Jaskółczym szlakiem

Okładka książki Jaskółczym szlakiem Maria Rodziewiczówna
Okładka książki Jaskółczym szlakiem
Maria Rodziewiczówna Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Klasyka Literatury Kobiecej (tom 23) literatura piękna
Klasyka Literatury Kobiecej (tom 23)
Wydawnictwo Literackie
1990-01-01
1990-01-01

Niezmiernie mi przykro, uwielbiam Rodziewiczównę, ale... nie. Książka składa się z dialogów, pod koniec pojawia się nagle tyle postaci, że nie wiadomo kto co chce i mówi. A fabuła? Młody podrywacz szuka żony, próbuje mu ją znaleźć jego ciotka-stara panna. No ludzie.

Dostępna na: https://pl.wikisource.org/wiki/Plik:Maria_Rodziewicz%C3%B3wna_-_Jask%C3%B3%C5%82czym_szlakiem.djvu

Nie mogę sobie odmówić napisania notki jeszcze jednej łzawej szmiry tej mistrzyni apologii ziemiaństwa, polskiego patriotyzmu i polskiego katolicyzmu. Umyślnie powtarzam przymiotnik "polski", bo nadaje on podmiotowi całkowicie różny charakter od powszechnie rozumianego.

Jaskółczym szlakiem przybywa bohater powieści, oczywiście ziemianin, z Afryki, by na rodzimej ziemi znaleźć sobie żonę.

Wspaniały kicz, w dodatku, tym razem, zabawny, co zapowiada charakterystyka naszego bohatera – Kostusia (s. 11):
„...Że zaś był młody i swawolny, zamożny i przystojny — o pokusę nie było trudno. Choroba zakochania była u niego chroniczna, a odbijała się tragicznie na całej ludności kolonji...”

Poznajemy życie ziemian, co wzbudza mieszane uczucia, aż na terenie obecnej niemieckiej gorzelni nasz bohater Kostek zauważa tablicę, a na niej (s. 188):

„Roku Pańskiego 1714. Sylwester i Brygida Jamontowie ten dom postawili dla siebie, dzieci i wnuków. Oby ich w tym domu Bóg w zdrowiu duszy i ciała uchował przez długie wieki!“

To zaczyn patriotyzmu w duszy Kostka, który winien przynieść skutki. To przypomnienie o korzeniach. Nim poznamy skutki wypada podkreślić trzeźwą ocenę miejscowej elity bezpardonowo podaną przez ziemiankę Rodziewiczównę (s. 198):

"....— Niestety, prawie wszędzie. Rozmowy o ludziach, sprawy miejscowe, zawiść lub zemsta, niechęć jednych do drugich, radość z upadku sąsiada, zasklepienie w ciasnym egoizmie, lub bezmyślny szał..."

Ziemiaństwa już nie ma, lecz nasze przywary mają się dobrze. A w ogóle, autorka – ziemianka w złym nastroju była i tylko Kostka ożeniła, lecz zamiast powrotu na stałe do Ojczyzny, bo przecież -Bóg ! Honor ! Ojczyzna ! - wysłała go z powrotem do Algieru, a na domiar złego włożyła w usta mu okrutne słowa te (s. 402):

„...— Gdy stąd wyjadę, będę miał wrażenie, żem wydostał się z kałuży płytkiej, brudnej i cuchnącej...”

I tak przysięgę swoją, że jej szmirom romantycznym, wyciskającym łzy i bogoojczyźnianym - ku pokrzepieniu serc ! - będę stawiał 10 gwiazdek, zmuszony jestem złamać, bo łzy nie uroniłem, a zamiast miłości do Ojczyzny, o degrengoladzie ziemiaństwa się naczytałem, przeto stawiam w pełni zasłużoną pałę i czytanie odradzam.

"Maria Rodziewiczówna nakreśliła bardzo piękny i realistyczny obraz polskiego ziemiaństwa, żyjącego pod koniec XIX wieku. Dobrze oddany charakter stosunków między Polakami a Żydami, toczących się między nimi dysput i sporów, dysproporcje między bogatszymi a biedniejszymi. Pokazała w jaki sposób ówcześni ludzie podchodzili do uprawy roli i gospodarstwa, jak ważne były dla nich ród i honor. Wykreowani przez autorkę bohaterowie do feeria przeróżnych charakterów, budzących podziw, śmiech, wstręt czy nawet odrazę.
Jedynym słabym minusem książki jest dość słabo nakreślony wątek miłosny między Konstantym a Heleną Wojakowską. Było trochę zaczerwienionych policzków, lakonicznych zapewnień o uczuciu i subtelnych gestów, ale - za mało."

Na pełną recenzję zapraszam:
czytelnia-przy-kwiatowej-13.blogspot.com

"Jaskółczym szlakiem" to klasyka literatury kobiecej. Maria Rodziewiczówna nakreśliła gorzki obraz ziemiaństwa polskiego pod koniec XIX wieku, widziany oczami polskich emigrantów. Z Algieru do Polski, wyidealizowanego kraju dzieciństwa, przyjeżdża pani Felicja z bratankiem Kostusiem, który ojczyznę zna tylko z opowieści. Starsza pani chce znaleźć dla niego żonę. Goście przeżywają szok. Pani Felicja zdaje sobie sprawę, że to nie jest już ta Polska, którą pamięta. Domy, w których gości, ludzie, których znała zmienili się na niekorzyść.Wszystko jest na pokaz, a majątki większości z nich podupadły. Kostuś natomiast dziwi się i jest zniesmaczony podejściem do życia znacznej większości młodzieży. Okazuje się, że młodzi nie garną się do pracy i nie znają wartości pieniądza. Dla nich liczy się zabawa i przyjemności. Przywarą większości Polaków jest plotkarstwo: odwiedzają się, wspólnie biesiadują, a później obgadują się nawzajem. Czytając powieść ma się wrażenie, że opisane przez Rodziewiczównę zachowania i typy osobowości nie zniknęły wraz z zaborami, nie są częścią niechlubnej przeszłości, a wręcz przybrały na sile.

Krytyka polskiego zimiaństwa końca XIX wieku z wątkami miłosnymi w tle, jak to zwykle u Rodziewiczówny bywa.

1931

Treść pięknie charakteryzuje tytuł: z tropików do Polski (i z powrotem). Jak jaskółki - na chwilę, ale ważną chwilę, z pamięcią miejsc, nieświadomością zmian.

Galeria postaci naszkicowana przez Rodziewiczównę wywołuje i uśmiech, i politowanie, i wstręt. Nadrzędną wartością staje się pamięć dobrych chwil, dbałość o dziedzictwo, ród, honor.

Można rzec, że to "typowa" Rodziewiczówna stojąca nas straży ważnych dla narodu wartości. Dla niektórych - dziś tak jak i wtedy - śmiesznych.

Można rzec, że to "typowa"...

Klasyka polskiej literatury kobiecej. Opisująca ówczesne sposoby poszukiwania "miłości", szczęścia czy też ustawienia się w społeczeństwie. Dobra ale bez większych wzlotów.

Bardzo dobra i wartościowa lektura, losy ówczesnych mieszkańców Polski nakreślone w sposób realistyczny, pozwalający czytelnikowi poczuć się niemal naocznym obserwatorem wydarzeń. Język sprawiał, że nieco trudno było mi przez nią przebrnąć (zmuszona byłam czytać wolniej niż zwykle),ale to w końcu charakterystyczna cecha tego typu literatury i nie śmiałabym zaniżać przez to oceny.

nie przeczytane

nie przeczytane