Okładka książki Czterdziestka to nie grzech

Czterdziestka to nie grzech

Autor:
wydawnictwo
Wydawnictwo Novae Res
978-83-7722-151-8
typ
papier
Kamila
6,27 (22 ocen i 9 opinii)

Opis książki

Książka opisuje jeden rok z życia współczesnej kobiety (żony z dwudziestoletnim stażem i matki nastoletnich dzieci) od momentu ukończenia przez nią czterdziestu lat. Bohaterka czuje, że ten moment jest przełomowym w jej życiu, bo jak wszyscy mówią "teraz to już z górki". Ogarnia ją panika, nad którą stara się zapanować, pisząc maile do swojej siostry, rozmyślając o przyjemnościach, rozmawiając z przyjaciółką od serca (której zresztą życie też "fiknęło kozła") i marząc o pewnych szarych oczach, nienależących bynajmniej do jej sympatycznego, ale wiecznie zapracowanego męża. Po drodze pomaga jeszcze zahukanej sąsiadce i będąc o krok od zagmatwania sobie życia, ostatecznie odzyskuje równowagę. Nareszcie widzi, co w jej życiu jest naprawdę ważne.

źródło opisu: Wydawnictwo Novae Res, 2011

Polecamy

Opinie czytelników
Pokrecona | 2012-12-16
Przeczytana: 12 grudnia 2012

Opiszę tę książkę tylko jednym słowem...Rewelacyjna...Każda kobieta zbliżająca się do 40 czy też krótko po- powinna ją przeczytać....Podnosi na duchu,uświadamia nam,że tak naprawdę wszystko w życiu zależy tylko od nas...zamiast oczekiwać,tęsknić za zmianami w swoim życiu czy też małżeństwie z długim stażem nie robimy nic..tylko myślimy i czekamy nie wiadomo tak naprawdę na co...Pełna humoru książka da się pochłonąć od początku do końca...Polecam!!!

Gabriela | 2014-03-24
Przeczytana: 23 marca 2014

Moja czterdziestka już dosyć dawno minęła, ale czytając książkę miałam wrażenie, że było to wczoraj.Za 3 tygodnie spotkam się z Basią w Warszawie i było mi głupio,że jeszcze nie przeczytałam książki, którą napisała. Teraz żałuję ,że dopiero teraz-ale nic nie dzieje się przypadkowo. Widocznie tak miało być. Polecam tę książkę wszystkim kobietom, które pragną się z bliska przyjrzeć swej kobiecości i to niezależnie od wieku. Mądre słowa, które nie raz każą się zatrzymać i pomyśleć. Mądra i ciepła książka- taka jej jej Autorka.

Bujaczek | 2011-05-10
Na półkach: Przeczytane, Recenzyjnie
Przeczytana: 10 maja 2011

Ostatnimi czasy mam naprawdę mało czasu na czytanie. Mam nadzieję, że to się zmieni, ale przede mną jeszcze poprawka egzaminu w czerwcu więc dziele czas między czytanie i naukę. Zastanawialiście się kiedyś jak to będzie za kilkanaście lat? Gdy dzieci już będą mieli te naście lat? Gdy może nagle poczujecie, że czegoś Wam brakuje, albo będzie się Wam tak wydawać. Szczerze to ja jeszcze o tym nie myślałam. Czytając tą książkę być może miałam przedsmak samej siebie.

Julia – główna bohaterka jest stylistką. I to bardzo dobrą, nie może narzekać na brak zamówień. Żona, matka nastoletnich dzieci, przyjaciółka Moniki. Właśnie skończyła 40 lat i od teraz towarzyszymy jej przez rok. Czytamy maile, które pisze z siostrą o życiu i o tym co ma być. Przeżywamy jej rozterki co do wieku. Czy ma gonić za młodością, a może pogodzić się z tym co jest. No i czy 40 lat to tak dużo? Towarzyszymy jej podczas nadchodzących zmian (jednak czy nowe znaczy lepsze?). Gdy poznaje właściciela szarych oczu zaczyna s...

gosia123 | 2013-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Ona,on i.. ten trzeci,na szczęście do niczego nie doszło,bo szkoda by było udanego małżeństwa

xVariax | 2011-05-03
Przeczytana: 03 maja 2011

Julia to szczupła, dobrze ubrana blondynka. Matka dwójki dzieci, żona swojego męża i najlepsza przyjaciółka Moniki. Właśnie skończyła czterdzieste urodziny. Połowa życia za nią, nastał czas podsumowań i rozrachunków. Ale czy na pewno? Czy „czterdziestka” to rzeczywiście moment przełomowy? Początek drogi ku starości a zarazem ostatni moment na podejmowanie spontanicznych decyzji? Co w takiej sytuacji ma zrobić kobieta: gonić za młodością, a może pogodzić się z losem?

Julii towarzyszmy przez okrągły rok jej życia. Rok, który pokaże jak jest naprawdę. Nie będzie to czas lekki, łatwy i przyjemny, wręcz przeciwnie. Z każdej strony czają się pokusy i niebezpieczeństwa. Zmiany są nieubłagane, ale czy nowe i ekscytujące zawsze znaczy lepsze? Nasza bohaterka jest cenioną stylistką, która na ilość klientów narzekać nie może, lecz w życiu prywatnym zaczyna jej czegoś brakować. Kuszona przez obce dłonie, zaczyna stąpać na granicy między niewinną fantazją, a wierutnym kłamstwem.

Książka pokazuje,...

