Dzieje sztuki polskiej

papier
maja5
6 (18 ocen i 1 opinia)

Opis książki

W zamierzeniu niniejszego opracowania(...)leżała chęć stworzenia panoramicznego obrazu artystycznych dokonań - z różnych powodów uznanych za ważne: prezentujących różne kierunki rozwojowe i tendencje artystyczne, związanych z doniosłymi ideami - religijnymi czy społeczno-politycznymi - wyrażających i formujących świadomość społeczną i narodową, służących ideologii a czasem konkretnej działalności politycznej, kształtujących stosunek człowieka do otaczającego go świata. Były to procesy i dzieła ukazujące powiązania powstających i rozwijających się w Polsce środowisk fundatorów, artystów i odbiorców z zagranicznymi, bliższymi i dalszymi centrami kulturowymi, mówiące o sposobach korzystania z ich osiągnięć. Penetracja taka ma podstawowe znaczenie dla uchwycenia odrębności sztuki polskiej, rozpatrywanej zarówno w płaszczyźnie twórczej, jako wynik zdolności odkrywania nowych środków artystycznych(...) jak też umiejętności oryginalnego wykorzystywania środków artystycznych wypracowanych w innych centrach sztuki.

źródło opisu: Wydawnictwo Arkady, 1987

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników

Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Arthur Conan Doyle
    156. rocznica
    urodzin
    Być może nie świecisz jak słońce, ale potrafisz wyprowadzić z mroku. Niektórzy ludzie, sami pozbawieni geniuszu, posiadają niezwykłą moc budzenia go w innych. Chcę powiedzieć, drogi przyjacielu, że jestem ci bardzo zobowiązany.
  • John Flanagan
    71. rocznica
    urodzin
    Muszę to sobie zapamiętać, na wypadek, gdyby kiedyś zaczęło mnie to obchodzić.
  • Andy Andrews
    56. rocznica
    urodzin
    Możesz robić co chcesz, możesz dokonać wszystkiego, czego pragniesz. Nigdy nie brakuje Ci pieniędzy, a czas nie jest Twoim wrogiem. Jeśli naprawdę chcesz dokonać w życiu czegoś wielkiego, może ci brakować jedynie pomysłu. Czas i pieniądze to tylko kwestia odpowiedniej perspektywy.
  • Mikołaj Chylak
    40. rocznica
  • Gérard de Nerval
    207. rocznica
    urodzin
    Przede mną wisiał na ścianie zegar wiejski, a na zegarze – ptak, który zaczął mówić jak osoba żywa. Pomyślałem, ,że dusza mojego przodka mieszka w tym ptaku; lecz nie więcej zdziwiła mnie jego mowa i sposób wypowiadania się, jak to, żem się widział przeniesiony o jeden wiek wstecz. Ptak mówił mi o o... pokaż więcej
  • Michał Markowski
    59. rocznica
  • Victor Hugo
    130. rocznica
    śmierci
    - Nicponiu! Skradłeś mojej żonie całusa! - Ja? Niech mnie pan zrewiduje!
  • Krzysztof Boruń
    15. rocznica