Ciemne sekrety

Wydawnictwo: Czarna Owca
Det fördolda
Lotta

Inne wydania

Dojrzały debiut Michaela Hjortha i Hansa Rosenfeldta Ciemne sekrety to znakomity, wielowątkowy i inteligentny kryminał, od którego trudno się oderwać! Autorom udało się uniknąć wielu pułapek i błędów, które często potrafią zepsuć niejeden kryminał. Powieść wciąga i trzyma w napięciu, ma ciekawych bohaterów, nieprzewidywalną fabułę, potoczysty język, impet i energię. To wszystko sprawia, że chce się tylko czytać dalej!

Ciemne sekrety to pierwsza część cyklu powieści kryminalnych z Sebastianem Bergmanem policyjnym psychologiem i ekspertem od seryjnych morderstw. W przygotowaniu druga część cyklu pod roboczym tytułem Nemezis.

Wszystko zaczyna się od telefonu na policję. Zaniepokojona matka zgłasza zaginięcie szesnastoletniego Rogera. Policja z Västerås z pewnym opóźnieniem podejmuje poszukiwania. Wkrótce w podmokłym lesie dochodzi do makabrycznego odkrycia... Staje się jasne, że wydarzyła się tragedia... Sprawa jest na tyle poważna, że do akcji wkraczają śledczy z Krajowej Policji Kryminalnej oraz Sebastian Bergman. Wszystkie tropy prowadzą do szkoły Rogera. To elitarne liceum zdaje się skrywać wiele ciemnych sekretów...

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2011

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

Kiwi_Agnik | 2015-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2015

Dobry kryminał psychologiczny, świetnie napisany i skonstruowany, ale irytujący główny bohater psuł mi całą przyjemność czytania.

Książka mnie nie zaskoczyła

Anika | 2013-08-06
Przeczytana: 30 lipca 2013

"Ciemne sekrety" to nie tylko bardzo dobry kryminał, ale także świetna powieść obyczajowa ze starannie nakreślonymi relacjami międzyludzkimi, zależnościami rodzinnymi, koleżeńskimi, sąsiedzkimi. Trzeba zaznaczyć, że nie cierpi z tego powodu wątek kryminalny, który zaciekawia i intryguje do samego końca.

książek: 1956
Strega | 2015-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Świetna książka będąca początkiem cyklu powieści z Sebastianem Bergmanem, policyjnym psychologiem. Ten debiut dwóch szwedzkich autorów jest doskonale skonstruowany, dopracowany i wciągający aż do ostatniej strony. Szczególnie postać Sebastiana budzi wiele emocji i to tych negatywnych. Rzadko bohaterem ksiażki staje się ktoś, kogo z jednej strony trudno polubić, baaa...kogo się wręcz nieznosi, niecierpi, ktoś, kto swoich zachowaniem odpycha, a jednocześnie ma się świadomość, że bez tego kogoś książka nie byłaby aż tak dobra.

yaola | 2013-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2013

Po przeczytaniu tej książki nasuwa mi się jedno słowo: Genialna. Bardzo ciekawa i wciągająca fabuła. Jestem pod wrażeniem wspaniałego stylu autorów, na pewno sięgnę po kolejne pozycje. Właśnie o na tym polega profesjonalizm, że mimo wprowadzenia wielu postaci czytelnik łatwo rozpoznaje ich dalej, bez konieczności tzw "cofania się" o kilka kartek (jak to było u mnie np przy "nauczycielce z Vilette"
Gorąco polecam

neta | 2013-12-27
Na półkach: Przeczytane, 2013, On my Kindle
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Oto Skandynawia jaką lubię!

Świetna, wielowątkowa powieść kryminalna utrzymana w chłodnym klimacie, ale nie mrożącym do szpiku kości, za to wciągającym po szyję. Napisana sprawnie i z rozmachem, z akcją na wielu płaszczyznach rozwijającą się powoli a jednak dynamicznie. Wątek kryminalny poprowadzony sprytnie małymi kroczkami po mikrośladach, z których każdy ma znaczenie w ostatecznym rozwiązaniu zagadki. No i bogate tło obyczajowe z naciskiem na tytułowe „ciemne sekrety”, które czają się za każdymi zamkniętymi drzwiami i w życiu każdego z bohaterów.

Wyjątkowy smaczek to postać numer jeden, psycholog Sebastian Bergman… Wkurzający, irytujący, wszystkowiedzący „pies na baby”. W życiu realnym nie byłoby szans z nim wytrzymać, ale książkowym tak wyrazistym postaciom, wobec których trudno przejść bez emocji, mówię zdecydowane TAK!

wiejskifilozof | 2015-12-13

Wciągam się w ten pisarki duet.A,co ? Skoro dobrze piszą,to trzeba czytać.
Książka,dość gruba lecz,szybko się czyta.
Temat,bardzo ciekawy.Zabójstwo nastolatka.Ktoś,powie.Co z tego,przecież taki historii dużo.
No,dużo,dużo.I będzie więcej.Ale ta była opowiedziana,tak dobrze.
Że innej podobnej,ze święcą szukać.
Ja co prawda,przy świecy nie czytałem.Ale dla tych co kochają Szwecję i jej kryminały.
Warto.

