Futuryzm

Wydawnictwo: Arkady
83-213-4253-1
futuryzm, sztuka,
sztuka

Ryczący samochód, który zdaje się pędzić po taśmie karabinu maszynowego, jest piękniejszy od NIKE Z SAMOTRAKI". Takim zdumiewającym stwierdzeniem Włoch Marinetti ogłosił w swoim słynnym manifeście z 1909 roku powstanie nowej sztuki - futuryzmu. Futuryzm, który narodził się we Włoszech, jako pierwszy ruch awangardowy XX wieku ? przed kubizmem, dadaizmem i surrealizmem ? jest zjawiskiem...

Futuryzm, który narodził się we Włoszech, jako pierwszy ruch awangardowy XX wieku ? przed kubizmem, dadaizmem i surrealizmem ? jest zjawiskiem przełomowym w historii sztuki i myśli współczesnej. Futuryści stworzyli zadziwiające dzieła, które stały się punktami odniesienia dla następnych ruchów awangardowych i dziś stanowią dziedzictwo, do którego odwołuje się wielu artystów. Książka podsumowuje dzieje ruchu futurystycznego, przedstawia różne etapy jego estetycznego rozwoju, od ?plastycznego dynamizmu? około 1910 roku po aeromalarstwo lat trzydziestych i analizuje powiązania pomiędzy futuryzmem a faszystowskim rządem Włoch.

źródło opisu: http://www.taniaksiazka.pl/futuryzm-giovanni-lista-p-106450.html

źródło okładki: http://www.taniaksiazka.pl/futuryzm-giovanni-lista-p-106450.html

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Przeczytana: luty 2011

Widać, niestety, że pisał to historyk sztuki - przegadane strasznie i nafaszerowane bełkotliwym żargonem tej grupy badaczy. Natomiast analiza, interpretacja, dobór ilustracji rekompensują wszystko. Jedyne, do czego mogę się przyczepić, to skład tej książki. Typografa, odpowiedzialnego za takie denerwowanie czytelnika, należy podać do sądu.

blavla | 2014-05-29
Christine Doinel | 2013-04-29