Wiosna. Żyj zgodnie z porami roku

Okładka książki Wiosna. Żyj zgodnie z porami roku Dorota Grupińska
2011-01-01
2011-01-01
978-83-61297-79-6
poradnik wiosna dieta zdrowie

Traktat o oczywistościach, które warto sobie przypomnieć.
Kilka brzmiących ciekawie przepisów z ziołami - do wypróbowania.

Traktat o oczywistościach, które warto sobie przypomnieć.
Kilka brzmiących ciekawie przepisów z ziołami - do wypróbowania.

Wiosna to najradośniejsza pora roku . Gdy po zimie zaświeci mocniej słońce , to jego promień czyni cuda - ptaki zaczynają swoje trele ,zamarznięta ziemia rozmarza i pojawiają się pierwsze kwiaty , na drzewach widać pąki. A i ludzie odczuwają jakiś zastrzyk energii . Myślę , że właśnie wtedy jest najłatwiej podjąć jakieś osobiste postanowienia o zmianie trybu życia , diety itd. Data noworoczna kompletnie do mnie nie przemawia - bo cyferka w kalendarzu nie jest w stanie tak zmobilizować jak zapachy , ciepły wietrzyk czy zieleń trawki.

Autorka poradnika "Wiosna. Żyj zgodnie z porami roku " w ciekawy sposób podsyła nam szereg pomysłów jak takiej metamorfozy wiosennej dokonać. Czasem wprawdzie dotknie nas wiosenne przesilenie - ale rozsądne zmiany nie wyciągną z nas zbyt wiele energii . Jeśli chcemy być zdrowsi ,wydajniejsi i bardziej zadowoleni warto wrócić do tego co naturalne ,co daje mam przyroda - i taki jest właśnie główny pomysł autorki na zmiany. Przecież przyroda tyle wieków dawała sobie radę bez naszej ingerencji , więc warto być z nią za pan brat.

Pani Dorota proponuje ruch - spacery , uprawianie sportu ,tańca .Ruch jest nam niezbędny - dla zdrowia , kondycji ,prawidłowego rozwoju organizmu. I na pewno nie ma lepszej pory roku , która zachęci nas do spacerów po parku czy lesie. Można pochodzić z kijkami do nordic walking - nawdychać się pięknych zapachów , obejrzeć ferie naturalnych barw i dać odpocząć oczom od ekranów LCD. A odnośnie diety - WIELKIE BRAWA DLA PANI GRUPIŃSKIEJ. Bo wszelkie diety dla mnie to wytwór chorej wyobraźni .Dają efekty ,ale w 99% chwilowe . Nie są zdrowe i są niepraktyczne - bo nie możemy być na nich całe życie . A efekt jo-jo może nas przerazić. Lepiej zmienić styl odżywiania jak proponuje autorka .Sięgnąć po naturalne witaminy zamiast pastylek ,jeść posiłki urozmaicone tym co daje natura . A porcja systematycznego ruchu zrekompensuje nam jakieś większe obżarstwo np. na imieninach cioci. Zamiast wydać pieniądze na środki farmakologiczne lepiej kupić pęczek rzodkiewek jak kiedyś śpiewał zespół Gawęda.

Autorka w książce zawarła wiele ciekawych przepisów kulinarnych związanych z wiosennymi nowalijkami , a pełnych naturalnych witamin. W tym poradniku znajdziecie konkretny plan jak zmienić styl życia bez zbytniego obciążenia organizmu , jak się rozruszać i jak racjonalnie podejść do zmiany jadłospisu.

Książkę upiększają ładne ilustracje . Przeczytajcie koniecznie i zmieńcie coś w sobie na lepsze .

Kiedy po kilku miesiącach odrętwienia i ospałego trybu życia, zauważamy jak słońce próbuje przebić się przez warstwę mrozu i naszych zimowych myśli, zaczynamy z niepokojem spoglądać na nadchodzące zmiany. Wiosna, zaraz lato - wakacje, słońce, plaża, letnie ubrania. Kostium! Od regularnych ćwiczeń zdecydowanie lepsze jest South Beach, z nią wygrywa głodówka, a głodówkę zastępuje dieta białkowa. Zamiast chudnąć - tyjemy, zamiast optymizmu - popadamy w depresję, a samoocena i nasze zdrowie cały czas się pogarszają.

