Jak umierają papieże: kulisy śmierci w Watykanie

Tłumaczenie: Joanna Mikołajczyk
Wydawnictwo: Olimp Media
Das Sterben der Päpste
papieże, śmierć
religia
IronWoman

Jak umierają papieże to trzecia książka Aloisa Uhla na temat skrywanego przed światem oblicza papieskiego dworu. Po namiętnościach zwierzchników Kościoła i owocach tych namiętności pozostaje do odsłonięcia jeszcze tylko jedna kurtyna, obnażająca ostatnią, bodaj najintymniejszą scenę ziemskiej podróży następców św. Piotra – odejście z tego świata. Książka nie jest beznamiętnym pocztem scen umierania, lecz żywą opowieścią o fenomenie papieskiej śmierci. Jak w poprzednich częściach trylogii, tak i teraz autor pochyla się nie tyle nad instytucją, co nad człowiekiem, postrzegając go w kontekście całej jego barwnej natury. W ten sam ludzki sposób odsłania kulisy ostatnich westchnień papieży, śmierci nie zawsze pobożnych i pełnych godności. Bo czy można mówić o godnej śmierci wysłannika Chrystusa, gdy ginie on otruty na łożu kochanki lub z zimna i głodu w zatęchłej celi? A gdzie tu miejsce na cześć należną zmarłemu, gdy poćwiartowane zwłoki biskupa Rzymu jego następca wlecze po ulicach miasta?
Autor opisuje odchodzenie papieży od czasów wczesnochrześcijańskich, przez okres średniowiecza, aż po współczesne lata, kończąc swą opowieść na śmierci Jana Pawła II w 2005 roku.

źródło opisu: www.kapitalka.pl

źródło okładki: www.kapitalka.pl