Podstawy psychologii Junga

Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychologii i Kultury Eneteia
83-85713-71-9
jung, psychoanaliza, archetyp

To pierwsze w Polsce syntetyczne opracowanie myśli psychologicznej szwajcarskiego psychiatry i psychologa Karola Gustawa Junga. Książka wprowadza w podstawowe koncepcje Junga - teorię ekstrawersji i introwersji, typów psychicznych, ego, kompleksów i archetypów nieświadomości zbiorowej. Omawia koncepcję Cienia oraz rolę persony (maski), psychologiczny wymiar kobiecości i męskości, proces tworzenia się dojrzałej osobowości oraz główne założenia psychoterapii analitycznej.

źródło opisu: http://wysylkowa.pl/ks734379.html#wiecej

źródło okładki: http://ksiazka48.pl/image/podstawy-psychologii-jun...»

serwis085 | 2017-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Zaczne od najmniej istotnych rzeczy tj. Okładka, kurcze przypadła mi do gustu, jeszcze jakby była z twardą obwolutą nadało by jej szlachetności;)

Nie czytałem innych podręczników o Jungu, więc nie mam porównania. Ten jest ciekawy, bogaty w różne wyjasnienia. Aczkolwiek momentami zabrakło mi przystępniejszego "języka" tj. dla laika. Życzyłbym sobie aby pan Dudek napisał kiedyś książke DIY autopsychoterapii, nie wiem czy Junga czy kogoś innego. Ale przydała by się taka pozycja, która by pomogła ludziom w domowym zaciszu pracować nad sobą, różnymi metodami.

Oczywiście dobrze by było też się dowiedzieć jak przejść przez proces indywiduacji - samemu, i czy jest to w ogóle możliwe.

Marcin Łochowski | 2015-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

Ciężko wyobrazić mi sobie bardziej wartościową pozycję dla osób chcących zaznajomić się z podejściem do psychologii, filozofii, kultury i psychoterapii praktykowanym przez Junga. Książka napisana jest przejrzyście, stopniowo wprowadza czytelnika w coraz bardziej skomplikowane meandry szkoły jungowskiej. Ponieważ kolejne rozdziały logicznie wynikają z poprzednich, czytelnik nie ma odczucia chaosu informacyjnego, zawsze wiadomo o czym się czyta. Co chyba najważniejsze przy takich pozycjach, opracowanie Zenona Waldemara Dudka nie nudzi ani przez chwilę, do i tak już fascynującego opracowania myśli Junga wtrącając współczesne rozumienie psychologii głębi oraz niezwykle trafnie definiując dzisiejszą rzeczywistość i kulturę w oparciu o teorię archetypów.

Rafał Rodak | 2016-04-26
Przeczytana: 2015 rok

Świetne opracowanie na temat głównych założeń psychologi analitycznej i najważniejszych koncepcji Junga.
Pan Dudek jest niewątpliwym ekspertem od psychologii jungowskiej i znajduje to odzwierciedlenie w treści książki. Jasna, logiczna struktura i dobór zawartości rozdziałów ułatwia zalezienie tego, co potrzebne w danej chwili.
Życzyłbym sobie takich podręczników na studiach :)

foolart | 2013-03-06
Przeczytana: 03 marca 2013

Jeżeli ktoś chce zacząć swoją przygodę z Carlem Gustavem Jungiem ta książka jest pozycją obowiązkową. Napisana w bardzo konkretnie i przystępny sposób prezentuje podejście jednego z największych psychologów i humanistów XX wieku.

Dla człowieka zachodu, który chce wejść bardzo głęboko, w temat: "kim jestem i jak osiągnąć pełnię", a nie ma ochoty zajmować się ezoteryką, czy mistycyzmem, podejście Junga i proces indywiduacji są według mnie jedną z najlepszych opcji, jakie może znaleźć. Zrozumienie idei nieświadomości zbiorowej i archetypów, a następnie nabycie umiejętności odnoszenia tego do otaczającego świata, a przede wszystkim do siebie to podstawa.

sawyer97 | 2016-09-14
asterienz | 2016-02-02