Duża książka o aborcji

Seria: Bez Tabu
Wydawnictwo: Czarna Owca
aborcja, wybór, ciąża, kobieta, życie
Ag2S

Książka przełamuje tabu milczenia wokół aborcji, rozwiewa mity narosłe wokół zabiegu przerywania ciąży. Dostarcza informacji o prawnych uregulowaniach i metodach aborcji (wyjaśnia w jakich okolicznościach zabieg jest legalny i z użyciem jakich środków najczęściej się go przeprowadza). Publikacja ma na celu przybliżyć młodemu czytelnikowi sytuacje, w jakich kobiety decydują się podjąć trudną decyzję o przerwaniu ciąży oraz możliwe społeczne konsekwencje takiego wyboru m.in. wykluczenie społeczne, poniżenie, przemoc (psychiczna i fizyczna), izolacja.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2011

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

Chciałbym w tak prosty sposób, jak czyni to autorki definiować otaczający mnie świat i dokonywać jednoznacznych uproszczeń w jego ocenie, zwłaszcza w ocenie moralnej, która z natury swojej dotyka zawsze kwestii delikatnych i musi się odznaczać taktem i ogromnym wyczuciem. Chciałbym, by świat był czarno-biały i nie wymagał ode mnie zastanawiania się nad szarościami, których niestety bardzo dużo jest wokół mnie. Chciałbym, by wszystkie problemy, moje i innych, udawało się rozwiązać poprzez dialog, bo ten uważam, za najlepszą formę międzyludzkiego porozumienia i daleki jestem od wszelkich aktów agresji, czy to fizycznej, czy słownej, czy jakiejkolwiek innej. Chciałbym, ale jestem też świadomy tego, że tak jak każdy sąd moralny będzie miał wiele punktów widzenia, bo tylu ludzi, tak są pewne sądy, które muszą mieć jednoznaczną kategoryzacje, by nie wprowadzać chaosu i zamieszania w ten i tak mocno skomplikowany porządek naszego życia. I takim sądem i taką kategoria na pewno dla mnie...

Heathcliff1984 | 2014-08-05
Przeczytana: kwiecień 2014

Szczukę się albo lubi, albo nie. Ja lubię.
Oczywiście, że książka jest subiektywna, miejscami stronnicza i tendencyjna, ale takiego tematu nie da się inaczej ugryźć.
Zawsze jest się stroną albo za, albo przeciw.
Książka nie zachęca do aborcji, nie traktuje jej jako cudownego środka.
Mówi jedynie o tym, że jest to decyzja kobiety i jej najbliższego otoczenia. I z tą opinią się zgadzam, jest bliska mojemu poglądowi na ten temat.
Ponadto kilka fajnych spostrzeżeń, danych i przykładów.
Nie jest to książka łatwa ani przyjemna.
Ale wartościowa.

Evik | 2012-11-11
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 10 listopada 2012

Cokolwiek zwolennicy aborcji (czy tez pro-choice) nie napisaliby życie człowieka zaczyna się w momencie zapłodnienia. Po zapłodnieniu zarodek rozwija się błyskawicznie. Bywa, że zanim kobieta się zorientuje, że jest w ciąży, już bije mu serce (21 dzień od zapłodnienia).
Bardzo wiele decyduje się już w chwili zapłodnienia, czyli wniknięcia plemnika do komórki jajowej - ich materiał genetyczny łączy się, tworząc 23 pary chromosomów, na których znajdują się geny. To właśnie ich wyjątkowa, niepowtarzalna kombinacja warunkuje wiele cech dziecka, np. płeć, wygląd, temperament, uzdolnienia.
Nigdy więcej nie powstanie taka kombinacja genów.

Mam wątpliwości, czy legalna aborcja, przeprowadzona w szpitalu jest tak bezpiecznym zabiegiem, jak piszą autorki (przeprowadzona w pierwszych trzech miesiącach ponoć jest 10 razy bezpieczniejsza od porodu :O ).

Autorki podkreślają, że stanowisko pro-life jest brutalne, a przeciwników aborcji nazywają religijnymi fanatykami. Wspominają tu także o...

Bardzo dobra książka, choć sama za Panią Szczuką nie przepadam.
Nie rozumiem dlaczego przez tylu ludzi jest krytykowana. Jednak da się napisać coś, co nie zawiera osobistych wywodów nawiedzonych obrońców życia. Jednak niektórych ludzi nadal bulwersuje samo słowo ,,aborcja''.
Książka napisana solidnie, z dużą wiedzą z dziedziny prawa i biologii.
To dobra okazja, by wyrobić swój własny pogląd na ten temt. Polecam każdemu.

