Powstanie listopadowe 1830-1831. Polityka - Wojna - Dyplomacja

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
83-7322-349-5
historyczna
Zimek

Powstanie listopadowe, legitymujące się olbrzymią literaturą w polskim i europejskim piśmiennictwie, ciągle fascynuje historyków. Dlaczego? Ponieważ postawiło ono przed opinią Europy ponownie sprawę polską, haniebnie rozstrzygniętą na kongresie wiedeńskim 1814-1815. Bohaterski opór Polaków na polach Grochowa, a potem olśniewające zwycięstwa pod Wawrem, Wielkim Dębem i Iganiami liberalna prasa europejska porównywała do błyskotliwych zwycięstw Napoleona Bonaparte pod Montenotte, Lodi, Arcole, Rivoli czy Castiglione. Dlaczego Belgowie uzyskali niepodległość tylko drogą dyplomatycznych negocjacji, zaś Polacy, mimo licznych zwycięskich bitew i ciężkich ofiar, ponieśli klęskę w 1831 roku? Na to pytanie odpowiada po raz pierwszy tak wnikliwie i wyczerpująco synteza losów tych zmagań pióra Władysława Zajewskiego. Pokazał on nie tylko problemy, lecz nade wszystko żywych ludzi, polityków i wojskowych, którzy je rozwiązywali.

źródło opisu: Od Wydawcy

Darth | 2014-06-17
Przeczytana: 04 czerwca 2014

Kawał dobrej roboty. Geneza powstania, jego przebieg, jak i sytuacja społeczno- ekonomiczna przenoszą nas w bardzo trudne czasy dla Księstwa Warszawskiego. Przeważajace siły wroga, wsparcie innych krajów (bądź ich absencja, jak kto woli) nacierają ze straszną siłą na polskiego ducha, który walczy o niepodległośc kraju i swoje istnienie. Niespodziewane zwyciestwa, walka do samego końca, błędy dowódców, wielka polityka, jak i ta ta, o któeuj nikt nie wspomina. Czyli po prostu sytuacja w XIX- wiecznej Europie, rozkład sił i układy, które doprowadziły do zmiany dziejów.

Zielin | 2016-07-12
Przeczytana: 10 lipca 2016

Bardzo dobra pozycja przybliżająca tematykę powstania listopadowego, nawet dla kogoś, kto nie przepada za historią.

Mateusz | 2016-04-27
Jazir | 2016-01-03