Poradnik tłumacza

Wydawnictwo: Idea
angielski, tłumaczenia, poradnik
aga_brokułowa

Drugie - poprawione, uaktualnione i znacznie rozszerzone - wydanie popularnego i cenionego podręcznika omawiającego praktyczne aspekty przekładu różnych form tekstu z języka angielskiego na polski. W nowej wersji uwzględniono dynamiczny rozwój internetu, który w ostatnich latach stał się podstawowym narzędziem pracy tłumacza, pojawiły się też nowe przykłady analizowanych problemów i rozwiązań translatorskich, a także zupełnie nowe zagadnienia, pominięte w poprzednim wydaniu. Najbardziej, bo mniej więcej o połowę, rozrosły się ćwiczenia — szczególnie wartościowa część książki, chętnie używanej z tego względu przez nauczycieli akademickich na zajęciach ze studentami. Poradnik tłumacza to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto chciałby doskonalić swe umiejętności warsztatowe w zakresie tłumaczeń pisemnych z języka angielskiego.

źródło opisu: http://www.bookcity.pl/

źródło okładki: http://www.bookcity.pl/

Asia Maria | 2011-09-15
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: maj 2011

Zajęcia z tłumaczenia miałam dopiero na III roku studiów. Pomimo to już wcześniej zaczęłam czytać książki o tejże tematyce. Niestety, autorzy skupiali się przeważnie na zagadnieniach teoretycznych, a ja chciałam uzyskać odpowiedż na pytanie: "Jak tłumaczyć ładnie i bezbłędnie?" ;)
Z pomocą przyszedł mi sam pan D., gdyż to on zdecydował, że lekturą obowiązkową będzie właśnie "Poradnik tłumacza".

I nie zawiodłam się! Autor skupia się na praktycznej stronie przekładu " z angielskiego - na nasze". Poznajemy tam zabiegi przydatne podczas tłumaczenia, dowiadujemy się jak i kiedy je zastosować ( lub nie ), a także, jakie pułapki czyhają na tłumaczy.
Sporo miejsca poświęca też kwestii błędów, a także gramatyce i składni. Poza tym książka zawiera wiele innych praktycznych wskazówek dotyczących zapisu i wyszukiwania informacji. I właśnie na to ostatnie należy zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć pewnych problemów.

Do tego sporo przykładów i ćwiczeń, które pozwalają studentom w pewnym...

Jerzyk | 2016-05-24

Książka bogata pod względem merytorycznym, przejrzysta, dobrze zorganizowana, z wieloma przykładami i poruszająca problemy początkujących tłumaczy. Dla każdego, kto zaczyna swoją przygodę z tłumaczeniem. Pomaga w uporządkowaniu wielu kwestii, rozjaśnia pewne wątpliwości. Trzeba jednak pamiętać, że jest to tylko jeden z poradników, z którymi warto się zapoznać ponieważ nie wyczerpuje on wszystkich istotnych z punktu widzenia zawodu kwestii. Polecam!

mynameism | 2014-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2014

Liczne przykłady i nieraz bardzo trudne ćwiczenia, które mogłyby zaskoczyć nawet doświadczonych tłumaczy. Szkoda, że autor skupił się głównie na przekładzie z angielskiego na polski (ja zwykle tłumaczę w drugą stronę), ale wiele cennych rad przedstawionych w tej książce jest uniwersalnych. Zdecydowanie polecam lekturę wszystkim (zwłaszcza początkującym) tłumaczom oraz tym, którzy chcieliby się przekonać, jak żmudna nieraz bywa ta praca.

Bardzo pomocny poradnik dla wszystkich zaczynających swoją przygodę z tłumaczeniem.
Łączy teorię z praktyką, co jest jej wielkim plusem. Autor nie zadowala się przekazaniem zawiłej teorii translatoryki, ale daje szanse spróbować własnych sił i ćwiczyć trudną umiejętność tłumaczenia tekstów.

Jeanne | 2016-07-30
Jagoda | 2016-05-15