dziecko Holocaustu

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Child of the Holocaust
83-06-02438-9
holocaust, obozy, getto

Książka opowiada o losach małego żydowskiego chłopca, któremu po utracie bliskich udaje się przetrwać lata okupacji niemieckiej na polskiej wsi, wśród chłopów. W duszy dziecka, to przygarnianego, to znów błąkającego się samotnie , nieustannie zmagają się dwie siły: wszechpotężny, paraliżujący strach oraz instynkt życia, który każe być sprytnym, przebiegłym, nad wiek dojrzałym i samodzielnym. W tej autobiograficznej opowieści Kuper potrafił przejmująco opisać swe przeżycia z owego okresu.
W relacji wrażliwego, obdarzonego bogatą wyobraźnią chłopca, niekiedy naiwnej, niekiedy pełnej prawdziwej goryczy, zdarzają się pewne nieścisłości, dotyczące zwłaszcza skali i oceny wydarzeń, stanowiących tło jego własnej wojennej historii. Można je jednak usprawiedliwić zawodnością i wybiórczością ludzkiej pamięci oraz upływem czasu. Pozostawiamy więc w książce wszystko tak, jak to zarejestrowała i utrwaliła pamięć dziecka.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://allegro.pl/jack-kuper-dziecko-holocaustu-1995-i1392068599.html

Caryca Katarzyna | 2014-03-23

Niemal przez całą opowieść czegoś mi brakowało, czułam pewien niedosyt. Zapewne spowodowany tym, że spodziewałam się historii dziecka, które cudem przeżyło obóz koncentracyjny. Jednak żadnego obozu nie odwiedzamy. Doświadczamy jednak nienawiści, miłości i strachu, jaki towarzyszy chłopcu w wędrówce przez wiejskie domy.

Ligota | 2013-04-19

Świetna książka. Naprawdę autor musiał być twardym chłopcem by przeżyć w takich czasach, twardych warunkach i niechcianych okolicznościach. Jestem pełna podziwu.

Viper | 2016-06-24
Przeczytana: 23 czerwca 2016

Po jej przeczytaniu czułam niedosyt, ponieważ spodziewałam się nieco innych zwierzeń, innej historii. Skończyła się nijako.

Beata-Chiara | 2015-11-05
Przeczytana: 2014 rok