Przedziwne historie

Okładka książki Przedziwne historie Villy Sørensen
Okładka książki Przedziwne historie
Villy Sørensen Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich klasyka
klasyka
Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Ufarlige historier
Wydawnictwo Poznańskie
1972-01-01
1972-01-01
Franciszek Jaszuński
literatura duńska opowiadania

Okładka książki Literatura na świecie 12/1976 (68) Karen Blixen, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Villy Sørensen, Dan Turèll
Literatura na ... Karen Blixen, Redak...
Okładka książki Buty są ważne Benny Andersen, Anders Bodelsen, Cecil Bødker, Ulla Dahlerup, Sven Holm, Frank Jaeger, Christian Kampmann, Svend Aage Madsen, Leif Panduro, Klaus Rifbjerg, Ole Sarvig, Peter Seeberg, Villy Sørensen, Henrik Stangerup, Dorrit Willumsen
Buty są ważne Benny Andersen, And...

"Opowieści przedziwne" to kolekcja 9 opowiadań, pochodzących tak naprawdę z dwóch różnych zbiorów Sørensena. Każde z nich jest co najmniej przyzwoite. Każde zmusza do refleksji, ale żadne nie jest rewelacyjne.

"Tajemnicze Drzewo"
Utrzymana w baśniowej konwencji historia o królewskim ogrodniku i jego synie, który pewnego dnia postanawia zamieszkać na tajemniczym drzewie z królewskiego ogrodu.

"Najzwyczajniej łobuzerstwo"
Jedno z moich ulubionych. Dwóch chłopców ma wujka, któremu z racji na groźbę zakażenia ucięto nogę. Malcy dopytują, dlaczego trzreba było ucinać nogę? "Bakterie" - wytłumaczyli dorośli. A dorosłym sie przecież ufa. Dlatego też chłopcy postanawiają wykorzystać świeżo nabytą biologiczną wiedzę w praktyce...

"Bliźniacy"
Perypetie bliźniaków o imieniu Otto. Do ciekawej sytuacji dochodzi gdy żona pierwszego Otta spotyka Otta numer 2 i wkrótce przestaje ich odróżniać...

"Tygrysy"
Czołówka zbioru. Dwaj bracia otrzymuja niepokojący list od swojej matki o treści "wracaj natychmiast - tygrys w kuchni". To musi być jakieś nieporozumienie.. a może mama zachorowała - myślą sobie. Jakież jest ich zaskoczenie, gdy odkrywają, że faktycznie w rodzinnej kuchni zagnieździł się tygrys.. Podobnie u sąsiadów i sąsiadów sąsiadów. W opowiadaniu w pewnym momencie pojawia się dyrektor zoo. Nie wiem czemu, ale postać ta wywołała ciarki na moich plecach.

"Morderstwo. Idylla Kafkowska"
Punkt centralny "Przedziwnych opowieści". Składająca się z kilku podczęści komedia absurdu, groteski i ludzkiej bezradności. Bohater zatrudnia się w policji z racji na swój związek ze sprawą pewnego morderstwa...

"Zaginione listy"
Jakże prawdziwe, przewrotne opowiadanie o listonoszach, których nikt nie potrzebuje. Do momentu, gdy jeden z nich zostaje zamordowany...

"Stara kamienica"
Kolejna dobra rzecz. W starej kamienicy gaśnie światło. Wkrótce okazuje się, że każdy najemca został zobligowany do zburzenia ściany we własnym lokum. Robi się gęsto i irracjonalnie...

"Kupiec"
O kupcu, który nie mówił, ale jednym spojrzeniem potrafił odgadnąć, czego potrzeba klientowi. Obleci.

"Żołnierska wigilia"
Żołnierz wyskakuje z samolotu z bombą pod pachą, którą ma zdetonować. Misja wydaje się prosta, ale nabiera komplikacji w momencie, gdy bohater spotyka grupkę aniołów. O tym nie wspominały otrzymane instrukcje.
***

Jak łatwo zauważyć, w kilku historiach bohaterami są bracia. Motyw ten pojawia się na tyle często, że zacząłem podejrzewać jakiś wątek autobiograficzny.
"Przedziwne historie" Czyta się dobrze i szybko, ale trzeba się przygotować na kilka rzeczy. Po pierwsze, fabuła rozwija się w stronę absurdu. Sorensen traktuje najbardziej niezwykłe wydarzenia jak coś zwykłego.

Tkanka absurdu jest dość gęsta i czasem trudno się przez nią przedrzeć. Ja zabłądziłem dobrych kilka razy.
Sprawiło mi to przyjemność, choć bez żadnego konkretnego efektu: i tak do końca nie zrozumiałem Sørensena.

"Tajemnicze Drzewo"

Bardzo dobra, wciągająca książka.

Bardzo dobra, wciągająca książka.

Bardzo ciekawe i niepospolite opowiadania z ukrytym sensem. Większość jest zupełnie nierealna, lecz nawiązuje do codziennych człowieczych zachowań. Niektóre opowiadania były tak niezwykłe, że po zakończeniu czuło się pewien niedosyt oraz wzmagały one myślenie - szukanie sedna treści. "Przedziwne historie" z pewnością godne polecenia.

• Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
  • Groza
  • Proza
  • Norden
  • Antykwariat
  • Nie znajdę w bibliotece w Gdańsku :/

Dodaj cytat z książki Przedziwne historie