Władza i pamięć

Wydawnictwo: Ośrodek Myśli Politycznej
83-60125-20-1
władza, pamięć, tożsamość
Krzysiek W

We "Władzy i pamięci" Marek A. Cichocki rozwija tezę, że po 1989 r. pamięć Polaków została objęta operacją, którą autor określa mianem "prewencji". Operacja ta miała na celu zapobieżenie rozlania się fal rewindykacji, które dla jednych były groźne ze względu na mniej lub bardziej uzasadnione obawy przed rewolucją, dla drugich ze względu na ich interes osobisty. Autor sięga także w głąb naszej historii, by ukazać, jak kształtowały się różne pokłady naszej pamięci narodowej, a także konfrontuje ją z intelektualnymi podstawami Unii Europejskiej. Napisana precyzyjnym i jasnym stylem, a także oparta o głęboką erudycję, książka Cichockiego jest lekturą nie tyiko bardzo ważną, ale i pasjonującą. Wojciech Roszkowski Książka Marka A. Cichockiego prowadzi nas do sedna dzisiejszych dylematów polityki pamięci i tożsamości. Autor, pokazując intelektualny kontekst naszej części świata, nie boi się określić własnego w nim miejsca. Zachwyca głębokość jego rozważań o trudnych relacjach liberalizmu, patriotyzmu i solidarności. Wciąga - brawurowa analiza postkomunistycznego systemu eksploatującego polską demokrację. Fascynacja polskim losem i - koncentracja na Unii, a nie - Europie utrudnia jednak autorowi uchwycenie szczególnego fenomenu Europejskiej pamięci opartego na równoczesnym zapamiętywaniu i zapominaniu, ciągłości i zmianie.

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl