Świat według Garpa

1 183
The World According To Garp
83-07-02524-9
Awa

"Świat według Garpa w sposób arcykomiczny (albo raczej tragikomiczny) opowiada historie życia młodego pisarza w latach 70ych. ... Jak głoszą krytycy, Irving sparodiował tu własny proces rozwoju literackiego, wykorzystując doświadczenia młodego pisarza w dzisiejszym społeczeństwie, w którym liczą się przede wszystkim wartości komercjalne i widowiskowe sukcesy".

źródło opisu: Z recenzji Krzysztofa Mętraka

ChicaDeAyer | 2016-03-11
Przeczytana: 11 marca 2016

Uwielbiam wracać do tego Pana i obserwować, jak wiele – dodajmy: sprzecznych – emocji budzi jego twórczość wśród czytelników. Wyraźnie można dostrzec ukształtowanie się dwóch obozów: gorących zwolenników i równie zagorzałych przeciwników. I to utwierdza mnie w przekonaniu, że ten pisarz po prostu nie jest dla wszystkich.

Ja mogę zaliczyć się to tego pierwszego grona – i chociaż na co dzień sięgam po raczej inny rodzaj literatury, charakteryzujący się odmiennym ładunkiem wrażliwości, to jednak lubię tę pokręconą, bardzo specyficzną estetykę Irvinga. Nie znajduję w niej tej nadmiernej wulgarności i obsceniczności, o której wspominają poprzednicy - retoryka Irvinga jest bardzo bezpośrednia, niekiedy wręcz dosadna i do konwencji gawędziarskiej paplaniny, w jakiej utrzymane są jego powieści, ten soczysty język po prostu pasuje. Ba, on wręcz doskonale komponuje się z wyłaniającymi się z prozy Amerykanina obrazami, które także często są dalekie od oczywistości, i wpływa na...

Modliszeg | 2016-03-02
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 02 marca 2016

"Świat jest komiczny dla tych, którzy myślą, a tragiczny dla tych, co czują."

Owa lektura jest obrazem życia, lęków, problemów, zmartwień. Posiada elementy obyczajowe, wątki wulgarne oraz komiczne. Historia skupia się na rodzinie Garpa i jego otoczeniu. Szczegółowo wyróżnione są myśli, sytuacje każdego bohatera. Autor świetnie uchwycił tragizm ludzkiego życia oraz wartościowanie obecnego świata.

Jenny Fields. Kobieta niezwykle charakterna. Typ samotniczki, nie poddająca się panującym wzorcom. Przykładna pielęgniarka. Mająca swoje poglądy, stroniąca od towarzystwa mężczyzn. Opanowana. Bohaterka, która od pierwszego zdania zrodziła we mnie sympatię. W rodzinie Fields brakowało miłości. Rodzice bohaterki przekładali swoje ambicje na życie dzieci. Byli zawiedzeni drogą, jaką wybrała ich córka, jej życiem. Moją uwagę zwrócił fakt, że dzieci potrzebują takiej samej miłości w każdym wieku.
Ważnym miejscem jest Szpital Bostońskie Miłosierdzie, gdzie zakwita chęć rodzicielstwa w...

"(...) w ludziach tkwi duch nieostrożności, a w niektórych na dodatek sąsiaduje z nim duch przekory - miłośnik owoców zakazanych."
WALDEMAR ŁYSIAK - "FLET MANDRAGORY"

To, co niedostępne i zakazane, kusi najbardziej. Człowiek głupieje i traci swoją moralność. Im bardziej brnie w swoje żądze, tym bardziej traci kontrolę nad nimi. Obojętne się staje dla niego jego sumienie. Znajdujące się tam poczucie winy rozdzierane jest na strzępy, niczym piękny obraz zamieniony w mozaikę. Wrażliwość na uczucia innych staje się wycieraczką, w której brud nieustannie osiada i rośnie. Te brudy są coraz straszniejsze, pełne ochydy, nikczemnności, podłości, nieprawości, tego całego ludzkiego syfu i burdelu, który zamienił wrażliwość i uczucia w obraz nędzy i rozpaczy...!!!

...

"W czasach gdy nasza wrażliwość uległa stępieniu pod wpływem wszechobecnej wulgarności i wyuzdania, warto przekonać się, co wciąż może nami wstrząsnąć."
THOMAS HARRIS - "HANNIBAL"

...straciłem wiarę w człowieka, w...

Tania | 2014-06-02

Tytułowy Garp zostaje powołany do życia w dość niecodzienny sposób i w specyficznych warunkach. Nie będę jednak zdradzała okoliczności, by nie psuć zabawy. Jego matka - energiczna, wiedząca czego chce i dążąca po trupach do celu kobieta, walcząca sufrażystka, od początku ma na niego ogromny wpływ, by nie powiedzieć wręcz, że wywiera presję na jego życie, na jego relacje z kobietami, na to jak sobie radzi/nie radzi z problemami.

Powieść jest pełna niesamowitych zdarzeń, które prowadzą do kolejnych zdawałoby się dziwacznych sytuacji, jednak czytając cały czas miałam wrażenie, że jestem sobie w stanie ten świat wyobrazić. Pomimo dziwaczności, nie miałam wrażenia sztuczności, czy braku wiarygodności akcji. A ta jest momentami nieprawdopodobnie gęsta. Poza tym dostajemy w tej książce wszystko to, do czego latami przyzwyczaił nas Irving, czyli dużą liczbę postaci ( każda ma swoją własną niepowtarzaną mentalność), mnóstwo dygresji i wątki poboczne, od początku do końca wykreowany na...

Bed | 2014-10-20
Przeczytana: 19 października 2014

Wreszcie przeczytałam najpopularniejszą powieść Johna Irvinga "Świat wg Garpa" i chociaż wolę raczej minimalizm to ta książka podobała mi się.
Trudno nie przyznać, że autor znów angażuje się we wszystko od feminizmu po budowę półek. Książka ma dużo wątków i dodatkowo fragmenty utworów Garpa, bo tak się składa, że bohater też jest pisarzem. Utwór czytałam z ciekawością, chociaż zakończenie to nie mój styl. Mimo wszystko pisarz, który podchodzi tak poważnie do swojego pisania, może żartować z reszty. Ze zdziwieniem czytałam w opiniach, że książka jest odbierana jako wulgarna. Język jest soczysty, ale to raczej zaleta. Ogólnie polecam.

Wkp | 2015-10-31

ŚWIAT WEDŁUG MISTRZA

Opus magnum i kwintesencja stylu i tematyki Irvinga, a zarazem jedna z najlepszych powieści współczesnych. Witajcie w świecie Garpa!

S.T. Garp to człowiek dziwny. Wychowany przez zaborczą, aseksualną matkę, która urodziła, go choć nigdy nie chciała mieć z mężczyznami nic do czynienia, wychowany w infirmerii, w której rodzicielka pracowała, aspiruje do bycia pisarzem i ułożenia sobie życia. Oczywiście na swój chory, dziwaczny sposób…

„Świat według Garpa”, ta najsłynniejsza z powieści Irvinga, jak wszystkie jego książki opowiada tylko o jednym: życiu. Życiu i oczywiście samym Irvingu, który, choć twierdzi w swej twórczości (a w losach Garpa w szczególności), że autobiograficzne pisanie nie niesie niczego dobrego, wciąż pisze głównie o sobie. O seksie, miłości, Wiedniu, pisaniu, niedźwiedziach na dwuśladach, prostytutkach, kobietach, ludziach okaleczonych i przede wszystkim nieprzystosowanych. Garp (czy też sam Irving) to postać nerwowa. Także nieprzystosowana...

