Koniec eksperymentu „Arka”

Малыш
fantastyka, planeta, astronauci
Sweet

Inne wydania

Ziemska wyprawa bada warunki klimatyczne na przeznaczonej do kolonizacji planecie. To lodowe pustkowie, z martwym horyzontem, nagimi skałami, bez śladu życia. Nagle jednak astronauci natrafiają na coś, co każe im zacząć podejrzewać, że nie są sami na planecie. I że mogą nawiązać Kontakt!

źródło opisu: http://www.esensja.pl/ksiazka/ksiazki/obiekt.html?...(?)

źródło okładki: http://www.esensja.pl/ksiazka/ksiazki/obiekt.html?...»

| 2015-05-21
Przeczytana: 20 maja 2015

Zaraz po przeczytaniu miałem ochotę napisać coś innego na temat tej książki.
Jeszcze kilka godzin temu też podchodziłem inaczej do jej tematu.
To chyba znak że coś się dzieje.
A teraz muszę wyjaśnić skąd ta zwłoka z moją opinią i skąd wątpliwości.
Po pierwsze powieść ma już prawie 45 lat i nieco trąci „myszką”.
Jest to jednak przecież szmat czasu dla tego rodzaju gatunku literatury.
A pewne sytuacje i rzeczy w niej opisane i umieszczone mogą wywołać uśmiech na twarzy podczas czytania.
Pamiętajmy jednak, że tę powieść pisali ludzie spoglądający na s-f z za żelaznej kurtyny i mieli oni zupełnie inne spojrzenie na kosmos niż koledzy z wolnego świata (I dlatego musiałem inaczej podejść do tego tematu bo w takim wydaniu to przecież literacka kategoria s-f innego formatu nieraz bardzo dobra lub znakomita i nie chcę stawiać jej na równi czy porównywać do amerykańskiej prozy tego samego gatunku).
Bynajmniej nie jest to minus a książka to dla mnie mała perełka w
świecie naukowego...

vattghern76 | 2016-01-13
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 12 stycznia 2016

"Koniec Eksperymentu Arka" to kolejna króciutka i interesująca powieść fantastyczno-naukowa wyśmienitego duetu z byłego Związku Radzieckiego.

Zaawansowana technologicznie ludzkość pod wodzą głównie radzieckich naukowców pomaga tym razem innym kosmicznym braciom w rozumie, którym to zagraża zagłada własnego świata wskutek wygasania ichniego słońca. Przygotowuje przeto niezaludnioną i wyjałowioną z wszelkiego niemal życia planetę do zasiedlenia jej przez ową zagrożoną rasę.

Czwórka głównych bohaterów szybko jednak się przekonuję, że tak całkiem bez życia to ta planeta jednak nie jest.. Tytułowy Projekt Arka zostaje tym samym z automatu przerwany, a grupa Ziemian przechodzi do próby kontaktu z tajemniczymi tambylcami!

Książeczkę czyta się leciutko i szybciutko, z całkiem sporą dozą przyjemności! Czuć co prawda chwilami mocno, że powieść ta nie powstała rok czy dwa lata temu a na początku lat siedemdziesiątych, ale to tylko dodaje jej moim zdaniem charakterystycznego klimatu oraz...

Krzysiek | 2016-05-07
Przeczytana: 07 maja 2016

Strugackich cenię m.in. za łatwość wywoływania emocji - czy to będzie humor, czy to będzie żal lub wzruszenie - idzie im to łatwo, przy czym jest to takie naturalne, nie czuć tu tanich, płaskich tricków, typowych choćby dla Amerykanów. Po przeczytaniu 'KONIEC AKCJI "ARKA"' nadszedł czas na zadumę i przemyślenia, podczas których nasunęła mi się prosta, ludzka myśl: biedny chłopiec. Książkę wziąłem sobie do auta jako zapychacz czasu, ale zdecydowanie nie zasługuje na to miano. Strugaccy to po prostu klasa sama w sobie. A że postęp techniczny poszedł do przodu szybciej, niż autorzy sobie to wyobrażali? Że rozwiązania techniczne używane przez załogi kosmiczne trącą myszką? Ja mam na to taki sposób, że przyjmuję, iż to, co dzieje się w książce, dzieje się w innej, alternatywej rzeczywistości. Innej linii czasowej, choć rozgałęzionej z tej samej, co nasza. Książkę polecam. Niedługa, szybko się czyta.

Krzysiek | 2016-05-07
Przeczytana: 07 maja 2016

Kevorkian | 2014-09-16
Na półkach: Przeczytane, Fantasy/s-f, 2014
Przeczytana: 13 września 2014

Chyba moja ulubiona książka braci Strugackich.
Przystępnie napisana, bez nadmiernego intelektualizowania i filozofowania, a jednak zawiera multum ważnych pytań o istotę i granice człowieczeństwa. Do tego surowy świat i abstrakcyjne zmiany w Młodym mocno działają na wyobraźnię. Chyba się też przyzwyczaję do otwartych zakończeń. ;-)

Polecam wszystkim fanom science fiction.

NikiCoUmieTylkoSpac | 2011-03-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 marca 2011

Klasa!
Zaczyna się jak kosmiczny horror z najwyższej półki,atmosfera jest gęsta, czuć zagrożenie, a potem... Zaczyna się prawdziwie ksiażka a'la Strugaccy. Odkrycia w kosmosie są tłem dla snucia rozmyślań, które mimo obecności fantastycznych stworów, nowych światów i innych tradycyjnych dla literatury sci-fi elementów, stoją w centrum uwagi.

Seba | 2014-06-02

Moja ulubiona książka Strugackich. Wciągająca, ciekawa, zostają po niej przemyślenia na dłużej.
W przeciwieństwie do większości książek Braci, tą czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Nie ma tutaj typowego dla nich nadmiaru wielostronicowych opisów czy monologów wewnętrznych.
Historia jest nie tylko ciekawa ale też trzyma trochę w napięciu.
Polecam ją każdemu.

basklar | 2012-01-27

Kilkanaście pomysłów (wątków) przypomina mi napisaną przez Stanisława Lema 10 lat wcześniej Solaris, niemniej jednak jest to przyjemna lektura, pozbawiona, niekiedy nudnych i długich, różnorodnej natury opisów tak obecnych u Lema. No i zakończenie jest bardzo niespodziewane, a jednocześnie urocze.

pillman | 2014-11-30
Przeczytana: 1991 rok

Temat kontaktu z obcą cywilizacją w interpretacji braci Strugackich. Dzielna ziemska ekspedycja z zaangażowaniem usiłuje przeszczepić rodzime życie roślinne i zwierzęce na obcej, martwej planecie. I oczywiście okazuje się, że planeta jednak jest zamieszkana. Co prawda ma tylko jednego mieszkańca ale fakt jego obecności każe wyciągnąć daleko idące wnioski. Wszystko wskazuje na to, że ludzkość po raz pierwszy w swej historii natrafiła na cywilizację niehumanoidalną! Aż się prosi o ciąg dalszy…

Kubencjusz | 2016-01-08

Obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów s-f.
Świetnie przedstawieni bohaterowie zamknięci w akwarium obcej planety obserwowani przez zdziczałego człowieka i obcą, nieodkrytą inteligencję.
Zakończenie pozostawia wiele miejsca do interpretacji.
Jedyny minus za to, że w niektórych miejscach się dłuży.