DzikiBen | 2013-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Książkę polecam szczególnie dziewczynom, które zaszły w ciążę i rozważają możliwość popełnienia aborcji. Naprawdę chciałbym wiedzieć ile z nich po przeczytaniu publikacji nabrało odwagi, by otwarcie mówić o swoich poglądach i przeciwstawiać społeczeństwu zdominowanemu przez kler i patriarchalny model rodziny.

Książka zdecydowanie potrzebna i przystępna, niezły biologiczny instruktaż, a przede wszystkim anons do wszystkich zbłąkanych owieczek. Coś w stylu: pamiętajcie, że zawsze jest wybór. To Wasze ciało i Wasza odpowiedzialność, nie podejmujcie pochopnej decyzji i nie działajcie pod presją otoczenia. Ciąża jest heroizmem, a do Was należy ostatnie słowo.

Stosowna wydała mi się również idea zaprezentowania różnych religii z tysiącem różnych poglądów dotyczących przerywania ciąży.

I pamiętajcie, dziewczyny - wielcy moraliści stojący na piedestale i osądzający innych z góry, chociaż mają najwięcej do powiedzenia, prawie na pewno są w błędzie. Zmuszają, szantażują, drwią i sądzą,...

Przeczytana: 02 sierpnia 2013

Osobiście nie jestem za aborcją, ale wszystkie za i przeciw w książce nie zmieniły mojego punktu widzenia ale trochę bardziej liberalnie patrzę na kobiety, które się jej poddały.
Jeśli ktoś chce poddać się aborcji proszę bardzo - ale tylko w naprawdę trudnej sytuacji.
Nie mnie to oceniać, bo kim jestem aby oceniać innych za ich decyzje?

Gosia | 2011-10-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2011
Przeczytana: 28 października 2011

Książka jest bardzo ładnie i przystępnie napisana.
Pokazuje wiele punktów widzenia, bardzo fajne są odniesienia do innych państw, religii, oraz historii aborcji i antykoncepcji.
Bez wahania polecam tą książkę każdemu - zwolennikom wolnego wyboru, zwolennikom aborcji, przeciwnikom aborcji i antykoncepcji - naprawdę wszystkim. A dlaczego? Dlatego, że nikt nie zmusza tu nikogo do zmiany poglądów, tylko autorki w bardzo sprawny i rzetelny sposób opisują wszystko to, co aborcji dotyczy.
Super sprawa, że książka jest skierowana zarówno do młodzieży jak i dorosłych, przez co jest bardzo czytelna i życiowa.
Polecam!

Karo | 2016-10-23
Przeczytana: 23 października 2016

Nie będę skupiać się na tragicznej grafice, raczej zastanawia mnie fakt, jak funkcjonują osoby, które na jednej stronie książki piszą co innego, a na drugiej same sobie przeczą. Takie dwójmyślenie w zależności od tego, kiedy co pasuje. Życie w schizofrenii z domieszką antyklerykalizmu.

Totalna nieznajomość kościoła, podejścia pro-life. Brak przypisów (podawana informacja, że niby tak uważają "obrońcy życia", że w ten sposób mówią, a nie ma żadnego źródła, które by na to wskazywało) W ten sposób zdyskredytować można wszystko.

W rozdziale "19 przesądów na temat aborcji i legalizacji aborcji" który ma "uodpornić na bzdury, którymi będą faszerowali oponenci" zapomniano o podstawowej tezie, naukowej tezie, o czymś, o czym uczyliśmy się na lekcjach biologii - wskutek połączenia się ze sobą gamety męskiej i żeńskiej = powstaje życie. Ok, kwestia filozofii, że jeśli nasz gatunek nazywa się "człowiek", to jeśli jest to gameta męska i żeńska (ludzka) to to życie jest życiem ludzkim =...

Kasia | 2015-08-26

Po tę książkę powinni sięgnąć szczególnie Ci, którzy odmawiają kobietom decydowania, nie tylko w sprawie kontroli narodzin.

Aga | 2011-09-22

By rozwiać mity o aborcji trzeba prezentować opinię nie tyle filologa (z całym szacunkiem dla filologów) lecz raczej lekarza psychiatry,który pracuje z kobietami po aborcji. Specjalistą w Polsce jest w tym zakresie Witold Simon. O skutkach medycznych, emocjonalnych aborcji
oraz ich wpływie na dalsze życie można przeczytać tu: