okupacja, walka, dzieci
Judyta

Bohaterami "Lewego kursu" są trzynasto-, czternastoletni chłopcy, których wojna pozbawiła rodzinnego domu. Wedle swych sił i możliwości starają się szkodzić okupantowi, a ich walka, mająca początkowo charakter psikusów czy zwykłej "zgrywy", rychło nabiera świadomie patriotycznej treści. Po powstaniu warszawskim, pozostawieni samym sobie wśród udręczonego, przerażonego i zajętego własnymi sprawami świata dorosłych, musieli zębami i pazurami walczyć o przetrwanie, a chociaż byli nędzarzami, potrafili pomagać jeszcze nędzniejszym od siebie, płacąc za to własną krwią, a nawet życiem.

źródło opisu: http://literacki24.pl

źródło okładki: http://literacki24.pl