The Immortal Life of Henrietta Lacks

filozofia, nauka,
literatura faktu
angielski
hunter

The story of a woman whose cancer cells were extensively cultured without her permission in 1951

źródło opisu: Crown

źródło okładki: Crown

AndromedaMirtle | 2016-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Nie wszystkie wątki interesowały mnie w równym stopniu, poza tym dla mnie wątki były trochę za bardzo przemieszane - więc kiedy książka wracała do któregoś człowieka, czasem w ogóle nie pamiętałam, kto to był.
Ale książka zawiera masę informacji i praktycznie streszcza historię rozwoju etyki i przepisów prawnych dotyczących badań na tkankach w USA, więc naprawdę sporo można się z niej nauczyć.

Opowieść Skloot bardzo mi się podobała - dowiedziałam się wiele o Henriecie Lacks i jej rodzinie, USA oraz troszkę o zasadach prowadzenia badań naukowych zarówno teraz, jak i dawniej. Mimo, że napisana bardzo prostym językiem, potrafi całkowicie wciągnąć czytelnika. Widać również, że autorka musiała się nieźle namęczyć żeby zdobyć te wszystkie materiały (chociaż niektórzy uważają, że te długie opisy odkrywania kolejnych faktów są zbędne i nieprofesjonalne, jednak mi się podobały - to trochę takie spojrzenie na sprawę oczami dziennikarza). Nie czytałam nigdy podobnej książki!
Z drugiej strony, niestety, często miałam wrażenie, że tak obszernie opisywane intencje autorki są nieprawdziwe i tak na prawdę nie zależało na przedstawieniu historii HeLa, a jej przyjaźń z rodziną jest fałszywa (do czego szczególnie przekonywał mnie fakt, że na końcu nie rozmawiała z Deborah i opublikowała książkę dopiero po jej śmierci). Niemniej jednak są to przecież tylko moje przypuszczenia, może po...

Agata Stodolna | 2015-10-02
Zuzia546 | 2014-06-05