Marzena | 2016-07-15
Przeczytana: 14 lipca 2016

Spodziewałam się, że po przeczytaniu tej książki mój zasób słów skurczy się do entuzjastycznego minimum, czyli do achów i ochów, że pełna euforii będę zachwalać i zachęcać. Otóż szału niestety nie było.
Niezły kryminał, dobrze przemyślany, ale zabrakło mi w nim tego czegoś co porywa, nie daje spać, zabiera czas, niweczy plany.
Mamy zbrodnię w niewielkim miasteczku, nieudolnych miejscowych gliniarzy i ekipę z Krajowej Policji Kryminalnej, która drąży, szuka i bada. Zanim poznajemy bohatera cyklu Sebastiana Bergmana, znamy już ich wzajemne relacje, a także ich stosunek do niego. Wreszcie zostaje niechcianym jej członkiem, głównie dlatego niechcianym, że właśnie nim myśli częściej niż głową. Jest to jego sposób na poradzenie sobie z traumą jaką przeżywa po śmierci najbliższych. Radzi sobie jak może, ale niektóre jego postępki zmuszały mnie do niecodziennych matematycznych wygibasów:
- od 12 lat nie pracował z Torkelem
- ma 30 letnią córkę
a mi wychodzi, że ma nie więcej niż 19...

Tomek | 2011-10-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 29 października 2011

Wydawcy przyzwyczaili mnie do tego, że na prawie każdej z okładek kryminałów, mogę przeczytać, że autor tej książki jest następcą Stiega Larssona. Oczywiście za każdym razem takie stwierdzenie to banał. Na okładce Ciemnych sekretów nikt nie zawarł takiej adnotacji. A jednak Panowie Michael Hjorth i Hans Rosenfeldt stworzyli taki duet, który faktycznie można by porównać do fenomenu Stiega Larssona. Stworzona przez nich powieść jest doskonała. Rewelacyjna historia oparta na ludzkich zależnościach i słabościach.
Nie wiem czy zdarzyło mi się kiedykolwiek nienawidzić bardziej głównego bohatera, tak jak nienawidziłem postępowania Sebastiana Bergmana. Udało się autorom zagrać na moich emocjach. Ostatnie strony książki przewracałem z gęsią skórką na ciele. Brawo!! Takie powieści chcę czytać i posiadać, bo zapewne Ciemne sekrety znajdą się w mojej biblioteczce.
Od dziś wspaniały duet Hjorth i Rosenfeldt dołącza do elitarnego grona, Stiega Larssona i Henninga Mankella.

Marduk | 2016-04-25

Po książkę duetu Hjorth-Rosenfeldt sięgnąłem z powodu kilku przyczyn – przede wszystkim dzięki opiniom Znajomych i innych Czytelników z LC; ponadto nazwisko Hans Rosenfeldt widnieje przy produkcji wyśmienitego serialu „Most nad Sundem”, jest tam scenarzystą; to też miało niemały wpływ.
Jestem świeżo po lekturze „Ciemnych sekretów”, i jestem bardzo zadowolony. Kolejny świetny kryminał z metką „Made in Sweden”!
Czyta się błyskawicznie, książka nie nuży nic a nic, dobre, zaskakujące zakończenie, i to nie tylko zagadki kryminalnej…
Wkrótce lektura kolejnych części serii.

Magnis | 2016-08-08
Przeczytana: 06 sierpnia 2016

Lubię skandynawskie kryminały. Ciemne sekrety to pierwsza część cyklu o Sebastianie Bergmanie, którą nam zafundowali autorzy. Zainteresowałem się powieścią po przeczytaniu opisu i postanowiłem zobaczyć, co ma do zaoferowania. Czy trafiłem na coś ciekawego lub może się zawiodę. Okazało się, ze książka była trafioną lekturą.

Historia zaczyna się, kiedy znaleziono ofiarę morderstwa. Sprawę przydzielono grupie policyjnej mającej na celu rozwiązanie zagadki śmierci nastolatka. Nie jest to łatwe, bo każdy skrywa sekret i pilnie go strzeże. Z drugiej strony poznajemy Sebastiana zajmującego się dawniej niewyjaśnionymi zbrodniami pracującego dla policji, który obecnie zajmuje się swoimi sprawami. Autorzy stworzyli interesujący kryminał psychologiczny i osadzili jego akcję w mieście Vasteras. Początkowo akcja niespieszno idzie do przodu i trzeba pomału przedzierać się przez historię. Dodatkowo przeskakiwanie z jednego wątku na drugi może spowodować, że czytelnik jak nie będzie uważny się...