Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz armii Andersa

978-83-7674-100-0
Anders, II wojna światowa
historia
Anula

Aileen Orr przedstawia historię niezwykłego niedźwiedzia o imieniu Wojtek, opisując jego drogę od Persji po Szkocję i służbę w polskim wojsku. Obszerny epilog napisany przez Neila Aschersona podkreśla zasługi Polaków w walce z III Rzeszą. W roku 1942 polscy żołnierze Armii Andersa maszerujący z Persji do Palestyny wymienili garść pieniędzy, tabliczkę czekolady, szwajcarski nóż oficerski i...

W roku 1942 polscy żołnierze Armii Andersa maszerujący z Persji do Palestyny wymienili garść pieniędzy, tabliczkę czekolady, szwajcarski nóż oficerski i konserwę wołową na wychudzonego niedźwiadka. Wojtek - bo tak nazwano zwierzaka - pełniący początkowo rolę maskotki, szybko awansował na pełnoprawnego żołnierza, posiadającego wojskowy stopień i numer ewidencyjny. Podczas kampanii włoskiej został amunicyjnym, donoszącym pociski do ciężkich moździerzy. Od tego czasu symbolem 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu gen. Andersa, w której służył, stał się rysunek niedźwiedzia niosącego pocisk. Po zakończeniu wojny Wojtek wraz ze swymi towarzyszami broni przybył do Szkocji. Syryjski niedźwiedź szybko odnalazł się w nowych warunkach i, zanim przeprowadził się na stałe do edynburskiego zoo, stał się powszechnie znanym członkiem lokalnej społeczności.

Aileen Orr przedstawia historię niezwykłego niedźwiedzia, opisując jego drogę od Persji po Szkocję. Obszerny epilog napisany przez Neila Aschersona podkreśla zasługi Polaków w walce z III Rzeszą.
Książka wydana w Polsce w 70. rocznicę urodzin Wojtka.

źródło opisu: www.replika.eu

źródło okładki: www.replika.eu

Muminka | 2016-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2016

Nie sposób odmówić Aileen Orr fascynacji, miłości i szacunku do obiektu badań i wspomnień- polskiego niedźwiedzia Wojtka, który przybył pod Monte Casino z dalekiego Iranu.
To najsłynniejszy symbol, uwieczniony w oznakach całego regimentu.

Historia wzrusza, rozśmiesza, gdyż wiele wyczynów psotnego zwierzęcia urosło do rangi legendy. Liczne anegdoty , które przetrwały, świadczą, jak zapisał się w pamięci „swoich” żołnierzy.
W 1942r. Polacy w dalekim Iranie, gdy formowała się Armia Andersa, wiedzeni współczuciem, odkupili od irańskiego chłopca przestraszonego, zabiedzonego niedźwiadka. Prawdopodobnie kłusownicy zabili mu matkę, a potem go znaleziono. Być może miał zostać poddany okrutnemu treningowi, zostać okaleczony i jako tańczący niedźwiedź na łańcuchu miałby być gwiazdą obwoźnego cyrku, aż padnie ze starości lub depresji. Mimo wszystko, pozornego ucywilizowania, okoliczni mieszkańcy wykorzystywali zwierzęta, a pozbywali się ich wtedy, gdy już nie przedstawiały dla nich...

Aileen Orr to niezwykły żołnierz przedstawia historię i losy niedźwiadka Wojtka opisuje jak służył w wojsku w Armii jego drogę od Persji do Szkocji.
Bardzo wzruszająca, ciekawa historia prawdziwa opowieść z mnóstwem emocji, wzruszeń.
Pięknie napisana,,,ciepła i urocza książka o wyjątkowym, niesamowitym niedźwiadku Wojtku poznałam historię jego a było warto i to naprawdę.

anika | 2014-10-12

Opowieść z kategorii ciekawostek historycznych,o losach niedźwiadka Wojtka, który początkowo pełnił rolę maskotki armii, później jednak awansował na pełnoprawnego żołnierza, posiadającego stopień wojskowy i biorącego udział w kampanii włoskiej. Książkę uzupełnia epilog Neala Aschersona opisujący działania Polaków na frontach II wojny światowej. Fajna.

Black-Beauty | 2014-07-13
Przeczytana: wrzesień 2013

Książka Aileen Orr budzi emocje i pobudza do dyskusji. Historia Wojtka, któremu bliżej było do człowieka niż do zwierzęcia, śmieszy, intryguje, wprowadza w zadumę. Pozwala spojrzeć na dzieje II wojny światowej i czasów powojennych z perspektywy Brytyjczyka, który przez opis historii niedźwiedzia Wojtka, poznaje polską historię.

wolfie | 2014-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Opowieść o niezwykłym żołnierzu Wojtku wywołuje w czytelniku różne emocje - radość, smutek, dumę i wzruszenie. Książka jest bardzo wartościowa i zachęcam Was do przeczytania jej. Dla tych, którzy jeszcze nie poznali historii niedźwiedzia Wojtka, będzie idealna. Polecam!

Laruu | 2014-01-30
Na półkach: Przeczytane, ∞ 2014 ∞
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Poza kilkoma błędami dotyczącymi polskiej historii, jaka dość w sposób uproszczony została przedstawiona w tej książce, to powieść pełna ciepła o naprawdę wyjątkowym niedźwiedziu, któremu bliżej do człowieka i psa, i który stał się najlepszym przyjacielem i pomocnikiem polskich żołnierzy walczących na zagranicznych frontach podczas II. wojny światowej. Polecam każdemu Polakowi i nie tylko!

Ania | 2012-03-21
Przeczytana: 21 marca 2012

Często nie zdajemy sobie sprawy jak zwierzęta ważne są w naszym życiu. Ludzie przywiązują się do swoich towarzyszy niemalże jak do drugiego człowieka. Czytając tą książkę miałam okazję zapoznać się z często zapomnianym, nieznanym przyjacielem człowieka jakim był niedźwiedź Wojtek- niezwykły żołnierz Armii Andersa.

W roku 1942 polscy żołnierze Armii Andersa wymienili garść pieniędzy, tabliczkę czekolady, szwajcarski nóż i konserwę wołową na wychudzonego niedźwiadka. Od tego momentu czworonożne zwierzątko towarzyszyło im podszas niełatwej wędrówki do ukochanej ojczyzny. Wojtek - bo tak nazwano niedźwiadka, nie był tylko maskotką. Szybko stał się pełnoprawnym żołnierzem walczącym z wrogiem. Podczas kampanii wojskowej został amunicyjnym, donoszącym ciężkie dla człowieka pociski. Od tego momentu symbolem 22. Kampanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu gen. Andersa, w której służył, stał się rysunek niedźwiedzia niosącego pocisk. Po zakończeniu wojny Wojtek przybył do Szkocji. Szybko...

wrzos | 2014-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2014

Historia Niedźwiedzia Wojtka, szeregowego żołnierza 22.Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu gen. Andersa, jest ewenementem w skali europejskiej a może nawet światowej. Jakie wojsko może pochwalić takim towarzyszem broni?! Osobiście nie słyszałam o podobnych wypadkach i tym bardziej zastanawiam się, dlaczego jest to fakt zapomniany i tak mało znany? Dlaczego o Wojtku nie uczy się w naszych szkołach? Dlaczego nikt z naszych rodaków nie opisał dotąd tej historii? Przecież jest to historia piękna, fascynująca i bohaterska, a przede wszystkim nasza, polska, rodzima. To smutne, że szukamy tematów w innych krajach i kulturach, a o swoją własną historię traktujemy po macoszemu. A przecież mamy się czym chwalić. Nasza historia jest trudna i tragiczna, ale piękna i wartościowa.
Aileen Orr, autorka książki „Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa”, opisuje życie Wojtka i próbuje zrozumieć historię Polski, Polaków i naszą wielowiekową walkę o wolność wciąż na nowo...

vaapku | 2015-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Siedem punktów dla tej książki, wszystkie siedem za Wojtka. Co tu dużo mówić, jego historia pobudza wyobraźnię, więc kiedy odkryłam, że ktoś ją spisał, w ogóle nie zastanawiałam się, tylko natychmiast pobiegłam do księgarni.
Bardzo mnie cieszy, że autorka poświęciła tak wiele czasu, by utrwalić pamięć o Wojtku. Za to należą jej się duże brawa. Mam jednak wrażenie, że w tym przypadku dobre chęci nie wystarczyły i zadanie napisania książki odrobinę przerosło Aileen Orr. Oczywiście nie oczekiwałam relacji z każdego dnia życia Wojtka, jednak mam wrażenie, że autorce trochę zabrakło materiału, część informacji się powtarzała, niektóre z kolei potraktowano ciut po macoszemu. Kupując książkę, nie wiedziałam, że mniej więcej jedna trzecia objętości poświęcona została przybliżeniu tła historycznego. Zapewne miało to więcej sensu w wypadku wydania szkockiego, jednak dla mnie było przykrą niespodzianką, że spora część tekstu nie dotyczy Wojtka, a na dodatek w przedstawionych skrótowo...

Tinkerbelle | 2015-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Można zarzucić autorce, że nie skupia się wyłącznie na Wojtku, ale mi forma ta, gdzie jego historia jest wpleciona w szerszy kontekst historyczny, zupełnie nie przeszkadza. Sądzę, że dla zagranicznego czytelnika, jest to wręcz niezbędne.
Osobiście bardzo się wzruszyłam tą historią.