Trzeci szympans. Ewolucja i przyszłość zwierzęcia zwanego człowiekiem

Tłumaczenie: January Weiner
Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The Third Chimpanzee. The Evolution And Future Of The Human Animal
człowiek, ewolucja, ekologia

Kiedy następnym razem wybierzesz się do zoo, nie omieszkaj podejść do klatki z małpami człekokształtnymi. Wyobraź sobie te małpy po utracie większości owłosienia, a także wyobraź sobie, że w klatce obok trzymani są ludzie – nieboracy bez ubrań i nie umiejący mówić, ale poza tym normalni. A teraz spróbuj zgadnąć , do jakiego stopnia geny małp podobne są do naszych, na przykład, jaka część programu genetycznego szympansa jest wspólna z ludzkim: 10 procent, 50 procent czy 99 procent?

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.okazje.info.pl

AnnaSikorska | 2016-02-19

Świetna książka o ludziach, ich działaniu, miejscu w świecie, wzajemnych zależnościach, motywacji. Czyta się bardzo przyjemnie, a do tego pozwala nieco inaczej spojrzeć na wiele spraw. Polecam.

| 2012-12-25
Przeczytana: 2000 rok

Klasyczna już pozycja nie tylko o ewolucji gatunku Homo Sapiens (jak głosi podtytuł), lecz także o socjobiologii człowieka, historii języków, dziejach pradawnych kultur, relacjach człowiek-natura i wielu innych sprawach. Dla wszystkich zainteresowanych pytaniami: kim byliśmy i będziemy. Polecam.

Jacek_Tarasiuk | 2014-11-11
Przeczytana: 1998 rok

Próba odpowiedzi na pytanie dlaczego człowiek w tak krótkim czasie tak bardzo oddalił się od swoich zwierzęcych krewnych.

Agata | 2015-12-30
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Bardzo ważna.
Historia człowieka napisana z wykorzystaniem wielu perspektyw i dużego dystansu. Z takiego dystansu widać, że niektóre wielkie osiągnięcia były rezultatem niezwykłego zbiegu okoliczności a inne genialne wynalazki mają swoją mroczną stronę.
Ogólnie "trzeci szympans" jawi się jako trochę sprytniejszy niż dwa pozostałe, ale niekoniecznie dużo mądrzejszy i pojawia się obawa, czy zdąży zmądrzeć zanim doprowadzi do katastrofy, w której zginie.

brambor | 2014-05-12

Lektura obowiązkowa dla ludzi.Prawie niedostępna, dlaczego? Gdzie wznowienia?

Ereses Liszt | 2012-09-09

Ważna.