Piekło na autostradzie

Okładka książki Piekło na autostradzie Joe Dever
Okładka książki Piekło na autostradzie
Joe Dever Wydawnictwo: Amber Cykl: Wojownik autostrady (tom 1) fantasy, science fiction
Wojownik autostrady (tom 1)
Freeway Warrior I: Highway Holocaust
Amber
1991-01-01
1991-01-01
Jan Karłowski
gra paragrafowa

Gra klimatem wywodzi się z lat 80-tych, cała akcja toczy się w świecie po zagładzie, na terytorium ówczesnych Stanów Zjednoczonych, a dokładnie w Stanie Texas.
Gra nie niesie ze sobą jakiejś wydumanej, głębokiej ideologii, czy też pacyfistycznego przekazu.

To jest 300 (%) roz(g)rywka
Świetna i dynamiczna paragrafówka. Twoje wybory i łut szczęścia zadecydują o tym czy przetrwasz czy zginiesz...

Reedycja jest wykonana kozacko!

To jest 300 (%) roz(g)rywka

Piekło na autostradzie to pierwszy tom cyklu Wojownik autostrady. Jest to seria gier paragrafowych, czyli książkowego odpowiednika tytułów RPG, gdzie nasze decyzje i los wpływają na historię, którą poznajemy. Za serię odpowiada Joe Dever, czyli prawdopodobnie najsłynniejszy twórca gier paragrafowych. W Polsce Piekło na autostradzie zostało wydane przez Wydawnictwo Nowa Baśń. Dostępny jest także drugi tom cyklu o tytule Przejście przez góry masakry.

Akcja książki rozgrywa się w fantastycznym świecie, gdzie od 2001 roku narasta fala terroryzmu, wojen religijnych i konfliktów społecznych. Kalendarium wprowadza nas w powolny rozpad świata prowokowany przez zbrodniczy syndykat HAVOC. Konflikt z tą organizacją doprowadza do atomowej zagłady, która ma miejsce 3 stycznia 2026 roku. Nie jest to jednak absolutny koniec ludzkości. Po latach, ci którzy przetrwali mogą próbować odzyskać ziemię. Bohaterem, w którego się wcielamy jest niejaki Cal Phoenix, który po latach w ukryciu wychodzi na powierzchnię, gdzie rozpocznie się jego przygoda.

Jak wspominałem na początku Piekło na autostradzie jest grą paragrafową, czyli takim odpowiednikiem RPG, gdzie książka jest mistrzem gry, a my wpływamy na to jak potoczy się nasza przygoda. Mamy kartę postaci, statystyki i cechy bohatera. Wcielamy się w Cala, ale to od nas zależy jaką będzie postacią. Reguły gry i wszystkie systemy, w tym to jak przebiegają turowe walki zostało wytłumaczone na kilkudziesięciu pierwszych stronach książki. Jest to dobre wprowadzenie zarówno do cyklu Wojownik autostrady jak i ogólnych zasad gier paragrafowych. Mamy opis systemów plus proste przykłady by lepiej zrozumieć jak wszystko działa.

Sama zabawa polega na tym, że czytamy fragment tekstu, po czym stoimy przed wyborem lub testem naszych statystyk. W zależności od wyboru/losu dalej czytamy odpowiedni paragraf. Przeskakujemy tak po całej książce tworząc naszą własną przygodę.

Rok 2033. Zrujnowana Ameryka.

Ktoś zna Mad Maxa? Kogo ja pytam... po filmie z Hardy'm na pewno każdy kojarzy!
Pustynia, zapach benzyny i warkot silnika. Jeśli to Was przekonało, to z pewnością odnajdziecie się w Wojowniku Autostrady. Kampania nie za długa (choć nie pamiętam ile mi zajęło),ale obfitująca w wiele atrakcji. Naprawdę nie idzie się tu nudzić i już sam początek to walka o własną skórę.

A to tylko jedno przejście... Jestem ciekawa, czy kolejne Cal w ogóle mi przeżyje. Już teraz dotarł do końca ledwo zipiąc.

No i pozbył się Kate! Choć będzie trzeba ratować tę bździągwę w następnym tomie...

Rok 2033. Zrujnowana Ameryka.

Ktoś zna Mad Maxa? Kogo ja pytam... po filmie z Hardy'm na pewno każdy kojarzy!

Niedawno bardzo zaciekawiła mnie seria książek paragrafowych „Wojownik autostrady”. Mam u siebie tom pierwszy, czyli „Piekło na autostradzie” oraz drugi „Przejście przez góry masakry”. Gdy tylko je otrzymałam, natychmiast zwróciłam uwagę na fenomenalne wydanie. Twarda oprawa, dodatek w postaci mapy i karty akcji oraz – a właściwie przede wszystkim – bardzo ciekawie rozbudowana mechanika gry robią ogromne wrażenie.

To jedna z tych paragrafówek, które uwielbiam. Poza zwykłym skakaniem po książce i podejmowaniem decyzji mamy tu również ekwipunek, bronie, punkty walki czy wytrzymałości, a także bezpośrednie starcia, których wynik zależy od naszych statystyk. Trzeba uważać na punkty życia, zużycie wody czy amunicji. Można zbierać przedmioty, ulepszać swoje umiejętności oraz doskonalić postać.

Paragrafów jest dużo i są krótkie, co również jest dla mnie sporą zaletą, bo dodaje dynamiki całej rozgrywce.

Na uwagę zasługuje także sama fabuła oraz jej tło. Świat po katastrofie, małe grupki ocalałych, wojny gangów, a to wszystko w dusznej atmosferze Ameryki. Zapewniam, że od przygód Cala nie da się oderwać!