Izabela Pycio | 2015-11-10
Przeczytana: 08 listopada 2015

„Świat jest komiczny dla tych, którzy myślą, a tragiczny dla tych, co czują.”

Bardzo pasuje mi twórczość John Irvinga, chętnie po nią sięgam. Kiedy zobaczyłam nowe wydanie "Świata według Garpa", lektury z moich młodzieńczych czasów, poczułam, że bardzo pragnę znów do niej zajrzeć. To z pewnością najpopularniejsza książka tego autora, i jak dla mnie najlepsza, choć cenię też "Modlitwę za Owena" i "Regulamin tłoczni win".

"Świat według Garpa" traktuje o życiu, w węższym i szerszym wymiarze, w błyskotliwy sposób, czasem irytujący, dziwaczny, karykaturalny, ale zawsze niezwykle intrygujący i ciekawy. Czasami mamy ogromne zagęszczenie akcji, ale to działa na korzyść książki. Absurd, groteska i ironia przeplatają się z normalnością.

Czytelnik zostaje złapany w huśtawkę sprzecznych uczuć, raz czujemy się przygnębieni, wzruszeni, aby za chwilę swobodnie żartować z bohaterami, śmiać się do łez z sytuacyjnego kontekstu. Bohaterowie fantastycznie wykreowani, totalne indywidualności,...

Katarzyna Bartnicka | 2017-09-03
Przeczytana: 03 września 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tak właściwie to jaki jest ten świat według Garpa? Poza tym, że autor starał się być bardzo kontrowersyjny, to co takiego pokazał, ze należy się nad tym pochylić?
Żona, która w wypadku odgryza kochankowi część (większą) penisa? Hahaha bardzo śmieszne. Groteska i czarny humor wręcz. Tabuny szalonych feministek, które zmuszają Garpa do przebrania, żeby mógł wziąć udział w pogrzebie swojej matki? Naprawdę nie umiem pomimo całej tej kontrowersyjności docenić tej książki. Dla mnie ta powieść jest bardzo płytka i jakoś nie mogę dostrzec walorów tego świata przedstawionego w krzywym zwierciadle. Absurd goni absurd, aż do znudzenia.

Nina | 2010-06-30
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 29 czerwca 2010

Książka pełna ludzi, krów, świń i psów. Myślę,że należy takie właśnie postaci wymienić, bo w niej każdy miał duszę i osobowość, nawet zwykła [a może nie taka zwykła?] maciora. I nie sądzę by wiele trzeba było mówić o tym utworze- otwiera oczy w niektórych sprawach, daje wiele tematów do przemyślenia. Jestem po niej "pełna Garpa".

almos | 2018-02-15
Przeczytana: 11 lutego 2018

Opowieść o pokręconych i pełnych absurdu losach S.T.Garpa i jego rodziny. Przy okazji autor porusza aktualne problemy przemocy fizycznej, feminizmu i zmiany płci. Największym walorem tej prozy jest fabuła, znakomicie skonstruowana i opowiedziana; jest to szczególnie widoczne przy słuchaniu audiobooka, świetnie interpretowanego przez nieodżałowanego Z.Zapasiewicza. Wspaniała proza.

Przyznaję się bez bicia, że uwielbiam styl opowiadania Irvinga, jego nieśpieszną frazę, jego poczucie humoru, rozkładanie akcentów, to prawdziwy mistrz narracji i języka, i z rozkoszą czytam/słucham każdą jego książkę (wyjątkiem debiutanckie 'Uwolnić niedźwiedzie'). Tutaj też jest świetnie, zaczyna się rzecz cała od znakomitej sceny z matką Garpa i żołnierzem w kinie. Bardzo lubię też scenę pierwszej wizyty matki Garpa w sali zapaśniczej. O mistrzostwie fabularnym Irvinga świadczy też to, że pozornie nieważne fakty mają później istotne znaczenie. I tak, zwyczaj Garpa wjeżdżania po ciemku i na pamięć...