Błękitna pustka

2003-01-01
2003-01-01
83-7337-307-1
Łukasz Praski

W "Błękitnej pustce" Deaver opisuje świat hakerów, crackerów, cybermaniaków. Rzeczywistość ludzi, których codzienne życie niewiele ma wspólnego z rzeczywistością zwykłych użytkowników internetu. Hakerzy spędzają całe godziny na klikaniu w klawiaturę, zapijając zmęczenie dużymi dawkami napojów energetycznych i kawy. Ich świat to świat maszyn. Potrafią dostać się do najbardziej chronionych rządowych systemów, pestką jest więc dla nich uzyskanie informacji na temat szarego użytkownika Internetu.
Prawdziwy haker łamie coraz trudniejsze kody i hasła dla satysfakcji (świadomość, że się udało, jest wystarczającą nagrodą). Obok hakerów istnieją jednak crackerzy, którzy potrzebują czegoś więcej, by poczuć zadowolenie. Włamują się do systemów, by narobić bałaganu, by uzyskać informacje "po coś", osaczają cywili (choć święte prawo hakerów głosi, że cywili się nie rusza, bo i po co...).
Bohater powieści jest crackerem i socjopatą, a to mieszanka wybuchowa, której efektem jest śmierć niewinnych ludzi. Stają się oni częścią gry. Zabawa w zabijanie przenosi się ze świata wirtualnego do świata realnego. Odpowiednie organy ścigania rozpoczynają śledztwo, ale bez pomocy dobrego hakera nie zajdą daleko, więc pojawia się Gillette...

Ciekawa i wciągająca fabuła i nagłe zwroty akcji gwarantują przyjemność czytania.

Zaskoczyło mnie to, że książka o tematyce przestępstw komputerowych tak mnie pochłonie.

Wciągająca od początku do samego końca, ani przez chwilę nie była nudna czy dłużąca się. Akcja dynamiczna, nieprzewidywalna. Bohaterowie fenomenalni, momentami wręcz "namacalni".

Autor po raz kolejny wykazał się kreatywnością, czytając jego dzieła czuję się wręcz uwięziona w danej książce - nie sposób ot tak jej odłożyć.

Technicznie dziś trąci myszką, ale temat odarcia z prywatności oraz władzy, dostępnej dla hakerów jest jeszcze bardziej aktualny. Wartkie tempo, liczne zwroty akcji i ciekawy główny bohater

W sieci grasuje morderca, który hakując dane użytkownika "wywabia" go do świata rzeczywistego i zabija. Do wytropienia go zostaje powołany specjalny zespół dochodzeniowy oraz Wyatt Gillette, genialny haker, który dostał wyrok za włamanie do systemów rządowych.
Fabuła na plus, bo uwielbiam takie cyber-przestępcze thrillery. A do tego wartka akcja nie pozwalająca nam odpocząć nawet na chwilę. Bohaterowie też charakterystyczni, chociaż ten zespół dochodzeniowy rzadko wychodzi poza pewne ramy i nie jest zapamiętywany na dłużej. Dlatego nie dziwię się, że nie ma kontynuacji. Czarny charakter bardzo dobrze przedstawiony, któremu miesza się świat realny z tym wirtualnym a Jego rozmowa Wyattem to chyba najlepszy dialog w tej powieści. Na plus jeszcze zaliczyłbym wydźwięk książki która pokazuje, że nie jesteśmy bezpieczni w sieci i do czego może prowadzić uzależnienie od internetu. Dlatego pewnie nie raz jeszcze ją przeczytam, więc polecam tę lekturę.

Bardzo dobry technothriller - co prawda na początku przytłacza ogrom terminologii ( potem jak sprawdziłam - nota bene w sieci, okazało się, że część przytoczona w tekście, to dość stare rozwiązania ),ale potem autor nadrabia ogromnie znakomitą intrygą. Fabuła prowadzi nas prawdziwymi meandrami, zawiera kilka rzeczywistych ostrzeżeń ( choćby o ilości danych jakie umieszczamy w internecie na nasz temat ) - i rzecz oczywista u tego autora - zaskakujące zakończenie.

Bardzo dobra książka. Praktycznie trzymająca w napięciu od pierwszych do ostatnich stron. Pierwszy raz zetknąłem sie z przestępczością komputerową naa taką skalę na kartach ksiazki. Pokazuje jak człowiek nie potrafiący odróżnić rzeczywistego świata od komputerowego może byc niebezpieczny. Do tego główne postacie super jak tp w większości przypadków u Deavera.

Dla mnie klasyka. Miło wspomnieć czasy, które może i minęły bezpowrotnie, aczkolwiek temat (nie)bezpieczeństwa w sieci dopiero teraz nabiera znaczenia i staje się realnym zagrożeniem każdego użytkownika internetu..

Po książkę tę sięgnąłem ze względu na interesującą tematykę. Jest niezła, ale trochę mnie rozczarowała. Pojęcia informatyczne zdrowo "trącą myszką", przecież 10 lat w tej dziedzinie to już epoka. Styl jakiś taki chropowaty, fabuła pogmatwana i coś tej książce brakuje, choć trudno mi sprecyzować co.

Gdy już po przeczytaniu kilkunastu książek Deyvera myślałam,że już znam jego tok myślenia i mogę przewidzieć zakończenie tej książki, autor w genialny sposób pokazał na co go stać. Zawsze mnie zaskakuje.

Moje klimaty, sensacja i komputery, więcej sensacji niż komputerów, ale ciekawa pozycja - trzyma w napięciu - chce się czytać

• Jeffery Deaver
  • Thriller/sensacja/kryminał