Kufer Kasyldy czyli wspomnienia z lat dziewczęcych

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
pamiętnik, kobiety, XIX w., XX w
barwinka

Prezentowana obszerna pozycja składa się z fragmentów dzienników młodych panien. Najstarsze pochodzą z końca XVIII wieku, najmłodsze sięgają początków XX wieku. Pełne szczerości w opisywaniu otaczającego świata i emocji dziewczęce zapiski przenoszą czytelnika w dawne czasy, inną mentalność i często szczerze bawią. Wśród autorek fragmentów są min. Zofia z Czartoryskich, córka Fredry, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Maria Dąbrowska czy Maria Curie-Skłodowska.

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 1983

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Dociekliwy_Kotek | 2011-10-16
Przeczytana: październik 2011

Sam okres - XVIII i XIX wiek - oraz podtytuł ("Wspomnienia z lat dziewczęcych") kazały mi spodziewać się uroczysz wspomnień puściutkich dziewczątek, opisujących bale, ansamble, przejażdżki, flirty i pierwsze wspomnienia z życia małżeńskiego.
Owszem, "Kufer Kasyldy" zawiera wyjątki przynajmniej dwóch pamiętników, które pasują do takiego opisu: Aleksandry Tarczewskiej i Heleny Duninówny, które mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim miłośnikom salonowych wspominków. Ale oprócz wspomnień czarujących panienek "Kufer Kasyldy" zawiera również fragmenty pamiętników działaczek społecznych, kobie szerzących oświatę, nauczycielek, pisarek i młodych kobiet zaangażowanych w działalność antyrosyjską; są tu wspomnienia pisarek, aktorek, kobiet zadających kłam obrazowi XIX wiecznej damy: niewykształconej, ograniczonej, słabej.
Paradoksalnie, "Kufer Kasyldy" okazał się lekturą bardziej feministyczną niż niejeden współczesny poważny traktat o roli kobiet i ich możliwościach - i chociaż więcej...

Lulu | 2015-09-27

Zapiski dwudziestu kobiet z różnych dekad, które bardzo wiele dzieli – podejście do życia, ambicje, temperament, środowisko w którym żyją itd.
Czasem są to dzienniki z jakiegoś okresu w ich życiu, czasem wspomnienia, podsumowanie życia. Pisane do kogoś, na czyjąś prośbę albo jako osobiste notatki. Te ostatnie zawsze najbardziej mnie fascynują. Z jednej strony poznanie kompletnie obcego człowieka od tak prywatnej strony jest niesamowicie ciekawe, ale z drugiej strony mam wyrzuty sumienia czytając tak intymne zwierzenia, które na pewno nie były pisane z myślą o upublicznieniu ich.

Ta książka do świetna okazja do poznania wielu inspirujących kobiet lub spojrzenia na już nam znane z zupełnie innej strony.

Erised | 2012-02-06

Jedna z najcenniejszych książek jakie posiadam w swojej kolekcji - urzekające relacje codziennego życia spisane przez największe kobiece osobistości Polski pod zaborami i tej już niepodległej. Unikat!

kobietazasciankowa | 2016-09-06
magdaLena | 2016-08-26