Okładka książki Dzieje sztuki polskiej

sztuka
typ
papier
maja5
6,13 (16 ocen i 1 opinia)

Opis książki

W zamierzeniu niniejszego opracowania(...)leżała chęć stworzenia panoramicznego obrazu artystycznych dokonań - z różnych powodów uznanych za ważne: prezentujących różne kierunki rozwojowe i tendencje artystyczne, związanych z doniosłymi ideami - religijnymi czy społeczno-politycznymi - wyrażających i formujących świadomość społeczną i narodową, służących ideologii a czasem konkretnej działalności politycznej, kształtujących stosunek człowieka do otaczającego go świata. Były to procesy i dzieła ukazujące powiązania powstających i rozwijających się w Polsce środowisk fundatorów, artystów i odbiorców z zagranicznymi, bliższymi i dalszymi centrami kulturowymi, mówiące o sposobach korzystania z ich osiągnięć. Penetracja taka ma podstawowe znaczenie dla uchwycenia odrębności sztuki polskiej, rozpatrywanej zarówno w płaszczyźnie twórczej, jako wynik zdolności odkrywania nowych środków artystycznych(...) jak też umiejętności oryginalnego wykorzystywania środków artystycznych wypracowanych w innych centrach sztuki.

źródło opisu: Wydawnictwo Arkady, 1987

62. rocznica
  • Jan Nowak-Jeziorański
    100. rocznica
    urodzin
    Włócząc się natknęliśmy się na ruiny wspaniałego rokokowego pałacyku. Pod nogami walały się porozrzucane w dramatycznych pozach resztki porozbijanych rzeźb, główek aniołków, pozostałości wspaniałych ornamentacji i stiuków, kawałki złoconych ram i kosztownych boazerii. Nagle chwytam samego siebie na... pokaż więcej
  • Joanna Jodełka
    41. rocznica
    urodzin
    Popękanej duszy nie zalepi się pozorami, nie udekoruje gadżetami jak choinki, żeby była kolorowa kolorami, żeby świeciła światełkami, żeby nie było widać, jak powoli zdycha w przyjemnej atmosferze.
  • Graham Greene
    110. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy uświadomił sobie ból, nieunikniony we wszystkich stosunkach między ludźmi – ból, który się cierpi, i ból, który się zadaje. Jacy jesteśmy głupi, że się boimy samotności.
  • Marc Spitz
    45. rocznica
  • John Ronald Reuel Tolkien
    41. rocznica
    śmierci
    Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba.
  • Józef Wolski
    6. rocznica
  • Tom Clancy
    1. rocznica
    śmierci
    Mądry człowiek zna swoje miejsce. A odważny wykorzystuje nadarzające się okazje.
  • Marek Edelman
    5. rocznica
    śmierci
    Bo obojętność w pewnym momencie jest tym samym co morderstwo, zabójstwo. Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła.

Znajdź nas na Facebooku