Tajemna broń

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Las armas secretas
inheracil

SPIS TREŚCI:

- W nocy, twarzą ku niebu
- Aksolotl

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1967

źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl

emka | 2016-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2016

To może najsłabsza pozycja Cortazara, do jakiej się dobrałam, ale nie wykluczam, że może to wynikać z warunków, w jakich ją konsumowałam. Na szczęście zostaje na mojej półce (kupiłam ze względu na „Blowup” Antonioniego, do którego ponoć „Babie lato” było inspiracją), więc na pewno pewnego dnia to zweryfikuję.

Najsłabsza, czyli nadal wybitna. Poza dwoma ostatnimi opowiadaniami Julio jak zwykle uraczył świetnymi pomysłami. Mój faworyt – „Aksolotl” – jest tak zgrabnie skonstruowaną opowiastką, że nie jestem w stanie wyrazić mojego zachwytu inaczej niż chyba nagraniem mojej mimiki podczas czytania (no way).

Cortazara uwielbiam choćby za fragmenty typu „patrzył jakby chciał przygwoździć mnie do powietrza” albo „To grałem już przecież jutro!”, których u niego zwykle na pęczki. To jednak nie miejsce na wyrażenie zachwytu nad tym panem, co może kiedyś uczynię przy opisywaniu takiej jednej „Gry w klasy”.

Noemi | 2012-12-22

Znakomite. Rozpoczęłam od nich przygodę z Cortazarem i już wiem, że na tym się skończyć nie może. Wszystkie opowiadania zasługują na uznanie, ale niesamowite wrażenie zostawia "Circe" - gdy doczytałam do końca, sama nie wiedziałam, co o nim myśleć, natomiast mojemu sercu najbliższy jest "Aksolotl". Niesamowita plastyczność opisów, fantazja, magia, niebanalność... od zbiorku trudno się oderwać.

metner | 2012-09-04

Chociaż moim zdaniem nie wszystkie opowiadania z tego zbioru trzymają ten najwyższy Cortazarowski poziom to znajdzie się tu jednak sporo perełek. Opowiadanie "Pościg" było jedną z najlepszych rzeczy jakie w życiu przeczytałem. Polecam chociażby ze względu na ten tekst. Godne polecenia są także "Circe", "Bramy nieba", "Koniec zabawy" oraz utwór tytułowy.

Piotr Prachnio | 2013-01-18
Przeczytana: 19 stycznia 2013