Konflikt izraelsko-palestyński

Tłumaczenie: Tomasz Tesznar
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
The Israel-Palestine Conflict. One Hundred Years of War.
978-83-233-2631-1
popularnonaukowa
Bubełe

Konflikt pomiędzy Izraelczykami i ich potomkami z jednej a Palestyńczykami i ich spadkobiercami z drugiej strony trwa już od ponad stu lat i wywołuje liczne komentarze. Jego historia napisana przez Jamesa L. Gelvina stanowi intrygującą, przystępną i aktualną lekturę zarówno dla badaczy tej problematyki, jak i zwykłych czytelników. Autor rozpoczyna opowieść w połowie XIX wieku, kiedy mieszkańcy osmańskiej Palestyny i Żydzi z Europy Wschodniej zaczęli się uważać za członków społeczności o charakterze narodowym. Następnie śledzi dalszy rozwój i wzajemne oddziaływanie tych dwóch wspólnot, od czasu pierwszych kontaktów w Palestynie aż do dziś, opisując naciski zewnętrzne i mechanizmy wewnętrzne, podsycające ich konflikt. Sytuując wydarzenia w Palestynie w znacznie szerszym kontekście historycznym, Gelvin umiejętnie wplata w swój wywód krótkie szkice biograficzne, relacje naocznych świadków, poezję, prozę i oficjalne dokumenty.

źródło opisu: okładka

Roman Dłużniewski | 2016-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2016

Latami trwający konflikt palestyńsko-izraelski przedstawiony w miarę obiektywnie. Dla pasjonatów tematu książka nieoceniona.

rzetelne, obiektywne wprowadzenie do historii, genezy konfliktu, aż do 2006 roku. poleca się,

edgar | 2013-10-07
Bubełe | 2011-04-18
Przeczytana: 10 kwietnia 2011

Jak na tak porządne zbadanie tematu, książka "zalicza" błędy merytoryczne. Konkludowanie wydaje się nie być mocną stroną autora, za to skupianie się na najmniej istotnych sprawach jak najbardziej. Niemniej czyta się dobrze i szybko, można się i zadumać, i uśmiechnąć (żeby nie napisać - zaśmiać), a nawet czegoś nauczyć.

Marcin Gawłowicz | 2015-09-28
Przeczytana: 11 listopada 2015