dziecko Holocaustu

Okładka książki dziecko Holocaustu Jack Kuper
Okładka książki dziecko Holocaustu
Jack Kuper Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
Child of the Holocaust
Państwowy Instytut Wydawniczy
1995-01-01
1995-01-01
83-06-02438-9
Jolanta Mach
holocaust obozy getto

Ogromnym plusem książki jest przedstawianie wewnętrznego dialogu, który chłopiec toczy przez całą książkę w swoim umyśle. W momencie podejmowania decyzji, rozmyślań, obaw, radości. Ogromne ukojenie daje mi pokazanie jego woli życia, walki o nie. Dodaje to energii by samemu walczyć o siebie i swoje życie. Tu i teraz. Mamy dużo "łatwiej" zewnętrznie od bohatera, a żyjemy dużo "gorzej" wewnętrznie.
Do tego wspaniałe przedstawienie, co kryje się za decyzjami z pozoru absurdalnymi, wręcz głupimi. Co wtedy potrafi motywować? Jak bardzo punkt widzenia, własne doświadczenia, przeszłość, wpajane nam zasady wpływają na nasze decyzje.

Po jej przeczytaniu czułam niedosyt, ponieważ spodziewałam się nieco innych zwierzeń, innej historii. Skończyła się nijako.

Niemal przez całą opowieść czegoś mi brakowało, czułam pewien niedosyt. Zapewne spowodowany tym, że spodziewałam się historii dziecka, które cudem przeżyło obóz koncentracyjny. Jednak żadnego obozu nie odwiedzamy. Doświadczamy jednak nienawiści, miłości i strachu, jaki towarzyszy chłopcu w wędrówce przez wiejskie domy.

Świetna książka. Naprawdę autor musiał być twardym chłopcem by przeżyć w takich czasach, twardych warunkach i niechcianych okolicznościach. Jestem pełna podziwu.

• Z wojną w tle
  • Powieści obyczajowe 👨‍👩‍👧‍👦 🏙
  • Oddam/sprzedam/wymienię
  • Człowieczeństwo
  • Wojna
  • Posiadam 📘📔📕

Dodaj cytat z książki dziecko Holocaustu