Podstawy psychologii Junga

Okładka książki Podstawy psychologii Junga Zenon Waldemar Dudek
Okładka książki Podstawy psychologii Junga
Zenon Waldemar Dudek Wydawnictwo: ENETEIA Wydawnictwo Szkolenia nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
ENETEIA Wydawnictwo Szkolenia
2006-01-01
2006-01-01
83-85713-71-9
jung psychoanaliza archetyp

Zaczne od najmniej istotnych rzeczy tj. Okładka, kurcze przypadła mi do gustu, jeszcze jakby była z twardą obwolutą nadało by jej szlachetności;)

Nie czytałem innych podręczników o Jungu, więc nie mam porównania. Ten jest ciekawy, bogaty w różne wyjasnienia. Aczkolwiek momentami zabrakło mi przystępniejszego "języka" tj. dla laika. Życzyłbym sobie aby pan Dudek napisał kiedyś książke DIY autopsychoterapii, nie wiem czy Junga czy kogoś innego. Ale przydała by się taka pozycja, która by pomogła ludziom w domowym zaciszu pracować nad sobą, różnymi metodami.

Oczywiście dobrze by było też się dowiedzieć jak przejść przez proces indywiduacji - samemu, i czy jest to w ogóle możliwe.

---
Małe uaktualnienie. Co do procesu indywiduacji i koncepcji archetypów, to wpadła mi w ręcę ksiązka Erel Shalit - Cykl Życia.Dla tych co chcą wyciagnać jeszcze więcej z koncepcji Junga.

Świetne opracowanie na temat głównych założeń psychologi analitycznej i najważniejszych koncepcji Junga.
Pan Dudek jest niewątpliwym ekspertem od psychologii jungowskiej i znajduje to odzwierciedlenie w treści książki. Jasna, logiczna struktura i dobór zawartości rozdziałów ułatwia zalezienie tego, co potrzebne w danej chwili.
Życzyłbym sobie takich podręczników na studiach :)

Życzyłbym sobie takich podręczników na studiach :)

Ciężko wyobrazić mi sobie bardziej wartościową pozycję dla osób chcących zaznajomić się z podejściem do psychologii, filozofii, kultury i psychoterapii praktykowanym przez Junga. Książka napisana jest przejrzyście, stopniowo wprowadza czytelnika w coraz bardziej skomplikowane meandry szkoły jungowskiej. Ponieważ kolejne rozdziały logicznie wynikają z poprzednich, czytelnik nie ma odczucia chaosu informacyjnego, zawsze wiadomo o czym się czyta. Co chyba najważniejsze przy takich pozycjach, opracowanie Zenona Waldemara Dudka nie nudzi ani przez chwilę, do i tak już fascynującego opracowania myśli Junga wtrącając współczesne rozumienie psychologii głębi oraz niezwykle trafnie definiując dzisiejszą rzeczywistość i kulturę w oparciu o teorię archetypów.

Jeżeli ktoś chce zacząć swoją przygodę z Carlem Gustavem Jungiem ta książka jest pozycją obowiązkową. Napisana w bardzo konkretnie i przystępny sposób prezentuje podejście jednego z największych psychologów i humanistów XX wieku.

Dla człowieka zachodu, który chce wejść bardzo głęboko, w temat: "kim jestem i jak osiągnąć pełnię", a nie ma ochoty zajmować się ezoteryką, czy mistycyzmem, podejście Junga i proces indywiduacji są według mnie jedną z najlepszych opcji, jakie może znaleźć. Zrozumienie idei nieświadomości zbiorowej i archetypów, a następnie nabycie umiejętności odnoszenia tego do otaczającego świata, a przede wszystkim do siebie to podstawa.

• Psychologia
  • Must have