Zgłosuj na książki roku 2017

Mila księżycowego światła

Tłumaczenie: Teresa Komłosz
Cykl: Patrick Kenzie i Angela Gennaro (tom 6)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Moonlight Mile
Kryminał, Detektyw, Zaginona, Mafia
Łukasz

Powrót pary prywatnych detektywów Patricka Kenzie i Angeli Gennaro. Amanda McCready miała cztery lata, kiedy po raz pierwszy zniknęła ze swego domu w Bostonie. Błagani o pomoc przez jej zrozpaczoną ciotkę detektywi Kenzie i Gennaro zgodzili się zająć poszukiwaniami. Ryzykowali wszystkim, by odnaleźć dziewczynkę, ale kiedy im się udało, Amanda musiała wrócić do zaniedbującej ją matki i...

Powrót pary prywatnych detektywów Patricka Kenzie i Angeli Gennaro.

Amanda McCready miała cztery lata, kiedy po raz pierwszy zniknęła ze swego domu w Bostonie. Błagani o pomoc przez jej zrozpaczoną ciotkę detektywi Kenzie i Gennaro zgodzili się zająć poszukiwaniami. Ryzykowali wszystkim, by odnaleźć dziewczynkę, ale kiedy im się udało, Amanda musiała wrócić do zaniedbującej ją matki i rozbitej rodziny. Teraz Amanda ma szesnaście lat i ponownie znika, a jej ciotka znów puka do drzwi Patricka i Kenzie, obawiając się, że dziewczynkę, która wyrosła na mądrą młodą kobietę, mogło spotkać najgorsze.

Podczas poszukiwań Kenzie i Gennaro muszą zmierzyć się z przeszłością i zadać sobie pytanie: czy można postąpić źle, mając przy tym rację, lub postępując dobrze, jednak się mylić? Postawieni w obliczu zła wykraczającego daleko poza rozbite rodziny i rozwiane marzenia odkrywają, że dawne grzechy nie dają się zapomnieć, a wciąż odradzające się zło przynosi nowe zbrodnie.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Mila_ksiezycowego_swiatla-p-30551-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Mila_ksiezycowego_swiatla-p-30551-.html

MartaKu | 2016-07-27
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 26 lipca 2016

Całą seria zaczęła się kiepsko. Pierwszy tom- zawiódł mnie, środkowe tomu- były dla mnie super,ostatni tom- wypada blado. "Mila księżycowego..." nie powaliła, była ciekawa, czytało się dobrze i szybko, ale nie był to jakiś niesamowity kryminał. Plusem jest bardzo fajne zakończenie serii- z przemyśleniami, z wartościowaniem życia i swoich decyzji.

Ewa-Książkówka | 2011-08-01
Przeczytana: 30 lipca 2011

Gdy zamykałam ostatnie karty powieści „Wyspa skazańców” Dennis’a Lehane, nie sądziłam, że ponowne spotkanie z jego pisarstwem jest mi pisane w całkiem niedługim odstępie czasu. Znów to niespodzianka zadecydowała o mojej kolejnej lekturze i wybrała dla mnie najnowszą pozycję wcześniej wspomnianego przeze mnie autora, pt. „Mila księżycowego światła”. Na jej widok ucieszyłam się ogromnie, bo zdążyłam już docenić kunszt pisarski tego pana i żywiłam ogromną nadzieję, że kolejna z jego książek również dobrze zapisze się w mej pamięci. Czy tak się stało?

Oczywiście tego we wstępie nie zdradzę, bo najpierw muszę opowiedzieć Wam troszkę o samej fabule. I cóż my tu mamy? Na dzień dobry poznajemy bezrobotnego detektywa Patricka Kenzie i jego żonę. Zdaje się, że los odwrócił się od niego brzydszą częścią ludzkiej anatomii bez najmniejszych skrupułów. Miał żonę, córkę, zobowiązania do spłacenia a tu masz! Jak na złość szef zlecający mu zdawkowe zadania, nie kwapi się do zatrudnienia go na...

Bastard | 2014-08-25
Przeczytana: 30 maja 2014

5/10 – PRZECIĘTNA

Dwanaście lat temu para detektywów Kenzie/Gennaro pomogła w odnalezieniu czteroletniej Amandy McCready. Śledztwo w tamtej sprawie bardzo dużo ich kosztowało i mocno odbiło się na wspólnych relacjach bohaterów. Teraz Patrick i Angela stanowią rodzinę, a do ich drzwi puka ciotka dziewczyny, ponownie prosząc o pomoc w odszukaniu Amandy. Szesnastolatka po raz kolejny zaginęła bez śladu i wygląda na to, że tylko Patrick Kenzie będzie w stanie ją odnaleźć.

Na jedenaście długich lat Dennis Lehane porzucił projekt jakim była seria powieści kryminalnych o przygodach pary detektywów Kenzie/Gennaro. Nie wiem czemu autor przez tak długi okres postanowił nie opisywać dalszych losów Patricka i Angeli, ale chyba domyślam się czemu zdecydował się w końcu do nich powrócić. Wydaje mi się, że Lehane czuł jakiś rodzaj niedosytu w związku z faktem w jakim miejscu pozostawił swoich bohaterów i postanowił ostatecznie dać tej historii jakiś sensowne zakończenie. Koncepcja jak...

hanterkaa | 2016-03-03

"Mila księżycowego światła" jest swego rodzaju kontynuacją/nawiązaniem do książki sprzed kilku lat,pt."Gdzie jesteś, Amando".Jest to książka dość spokojna i refleksyjna ale i gorzka,o niezbyt optymistycznym wydźwięku.Taka dobra obyczajówka z elementami sensacyjnymi.Akcja jest czasem żywsza,czasem spowalnia,ale nie tempo wyznacza wartość tej książki tylko jej problematyka.