Dnia od marca do czerwca są najdłuższe w roku, słońce mocno świeci, po miesiącach uśpienia wszystko budzi się do życia. Dlatego własnie wiosną znakomicie jest rozpocząć wszystkie działania wymagające zmiany podejścia do życia.
Pozwólmy obudzić się także naszemu ciału.
Pozwólmy mu żyć zgodnie z naturą. [1]

Poradnik Wiosna. Żyj zgodnie z porami roku został podzielony na kilka części, które po kolei zajmują się głównymi filarami zdrowego trybu życia. Pierwszy z nich to oczywiście ruch. Przez ten krótki rozdział autorka prezentuje nam różne opcje i możliwości aktywnego spędzania czasu, motywuje i zachęca. To wcale nie musi być takie trudne i naprawdę nie poświęcamy tak wiele. "Kiedy mięśnie pracują, organizm zaczyna wytwarzać większą ilość endorfin" - aktywność należy zamienić w zabawę, w hobby, w prawdziwy relaks. Wystarczy systematyczność i wykonywanie tego, co się lubi i sprawia przyjemność
Kolejne poruszone zagadnienie to odżywianie. "Zbilansowana dieta nie wymaga dodatkowej suplementacji witaminowo-mineralnej", dlatego nie możemy dać się zwieść zachęcającym reklamom, ogłoszeniom i tym szczupłym paniom na opakowaniach środków odchudzających. Diety wyrzucamy do kosza, a na stół wkraczają warzywa i owoce niemodyfikowane genetycznie, pełnowartościowe węglowodany, produkty bogate w wapno i żelazo, a także regularność i sumienność.
Autorka przedstawia nam następnie znaczenie snu - trzeciego elementu zdrowego trybu życia, a później proponuje nam, co w dane miesiące wiosny można zrobić, aby przywrócić swój organizm do dawnej formy i obudzić go nieco po zimowym letargu. Jednocześnie przypomina nam o złotych radach, które każdy dobrze zna, lecz nikt nie praktykuje.
Moją ulubioną częścią poradnika są oczywiście przepisy. W zależności od miesiąca i sezonowych warzyw, można stworzyć tysiące zdrowych, smacznych i oryginalnych potraw. Oferta w książce jest bardzo zróżnicowana - od prostych napojów (np. Napój miętowy z imbirem),przez sałatki (np. Wiosenna sałatka szpinakowa),aż po pełne dania obiadowe (np. Kotlety jagnięce aromatyczne). Poznajemy także przepis na pastę z bobu, pieczone brokuły, sałatkę Sherry (z grillowanym łososiem i świeżymi truskawkami !) oraz na wiele, wiele innych różności. Co ciekawe, przed każdym produktem, z którym będą przedstawiane przepisy, możemy zapoznać się z opisem witamin, jakie się w nim znajdują. Opisane potrawy dają też wielką swobodę czytelnikom, pozwalając im na własne zmiany i urozmaicenia w przepisach. Zdrowo, smacznie i prosto - czego chcieć więcej?

Poradnik został napisany przystępnym językiem, a wszystkie informacje przedstawiono jasno i bez owijania w bawełnę. Co lepsze, książka nie odpycha nachalnymi zdjęciami i jaskrowymi kolorami, wręcz przeciwnie - skromna, czysta i opatrzona stosownymi czarno-białymi ilustracjami. Jedyną wadą może być jego objętość - poradnik zdecydowanie za krótki. Tekst mobilizuje i zachęca do działania, aczkolwiek zabrakło mi rozdziału poświęconego na przykład żywności, jaką możemy zastąpić nasze wysokokaloryczne przysmaki.
Książka zawiera w sobie wszystkie informacje, o których my już dobrze wiemy. Regularność, zróżnicowanie, ruch, odrzucenie głodówki - słyszałyśmy to już tysiąc razy, jednak mimo wszystko, dobrze to powtórzyć, bowiem po skończeniu lektury jest się przepełniony zdrowym optymizmem. Rady mobilizują, a przepisy dają nam gotowe rozwiązania, także nie pozostaje nam nic innego, jak tylko przeczyścić nasze kuchenne szafki i zacząć od nowa.

[1] Wiosna. Żyj zgodnie z porami roku Dorota Grupińska, wyd. MG, 2011 r., wydanie pierwsze, str. 6

• Do kupienia
  • Egzemplarze recenzyjne