Spotkania z „Lalką”

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
7 (11 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Lalka, prus
Tomasz

O ile losem większości dzieł literackich w miarę upływu lat obecności na rynku czytelniczym bywa przygasanie i blaknięcie, to w kolejnych publikacjach komentatorów „Lalka” obrasta w kolejne znaczenia, które mogłyby być traktowane jako znak. Znak nieustannego „przyrastania” sensów tej niezwykłej powieści. Dzieje jej recepcji świadczą o tym dowodnie. Przy końcu XIX wieku mało kto uważał ją za dzieło wybitne. Zmiana generalna stosunku do „Lalki” i jej twórcy nastąpiła dopiero za sprawą krytyków młodopolskich. Po ich opiniach już nie brzmiał nieoczekiwanie w okresie międzywojennym tytuł artykułu Jana Lechonia w „Wiadomościach Literackich” (1932): „Wielki Prus”.
Na początku wieku XXI staje się jasne, że spośród powieści polskich wieku XIX „Lalka” wyrasta nad przeciętność nie tylko swojego czasu macierzystego i że znajduje to wyraz w fascynacjach nią kolejnych pokoleń pisarzy, krytyków i historyków literatury, jak również w przekładach na języki obce.

źródło opisu: słowo/obraz terytoria, 2010

źródło okładki: terytoria.com.pl

almos | 2014-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2014

Pozycja obowiązkowa dla każdego zaprzysięgłego wielbiciela „Lalki” Prusa, do których sam się zaliczam, wracam do tej arcypowieści często. Jest to zbiór artykułów profesora historii literatury, opublikowanych wcześniej, a omawiających różne aspekty „Lalki” i jej odbioru. Co ciekawe, na początku nie cieszyła się uznaniem krytyków, wytykano autorowi chaotyczne wplatanie do powieści Pamiętnika starego subiekta, czy bałagan chronologiczny. Dużo bardziej chwalono, za należytą kompozycję, `Nad Niemnem’(wow!). Mało kto uważał Lalkę za dzieło wybitne. Dopiero w międzywojniu zaczęła byvc należycie doceniana, a teraz uchodzi słusznie za największą polską powieść.
Dowiadujemy się też, że wszystkie ceny i stawki,procenty, płace, wszystkie wielkości ekonomiczne podane w „Lalce” są najzupełniej prawdziwe. Jeśli Wokulski proponuje furmanowi Wysockiemu 3 ruble dziennie, była to b.dobra ale i realistyczna stawka bo zarobki furmanów w tym czasie wynosiły 2-2,5 rubla dziennie. Zaś dobrego konia...

ewwa | 2012-03-15

Książkę profesora Józefa Bachórza czyta się z nie mniejszym zainteresowaniem niż samą "Lalkę". Nie ukrywam, że "Lalkę" uważam za jedną z najwybitniejszych polskich książek w ogóle. Zawsze coś mnie w niej zadziwia. Ale czymże były te moje zadziwienia wobec tych zafundowanych mi przez autora "Spotkań z >>Lalką

Karol | 2015-09-06

Niech żyją pasjonaci!!!