Wycieczka na tamten świat

Okładka książki Wycieczka na tamten świat Anna Litwinow, Siergiej Litwinow
Okładka książki Wycieczka na tamten świat
Anna LitwinowSiergiej Litwinow Wydawnictwo: Oficynka Cykl: Tania Sadownikowa (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Tania Sadownikowa (tom 1)
Отпуск на тот свет
Oficynka
2011-06-24
2011-06-24
Aleksandra Stronka

Okładka książki Wszystkie dziewczyny kochają brylanty Anna Litwinow, Siergiej Litwinow
Wszystkie dzie... Anna Litwinow, Sier...

Świetnie rozpoczęta historia kryminalna. Bardzo dużo ciekawych rozwijanych wątków i akcja która szybko nabiera tempa.

To niesprawiedliwe, kiedy dwoje autorów osaczy swoją opowieścią jednego, biednego, wolno kojarzącego, za motylkiem i kwiatkiem po drodze fabuły wypatrującego, czytelnika. Czyli mnie. Wtedy powieść przybiera postać historii z cechami ADHD opowiadaną flegmatykowi, ledwo nadążającemu za podwójnym, zmiennym torem myślenia opowiadających o bohaterach z imionami, nazwiskami i, żebym się nie leniła w myśleniu skojarzeniowym, z dodatkowymi pseudonimami, ksywami i operacyjnymi kryptonimami. Przeskakujących z jednej postaci na inną, co chwilę nową, z pełnym przytoczeniem dziejów jej życia i powodów, dla których znalazła się w konkretnym punkcie opowieści. Z sięgającej zenitu emocji akcji decydującej o życiu i śmierci bohaterów do spokojnego lasu, pięknego zachodu słońca i relacji, co w tej chwili robi inny bohater (najczęściej, wykończony życiem, zapijał je wiadomo czym),który miał odegrać najważniejszą rolę w nadchodzącej siedmiomilowymi krokami scenie.
Się działo!
A ja otumaniona, osaczona, obolała po kolejnym skoku a to z samolotu na ziemię, a to z wiaduktu na pociąg, a to z jednego samochodu do drugiego, nie wytrzymałam i zaczęłam nieśmiało pytać – Ale gdzie ten nieboszczyk, skoro napis na książce wyraźnie to zapowiadał, a ja nawet nie poczułam do tej pory jego trupiej woni?
I dlaczego uciekam razem z pracownicą reklamy żądną sponsorów i przygód Tanią, karcianym pasożytem Igorem i dziennikarzem Dimą, po jakichś wyboistych wertepach i leśnych ostępach? Dlaczego zapalona świeca dymna w lecącym samolocie naszego rejsu urosła w oczach władz moskiewskich do rangi ataku terrorystycznego? I który normalny pilot oddaje stery samolotu pasażerskiego dwunastoletniemu chłopcu? Dlaczego tropi nas Departament Antyterrorystyczny FSB czyli dawniejsze KGB? Żebym bardziej się bała i szybciej uciekała? I dlaczego ściga nas mafia z giwerami i mafiosem, który "nigdy nikogo osobiście nie zabił i na dodatek nigdy niczego nie ukradł – osobiście?" Co ja takiego zrobiłam autorom? Bo to, że winny był któryś z towarzyszy ucieczki nie podlegało dyskusji! Pytanie – który? I dlaczego po kartkach biegał mi taki pająk, zmuszając do szybkiego kartkowania z powodu wstrętu do takich żywiątek?
Czy to już był mobbing czytelniczy czy jeszcze zawrotne tempo akcji? I na koniec pytanie najważniejsze i ostateczne w zdesperowanej dezorientacji ostatkiem sił wydobyte ze stężałych od zdziwienia ust – Ale o ssso chośi?!
Jak to o co? – odpowiedziała mi Tania.
O przygodę chodzi! O zabawę! O rozrywkę!
Bo to okazało się być jej życiem. Jej marzeniem! Jej przygodą!
A że po drodze znalazł się i denat, a właściwie nieboszczka, i powód ucieczki (baaardzo mały i jeszcze bardziej cenny),a zarazem pościgu, to w tej opowieści jest o tyle ważne, o ile dało przyczynę do szalonej, nieprzewidywalnej, niekontrolowanej, niebezpiecznej, improwizowanej, zwariowanej przygody. Przypominało mi to zdobywanie góry, podczas której okropnie marudziłam, by na jej szczycie poczuć satysfakcję. Spojrzeć za siebie i zobaczyć trasę, jaką przemierzyłam z Tanią, Igorem i Dimą – "Moskwa – Gorowiec – Prieobrażenskoje – Sankt Petersburg – Swietłowsk – Lappeenranta – Helsinki". Aż żal się było z wariatami rozstawać!
Ale to jeszcze nie koniec!
To dopiero pierwsza z przygód szalonej Tańki. Następna jazda w czerwonym autobusie bez trzymanki, bez pasów bezpieczeństwa, za to z jednym spadochronem na dwóch pasażerów, w kolejnej części "Wszystkie dziewczyny kochają brylanty".
Tylko lojalnie uprzedzam – flegmatykom, żółwiom, ślimakom i cierpiącym na arachnofobię wstęp wzbroniony, chyba że na własną odpowiedzialność!