Magda | 2013-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Dobra herbata, dobra książka.... z Julią - sympatyczną czterdziestolatką, kobietą spełnioną i taką dzisiejszą. Julia ma wszystko - ciekawą pracę, urodę, cudowne dzieci i ...męża. Obraz trochę wyidealizowany ale nie tak znów przesłodzony - bo M. - ideał - ciężko pracuje, jest wierny i... nic z tego nie wynika - w pośpiechu codzienności zapomniał, że kocha swoją piękną żonę a właściwie zapomniał że o uczuciach należy rozmawiać. Julia kończy czterdzieści lat i ... nic specjalnego się nie dzieje - życie biegnie tak jak co dzień i nagle pojawia się ktoś - fascynujący, przystojny, szarmancki i na dodatek zapatrzony w Julię jak w obrazek. Rozdroże, wybór odnajdywanie się na nowo po dwudziestu latach małżeństwa - to wszystko znalazłam na stronach tej cudownej powieści którą polecam każdej fajnej czterdziestce :)

Marta | 2011-06-13
Przeczytana: 07 czerwca 2011

Droga Espi!

Zastanawiałaś się kiedyś nad tym kiedy w naszym życiu przychodzi przełomowy moment? Mam na myśli ilość wiosen na karku. Bo wiesz kiedy mamy naście lat nasze życie to pasmo imprez, szaleństw. Potem kiedy mamy dzieścia lat nie zawsze jeszcze się stabilizujemy. Potem przychodzi czas na dzieści. Myślisz, że np. czterdziestka to taki magiczny próg naszego życia? Od razu mi do głowy przychodzi serial „Czterdziestolatek” i słynna piosenka Andrzeja Rosiewicza „Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień…” Pewnie zastanawiasz się co ma piernik do wiatraka? No to nie zastanawiaj się dłużej tylko słuchaj.

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Novae Res miałam możliwość przeczytania książki Barbary Smal „Czterdziestka to nie grzech. Główną bohaterką powieści jest Julia. Julia właśnie skończyła magiczne czterdzieści lat, ma pracę którą uwielbia – jest stylistką, ma dwójkę nastoletnich dzieci oraz zapracowanego męża. Towarzyszymy Julii przez pełen rok Jej życia, a dokładnie od dnia Jej czterdzie...

monicao | 2012-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2012

Muszę przyznać, że z pewnym smutkiem przewróciłam ostatnią kartkę książki Barbary Smal "czterdziestka to nie grzech". W ciągu moich codziennych spotkań z Julią, główną bohaterką książki, zdążyłam się z nią "zaprzyjaźnić" i codzienne wizyty w jej domu traktowałam niemalże jak wizyty u przyjaciółki. Bo Julia taka jest, zwyczajna jak my wszystkie, ze słabościami każdej z nas, szczególnie tej czterdziestoletniej:)Nie wywyższa się, nie udziela pompatycznych rad, po prostu żyje swoim życiem i pozwala nam w nim uczestniczyć. Basia Smal odkrywa w swojej książce podstawową prawdę, przyzwyczajamy się do tego, co otrzymaliśmy wiele lat temu i zaczynamy żyć obok kochanej osoby tak, jakbyśmy żyli obok mebla, który jest nam niezbędny, do którego się przyzwyczailiśmy i który zawsze ma być w naszym życiu. Nie doceniamy miłości, nie dbamy o nią, nie pielęgnujemy. A przecież tak niewiele potrzeba, nasz uśmiech, przytulenie, rozmowa i szczere zainteresowanie życiem osoby, z którą dzielimy wszystko. Julia...

dana4l | 2014-10-14

Kalendarium literackie
  • David Weber
    62. rocznica
    urodzin
    Życie byłoby znacznie przyjemniejsze, gdyby tak powywieszać wszystkich polityków
  • Stephen R. Covey
    82. rocznica
    urodzin
    Przyjacielu, kochać to czasownik. Miłość, uczucie, to owoc tego czasownika. Zatem kochaj ją. Służ jej. Poświęcaj się. Współczuj. Doceniaj. Utwierdzaj ją. Czy jesteś gotów to robić?
  • Wieniedikt Jerofiejew
    76. rocznica
    urodzin
    - O-o-o-o! Niezrównoważenie psychiczne to moje marzenie! - i ośmielę się na szczerość - w marzeniach jestem wariatem! O, nie wiecie, panowie, co to takiego bezsenność marzeń... i stan zapalny marzeń przy bezsenności...
  • Ted Dekker
    52. rocznica
    urodzin
    Trzeba samemu mieć obsesję, żeby rozpoznać ją u drugiego człowieka.
  • Fernando Vallejo
    72. rocznica
    urodzin
    Przestałem być jednym i jesteśmy dwoma: jednym nierozłącznym w dwóch różnych osobach. To jest moja nowa teologia Dwójcy, przeciwstawiona teologii Trójcy: dwie osoby, które potrzebują siebie nawzajem do miłości; przy trzech już zaczyna się orgia
  • Jun'ichi Watanabe
    81. rocznica
    -Chcę być lekarzem.
    Ginko za bardzo się wstydziła,żeby to powiedzieć głośno,gdy się uczyła u Yorikuniego,lecz teraz przyszło jej to bez trudu.
    Po części dlatego,że nabrała odwagi,po części-bo czasy się zmieniły na tyle,że kobieta mogła mieć ambicje,nie narażając się na pogardę.
  • Szymon Szymonowic
    456. rocznica
  • Emma Donoghue
    45. rocznica
    urodzin
    Jak o czymś myślimy, nadajemy temu moc
  • Natalka Babina
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzie rodzą się nie po to, żeby im było dobrze. W najlepszym wypadku przychodzą na ten świat po to, żeby dobrze było komu innemu.
  • Anatol Stern
    115. rocznica
  • Jerzy Kukuczka
    25. rocznica
    śmierci
    Widziałem w górach ludzi, którzy nigdy nie chodzą do kościoła. A tam się modlili.

Znajdź nas na Facebooku