Od Komandorii do Antoninka KMP 4/2010

Wydawnictwo: Wydawnictwo Miejskie Posnania
Poznań, Antoninek
historia
kamk

Dotychczasowe, cieszące się dobrą sławą numery dzielnicowe Kroniki Miasta Poznania były konstruowane wokół dawnych wsi i osad mających średniowieczną metrykę i od wieków należących do miasta. Obecny tom opisuje miejsca położone na wschodzie Poznania, wzdłuż drogi warszawskiej: Komandorię, os. Warszawskie, Maltę, Kobylepole, Antoninek i Zieliniec. Łączy je bliskość centralnej arterii, ul. Warszawskiej, i usytuowanie w centrum lub na obrzeżach wschodniego klina zieleni, tzw. klina Cybińskiego. Dzieli mnogość funkcji, jakie te tereny spełniały w przeszłości i obecnie pełnią. Po północnej stronie ulicy dominuje zabudowa mieszkaniowa i przemysłowa, południową stronę zajmują w zdecydowanej części tereny rekreacyjne z Jeziorem Maltańskim, stokiem narciarskim, Termami Maltańskimi w budowie i Ogrodem Zoologicznym na Białej Górze.

źródło opisu: Wydawnictwo Miejskie Posnania, 2010

źródło okładki: http://wmsklep.home.pl