Dzieciństwo i wojna

Wydawnictwo: Czytelnik
83-07-00560-4
literatura faktu
zołzetta

Wspomnienia dorosłych, którzy będąc dziećmi przeżyli piekło wojny i odpowiedzieli na apel "Życia Warszawy", które zwrócło się z prośbą o nadsyłanie swych wspomnień, pod hasłem: wojna w oczach dzieci.

źródło okładki: własne

| 2014-05-24
Przeczytana: 17 maja 2014

"Dzieciństwo i wojna" to zbiór opowiadań przesłanych przez czytelników "Życia Warszawy" w ramach akcji "Wojna w oczach dzieci".
Bowiem wojna to nie tylko bohaterzy i nieprzyjaciele zza Odry, lecz przede wszystkim zwyczajni mieszkańcy - w tym również dzieci, którym okrutnie zostało przerwane dzieciństwo. Okrutnie i niestety bezpowrotnie.
Każda z opisanych historii jest zupełnie inna, jednakże każdą z nich można skrócić w tych samych trzech słowach : matka, chleb i lęk.

Dzień wybuchu wojny okazał się bowiem kresem beztroskiego dzieciństwa, dlatego też poczucie bezpieczeństwa, które starała się ofiarować każda matka było najważniejsze. Tęsknota za wszystkim, co utracone bezpowrotnie widoczna była niestety na każdym kroku, co również potęgowało wspominany wcześniej lęk i niepewność o to, co może wydarzyć się kolejnego dnia.
Doskonale wiemy również o tym, że dzieci inaczej, niż my - dorośli przywiązują się do różnych rzeczy i inaczej postrzegają świat.
W ich odczuciu - niemiecki...

Sylwia | 2016-10-15
Olga | 2016-09-14