Książki z serii "Wojownik autostrady" to jedne z lepszych i bardziej rozbudowanych paragrafówek, w jakie miałam przyjemność grać. Polecam!

Istnieją pewne specyficzne książki, które nazywa się grami paragrafowymi. Jest to ciekawa forma, w której my decydujemy, w którą stronę podąży nasz bohater, wybierając odpowiedni paragraf. Oczywiście są różne rodzaje takich pozycji. Niektóre mają zakończenia a niektóre kończą się wtedy kiedy bohater straci wszystkie punkty. Już tłumaczę, o co chodzi na przykładzie dzisiejszej książki, czyli" Wojownika autostrady Piekło na autostradzie" do tej historii potrzebujemy Karty akcji, którą znajdziemy na końcu książki albo można ją wydrukować ze strony wydawnictwa. Po przeczytaniu instrukcji kierujemy się na ostatnią stronę zatytułowana tabela liczb losowych i to tam tak naprawdę zaczynamy naszą podróż. Od tego co uda nam się wylosować zależne będzie ile potrwa nasza rozgrywka. Jeśli coś wydaje wam się niejasne to spokojnie w książce jest obszerna instrukcja gdzie wszystkie wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Coś co uważam za fenomenalne w tej pozycji to kalendarium katastrof oraz Historia Cala, czyli bohatera, którym będziemy grać. Dlaczego jest to świetne, bo poznajemy przeszłość i możemy się lepiej wczuć w fabułę. Całe przygotowanie do gry już jest interesujące a jeszcze nie zaczęliśmy rozgrywki. To może zacznijmy omawiane od paragrafów. Dzięki temu, że są one dość krótkie gra staje się bardziej dynamiczna. Wszystko jest świetnie opisane więc Nikt nie powinien się pogubić w szukaniu ich. Sama fabuła jest bardzo fajna. Odbędziemy dużo różnych walk, ale taka jest specyficzność tej historii. Jest to pozycja, która wciągnie was na dobrych parę godzin i oczywiście na nie jedną rundę. Ja już przygotowałam siebie kolejne karty akcji, by sprawdzać kolejne ścieżki. Czy jest to pozycja dla osób, które jeszcze nie miały styczności z grą paragrafową? Myślę, że tak. Będzie to skok na głęboką wodę, bo nie mamy tam, tylko fabuły, którą przechodzimy i kierujemy się na jakieś zakończenie. Jednak pozycja jest jak najbardziej godna uwagi. Z tego co widzę jest to pierwszy Tom z czterech więc cała seria będzie na pewno wielogodzinną przygodą. Ja uważam, że była to jedna z lepszych gier, w jakie grałam bardzo rozwinięta i niezwykle życiową przez to, że nie my decydujemy ile mamy na przykład żywotności tylko los. Ja bardzo wam ją polecam.

Zapytam krótko - a kto nie chciałby być wojownikiem ( albo wojowniczką ) autostrady? Doskonała gra.

Gdyby wyjąć z „Wojownika Autostrady” całą mechanikę i zostawić wyłącznie fabułę, to mielibyśmy po prostu przygodową historię o konwoju w trudnych warunkach. Czy zaskakującą? Może miejscami… Na pewno nie wyrywającą z butów, ale ciekawą na tyle, by dawała satysfakcję ze spędzonego nad nią czasu. Natomiast dzięki paragrafom, które dają nam pewne poczucie wolności (nawet jeśli tylko iluzoryczne) nie raz i nie dwa pojawiają się w trakcie lektury wypieki na twarzy. Mechanika jest mocno survivalowa i losowa, więc na pewno nie każdemu przypadnie do gustu, ale jeżeli jest się fanem postapokaliptycznych klimatów, a zęby zjadło się na „Falloucie” czy „Metrze 2033” to spotkanie z takim kultowym gamebookiem może być dla gracza świetnym doświadczeniem.

Bardzo dobra gra paragrafowa. Fabuła dość prosta, ale grywalne aspekty zaskakująco świetne. Zapraszam do recenzji.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Dziewiątka trochę na wyrost, ale z tą pozycją powinien się zapoznać każdy miłośnik Fallouta - choćby po to, żeby zobaczyć skąd wyrosły te bestsellery na rynku gier.
Dziewiątka na wyrost, bo wbrew pozorom, ta paragrafówka ma niewiele wspólnego z grą paragrafową ( wystarczy porównać ją z "Rzeźbiarzami pierścieni" Tomka Kołodziejczaka, gdzie mamy kilka różnych rozwiązań fabuły, a eksploracja stacji kosmicznej to naprawdę eksploracja, praktycznie bez ograniczeń ). Natomiast w wojowniku autostrady fabułę mamy jedną, wątków pobocznych niemal wcale. Mimo to - jeśli potraktujemy tę pozycje bardziej jako swego rodzaju interaktywną książkę - zabawa jest przednia. Świetnie nakreślony świat po zagładzie. Przygoda naszego bohatera wciąga od pierwszej do ostatniej strony, choć na jego losy mamy bardzo ograniczony wpływ.
Polecam całą serię.

Wykopana z czeluści mojej biblioteczki. Świetna gra.

Wykopana z czeluści mojej biblioteczki. Świetna gra.

• Paragrafowe
  • Paragrafówki
  • Gry paragrafowe
  • RPG
  • Gra paragrafowa
  • Książki posiadane

Dodaj cytat z książki Piekło na autostradzie