Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka

Snake Oil and Other
83-924370-0-4
medycyna
zdrowie, medycyna

John Diamond był jednym z najbardziej znanych dziennikarzy angielskich. Pisał dla większości krajowych gazet i był prezenterem niezliczonych serii radiowych i telewizyjnych. Umierając na raka do ostatnich godzin swojego życia walczył o respekt dla prawdziwej medycyny i przeciw złudnej nadziei oferowanej przez szarlatanów. Diamond, którego nazwisko "stało się synonimem wesołej śmierci", do...

Diamond, którego nazwisko "stało się synonimem wesołej śmierci", do ostatnich chwil życia pracował nad szóstym rozdziałem książki, która miała być "niepochlebnym spojrzeniem na medycynę alternatywną". Te rozdziały, poprzedzone wstępem Richarda Dawkinsa, oparte na własnym doświadczeniu oraz na badaniu faktów, są bardzo osobiste i poruszające, mocno uderzające i kontrowersyjne, stawiające zdecydowanie i z niezwykłym dowcipem czoła kwestiom, jakie wzbudza medycyna alternatywna.

źródło opisu: racjonalista.pl

Zuba | 2014-02-01
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Przeczytałam tę książkę czekając na "Śmiertelność" Hitchensa i z nastawieniem, że trafię na podobną pozycję. John Diamond też umierał na raka i też przyjmował swoje odchodzenie bez pocieszania się religią na zasadzie "jak trwoga to do Boga". Chciałam przeczytać, jak to jest. "Cudowne mikstury" są jednak o czymś innym - o nieszukaniu pociechy w szarlatańskiej ofercie alternatywnej medycyny, o niewyłączaniu zdrowego sceptycyzmu w obliczu choroby i (co mnie najbardziej urzekło) o radości w tym wszystkim. Podziwiałam autora za rozsądek, poczucie humoru i pogodę ducha.
Sześć gwiazdek tylko dlatego, że zbyt wiele fragmentów było mi znane, dla kogoś, kto Diamonda nigdy nie czytał spokojnie mogłoby być siedem.

Kerszi | 2015-04-05
Przeczytana: styczeń 2015

Książkę teraz bardzo ciężko dostać, ebooków nie ma w języku polskim, na Allegro nie widziałem. Nawet w internetowych księgarniach brak egzemplarzy. Jednak po długich poszukiwaniach znalazłem na racjonalista.pl. Pierwsza część książki o miksturach jest ok. Niestety druga była pisana kiedy John Diamond miał raka i co tu mówić, jest depresyjna. Wieje od niej smutkiem, depresją, pozwala wczuć się w osoby mające raka. Nie polecam czytać w jesienne wieczory. Zależało mi na tej książce ponieważ polecał ją Richard Dawkins. Na pewno coś wniosła do mojego życia.

yoleee | 2014-01-17

Bardzo ciekawe przemyślenia człowieka,który umiera na raka. Pozostając sobą, nie zmienia się, do końca życia pozostaje tym samym błyskotliwym, pozytywnym i mądrym człowiekiem!

6ded | 2014-12-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane