Polowanie

Partie de chasse
polowanie, bilal, komunizm
komiksy
Camillos

Zimą 1983 roku do pewnego luksusowego pensjonatu w Bieszczadach przyjeżdża kilku starszych panów. Zamierzają wspólnie zapolować na grubego zwierza. Panowie okazują się jednak nie tylko amatorami polowania, ale też "szarymi eminencjami" reżimów komunistycznych z krajów Układu Warszawskiego. Na kogo tak naprawdę zamierzają zapolować? I czy zdają sobie sprawę z niedalekiego już upadku socjalizmu?...

Jeden z najgłośniejszych europejskich komiksów politycznych, autorstwa dwójki mistrzów Dziewiątej Muzy - Enki Bilala i Pierre'a Christine'a, którzy stworzyli cykl opowieści pod wspólną nazwą "Legendy Naszych Czasów".

źródło opisu: http://www.egmont.pl/

źródło okładki: http://www.egmont.pl/

Wkp | 2014-01-17
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Komiksy
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Zima roku 1983. Eminencje Państw Układu Warszawskiego spotykają się w Bieszczadach na trwającym trzy dni polowaniu. Wspominają swoje życie, komentuję rzeczywistość i powoli wdrażają w życie pewien plan…

Enki Bilal to twórca znany i ceniony. Belgradzki rysownik zasłynął głownie zekranizowaną przez siebie samego Trylogią Nikopola (film pt. Kobieta Pułapka). Ale to Polowanie właśnie należy do największych dzieł nie tylko w jego karierze, ale też i w historii komiksu europejskiego w ogóle. Nie jest to jednak historia dla przeciętnych czytelników komiksów. Poważna, ciężka, mocna, kontrowersyjna… Magazyn komiksowy Produkt uznał ją za najlepszy komiks roku 2002, porównując do Mausa, i nie można mu w tym odmówić słuszności.

Scenariusz to spokojna, leniwa narracja pełna rozmów, ale też i napięcia, które narasta z kolejnymi stronami. Nie brak w niej jednak brutalności, która, pomimo sporej dozy krwi, mieści się głownie w brudnych dialogach i nic nie znaczących gestach.

Prawdziwą jednak...

Ewa | 2016-09-25
Na półkach: Komiksy, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2016

Świetny rysunek i fabuła, dopełniają się, tworząc gęstą atmosferę, w której czytelnik stopniowo odkrywa drugi (ale główny) obiekt polowania. Postaci mają tak starannie nakreślone biografie, że trudno wręcz uwierzyć, że są one fikcyjne.

olaf9000 | 2014-12-19

To, co urzeka w komiksach Bilala, to jego niesamowite kadry rysunkowe, potwierdzające, że w dzieciństwie dostał tłuste pastele i ani jednej białej kartki ;-)

kendo777 | 2016-12-05
Na półkach: Przeczytane, Komiksy