Okładka książki Dzieje sztuki polskiej

sztuka
typ
papier
maja5
6,13 (16 ocen i 1 opinia)

Opis książki

W zamierzeniu niniejszego opracowania(...)leżała chęć stworzenia panoramicznego obrazu artystycznych dokonań - z różnych powodów uznanych za ważne: prezentujących różne kierunki rozwojowe i tendencje artystyczne, związanych z doniosłymi ideami - religijnymi czy społeczno-politycznymi - wyrażających i formujących świadomość społeczną i narodową, służących ideologii a czasem konkretnej działalności politycznej, kształtujących stosunek człowieka do otaczającego go świata. Były to procesy i dzieła ukazujące powiązania powstających i rozwijających się w Polsce środowisk fundatorów, artystów i odbiorców z zagranicznymi, bliższymi i dalszymi centrami kulturowymi, mówiące o sposobach korzystania z ich osiągnięć. Penetracja taka ma podstawowe znaczenie dla uchwycenia odrębności sztuki polskiej, rozpatrywanej zarówno w płaszczyźnie twórczej, jako wynik zdolności odkrywania nowych środków artystycznych(...) jak też umiejętności oryginalnego wykorzystywania środków artystycznych wypracowanych w innych centrach sztuki.

źródło opisu: Wydawnictwo Arkady, 1987

źródło okładki: zdjęcie autorskie