Zabawna powieść kryminalna - ja się jakoś przy niej nie ubawiłam,
intrygująca - raczej trochę nudna niestety

Zabawna powieść kryminalna - ja się jakoś przy niej nie ubawiłam,
intrygująca - raczej trochę nudna niestety

Okładka okropna. Tytuł, jak dla mnie nijak nie ma się do treści. Treść - bardzo miłe zaskoczenie. Szybka akcja, wiele wątków, bardzo dobrze wykreowane postacie, ciekawa historia. Mam ochotę poznać dalsze losy Tanii :)

Książka Ta posiada wiele pozytywnych komentarzy, dlatego nie zastanawiałam się długo przy zakupie. I rozczarowałam się niemiłosiernie,,, Mogłam nastawić się na słabe czytadełko, może wtedy oceniła bym ją lepiej. Nic zabawnego w niej nie widziałam, (przynajmniej w sensie uśmiechnięcia się choć by jeden raz podczas czytania).Nie przypadła mnie osobiście do gustu. Chyba jedynym jej plusem jest wielowątkowość, -gdyby nie to nie przeczytała bym jej chyba do końca,,,

Trochę kryminału, trochę komedii. Akcja zaskakująca, wręcz niewiarygodna. Dość przyjemnie się czytało, ale petardy nie ma.

Historia powieści biegnie trójtorowo, z punktu widzenia trzech głównych bohaterów – młodej, seksownej i żądnej przygód Tanii, początkującego dziennikarza Dimy i leniwego lecz ponadprzeciętnie zdolnego Igora lubiącego hazard. Ta niezwiązana ze sobą trójka, zostaje zmuszona do połączenia sił w obliczu niebezpieczeństwa. Tania, Dima i Igor są pasażerami samolotu z Moskwy do Archanielska. Wkrótce zostają oskarżeni o spowodowanie wypadku samolotowego i o bycie terrorystami. W ślad za nimi wyruszy nie tylko milicja czy służby specjalne, ale także niebezpieczna mafia. Czy Tani, Dimie i Igorowi uda się dociec prawy i oczyścić się z zarzutów zanim będzie za późno? I dlaczego mafia poszukuje tej trójki? Sprawdźcie sami!

[Całość recenzji na moim blogu: http://miqaisonfire.wordpress.com/2013/03/23/302-wycieczka-na-tamten-swiat-anna-litwinow-siergiej-litwinow/ ]

Wycieczka na tamten świat to pierwsza powieść z cyklu o Tani Sadownikowej. Główna bohaterka jest postacią dość kontrowersyjną, kochającą pieniądze uwodzicielką, której obce są sentymenty. Ciągnie ją za to do życia niekonwencjonalnego i coraz to nowych przygód. W moich oczach Tania jest totalną emancypantką, chociaż finalne wydarzenia książki skłaniają mnie do złagodzenia opinii na temat głównej bohaterki.

Mogłabym napisać, że Wycieczka(...) to książka o geniuszach - mamy tu geniusza gier karcianych - Bystrzaka, geniusza przestępczości - BP, niespełnionego geniusza biologii, człowieka z lasu i pana jeziora - Iwana... Rodzeństwo Litwinow jak widać lubuje się w ludziach ponadprzeciętnych.
(...)

więcej:

Połączenie kryminału z i humoru jest trudne ,lecz nie możliwe . Książka jest fajna , lecz jak dla mnie nasza trójka , trochę zbyt idealna .

Podchodziłam do tej książki bardzo sceptycznie - nad wyraz często czytam teraz kryminały i zdawało mi się, że tutaj znajdę to, co już wcześniej czytałam. Jakie było moje zaskoczenie, kiedy cała nieziemska akcja wciągnęła mnie bezpowrotnie w zawiły świat przedstawiony przez Litwinów.

Głównymi bohaterami powieści jest trójka pasażerów która, za sprawą lotu Moskwa-Archangielka zostaje wplątana niecodzienną przygodę. Dzięki temu możemy poznać Tanię - ponad dwudziestoletnią pracowniczką agencji reklamowej, Dimę - dziennikarza, który szuka tematu na rozgłos oraz Igora, który podczas wybuchy samolotu wyskakuje i ratuje się. Za jego przykładem idzie pozostała dwójka, dzięki przemyconym spadochronom. Nie wiedzą jednak, że ta akacja przysporzy im wiele kłopotów - zostają oskarżeni o atak terrorystyczny. Rozpoczyna się dziki pościg i szalona ucieczka pełna niecodziennych zwrotów akcji.

Książka pozytywnie mnie zaskoczyła. Akcja w tle dokładnie wplata się w realistycznie nakreśloną fabułę, przez co czyta się szybko, łatwo i bardzo przyjemnie. Bohaterowie ciekawie i wyraziści sprawiają, że każdy odnajdzie w nich cząstkę siebie - postawieni w niecodziennej sytuacji, pokazują jacy są naprawdę. Do tego realia i świat w Rosji - korupcja, mafia ale także i prowincjonalna kraina, tak różna od Moskwy.

Dynamiczna akcja, spisana prostym i klarownym językiem to kolejny plus książki. Duża ilość nieoczekiwanych zwrotów akcji z minimalnymi opisami, nie zanudza czytelnika i wciąga w dalszą fabułę. Piękne zakończenie, które wbija w fotel jest niesamowitym zwieńczeniem lektury.

"Wycieczka na tamten świat" autorstwa Anny i Siergieja to wciągająca powieść pełna akcji, sytuacji bez wyjścia, gdzie niemożliwe musi stać się możliwe, a zaufanie to czasami zwykła naiwność. Polecam każdemu kto kocha kryminały, ale także tym co lubią dobrą zabawę z bardzo dobrą książką. Z pewnością sięgnę po kontynuację, bo jestem ciekawa dalszych losów Tani, a tym samym zachęcam was do rozpoczęcia przygody z pisaniną Litwinów.

Ocena: 5,5/6
larysa-recenzuje.blogspot.com

Głównymi bohaterami powieści jest trójka pasażerów która, za sprawą lotu...

• 52 książki (2011)
  • Kryminał