adamats | 2016-10-02
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

W moim zestawieniu TOP 5 najbardziej irytujących postaci filmowych i literackich doszło do zmiany na pudle. Pierwsze miejsce bezapelacyjnie (i od lat) zajmuje mieszkanka NY w wieku między ryczącą czterdziestką a wyjącą pięćdziesiątką z pretensjami do dumnej trzydziestki, czyli każde kolejne wcielenie Sarah J. Parker. Drugie miejsce to bohaterka „Bad Boys”, którą odgrywa Tea Leoni, a trzecie do dziś dzierżył filmowy Jack Ryan w wersji Harrisona Forda, ex aequo z tymże Fordem odgrywającym prezydenta USA w „Air Force One”. Dziś jednak doszło do zaskakującej dla mnie zmiany i na pudle zameldowało się małżeństwo Kenzie z powieści Denisa Lehane.
Uwielbiałem kiedyś tę parę. W czasie lektury „Wypijmy zanim zacznie się wojna” duet ten – jeszcze nie małżeństwo – uwiódł mnie normalnością, rozsądkiem i niebanalnym dowcipem. W „Gdzie jesteś Amando”, on (Patrick) zaczął już lekko fiksować, zaś „Mila księżycowego światła” w ich towarzystwie okazała się prawie nie do przejścia.
Nie wiem, czy to...

Gośka | 2012-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2012

Bardzo dobra książka sensacyjna.Nawiązuje do wcześniejszej pozycji Lehana "Gdzie jesteś,Amando".Odnaleziona wówczas Amanda ma teraz prawie 17 lat i znowu znika.Czy coś się jej stało,czy może sama uciekła? Tego próbuje się dowiedzieć Patrick-prywatny detektyw,który już raz ją odnalazł.Targany wątpliwościami co do słuszności swojego postępowania sprzed 12-stu lat,postanawia zbadać jej losy.
Bardzo fajnie napisana,z częstymi zwrotami akcji o dość zaskakującym zakończeniu,dająca nie tylko rozrywkę ale także chwilę refleksji nad celowością i sensem podejmowanych decyzji książka.Polecam.

LadyBoleyn | 2011-04-21
Przeczytana: 18 kwietnia 2011

Zawsze podziwiałam pracę detektywów, którzy znając niekiedy drobne szczegóły sprawy, potrafili rozwiązać zagadkę oraz poznać prawdę. Najczęściej w filmach kryminalnych można odkryć tego typu bohaterów, którzy swoim domysłem i wrodzonym talentem do odnajdywania rozwiązania, potrafią wręcz zaszokować. Niewątpliwie, do tego typu postaci należy Patrick Kenzie z „Mili księżycowego światła” autorstwa Dennisa Lehane, którego zawód przyczynił się do ukazania odpowiedzi w niejednej sprawie.

„Mila księżycowego światła” jest kontynuacją książki „Gdzie jesteś, Amando?”, w której detektywi Kenzie i Gennaro zajęli się poszukiwaniami czteroletniej dziewczynki, co, jak można się domyśleć, zakończyło się powodzeniem. W kontynuacji tejże powieści autor przedstawia życie bohaterów po dwunastu latach od odnalezienia Amandy. Kenzie i Gennaro są małżeństwem i wiodą dosyć szczęśliwe życie, chociaż nękają ich problemy finansowe. Ich los jeszcze bardziej się komplikuje, kiedy ciotka Amandy informuje...

ElViento | 2016-10-19
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 18 października 2016

Według mnie bardzo udane zakończenie serii. Pełne i bez niedomówień. Obok wartkiej i wciągającej akcji, zaskakująco dobrych bandziorów, mamy również rozważania bardziej "ludzkie". Na temat tego, że nie każda "dobra decyzja" daje dobre efekty oraz o tym, jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić dla bliskich osób. Z jednej strony żałuję, że seria o Patricku i Angie była tak krótka, z drugiej może to i dobrze, bo Autor nie zdążył zmęczyć bohaterów i "nie spaskudził" serii nieciekawymi książkami.

Polecam, zarówno tą część, jak i całą serię :)

Kokosanka | 2013-01-11
Przeczytana: 2011 rok

Jak dla mnie książka nudna jak diabli. Z wielkim trudem skończyłam ją czytać. To jest pierwsza książka Lehane, ale nie wiem, czy odważę sie wziąść do ręki jego inna pozycję. Mnie się nie podobała.

astaldohil | 2013-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2013

Zdecydowanie najsłabsza z powieści o Kenzie i Gennaro. Na każdym kroku czuć tu nieomal zmęczenie autora, zarówno bohaterami, jak powieścią kryminalną per se. Wątki obyczajowe i problemy moralne które egzystowały obok rewelacyjnej sensacyjno-kryminalnej fabuły, tu są wałkowane na okrągło, a na domiar złego autor, po raz kolejny stawia te same pytania, i udziela na nie podobnych odpowiedzi. Niestety, również intryga w niewielkim tylko stopniu rekompensuje brak klimatu a podstarzały, nieco nawet ciapowaty, bohater, w którego przeistoczył się Patrick - wcześniej jeden z moich ulubionych książkowych detektywów - wraz z przewartościowaniem swoich priorytetów, stał się cholernie irytujący.

Wszystko wskazuje na to, że książka ta stanowi pożegnanie z Patrickiem i Angie - przykro, że stało się to stylu, który nie dostaje do pierwszych trzech, znakomitych (ze wskazaniem na "Ciemności, weź mnie za rękę") tomów serii. Może sprawdza się, jako pewne rozliczenie z przeszłością Patricka, ale z...