Rycerze złotego runa

Tłumaczenie: Janina Karczmarewicz
Seria: Klub Siedmiu Przygód
Millionnaires en herbe
berna, młodzież

Karolek zdjął z wieszaka róg myśliwski, zawiesił go sobie na szyi, przyłożył wargi do otworu i wypiął pierś. Rogiem myśliwskim chłopiec nazywał małą trąbkę, używaną przed dwudziestu laty przez marsylskich tramwajarzy. Gdy zadął, trysnął z niej najpierw tuman kurzu, a potem dźwięk tak rozdzierający, że oba koty hycnęły w stronę drzwi z błędnym spojrzeniem. Zbudzony znienacka ojciec Karolka - celnik Charley - o mało nie spadł z fotela.

źródło opisu: treść

źródło okładki: http://www.turnia.pl/antykwariat/showlist.php?i=37340

chrispu | 2014-10-20
Na półkach: Różne, Przeczytane, Posiadam

Pod beznadziejnym tytułem kryje się całkiem fajna książka dla dzieci i młodzieży (przez ten tytuł długo nie mogłem się za nią zabrać - ale jak już się zabrałem, to przeczytałem błyskawicznie). Książeczka dzięki której młody czytelnik może poznać jak można zarobić pieniądze (na szczytny cel) będąc dzieckiem - bo to jest głównym celem grupki dzieciaków. A niektóre sposoby tu pokazane są naprawdę niekonwencjonalne. Zaczyna się ta cała opowieść może mało ciekawie ale z każdym rozdziałem "nabiera rumieńców" i wciąga.
Nie jest to może lektura do której obecnie by człowiek chętnie wracał (bo i grupa docelowa jest inna) ale warto ją polecić młodemu pokoleniu. Lektura jest lekka, w pewnym stopniu umoralniająca (ale nie nachalnie), chwaląca pewne pozytywne cechy młodzieży (dzieci). Ma też momenty wzruszające i według mnie to co opisano niekoniecznie musi być fikcją - szczególnie pewne pomysły "ekonomiczne" da się spokojnie zastosować i teraz.

| 2014-07-16
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci

Sympatyczna historia grupy dzieci z ubogiej dzielnicy Marsylii, które podejmują próbę zebrania sporej sumy pieniędzy na szczytny cel. Wykorzystują rozmaite, dość oczywiste możliwości, ale daleko im do uzbierania potrzebnej kwoty. Wówczas pojawia się ambitny, ale ryzykowny pomysł, który wymaga bardzo rozległej wiedzy, a na dodatek rezultat wcale nie jest pewny. Opowieść do końca trzyma w napięciu, jak powiedzie się oryginalny plan. Z humorem i morałem. Coś z ulubionych lektur dzieciństwa.

Grzegorz | 2016-09-25
Barry | 2015-06-25