Spojrzę ja w okno

Cykl: Trylogia złodziejska (tom 2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Inne wydania

Druga część "Trylogii złodziejskiej" autorstwa Sergiusza Piaseckiego.
Tym razem do palety różnokolorowych mińskich złodziei dołączają osobnicy o takich ksywkach jak: Ażur, Isaj, Fiśko, Kasia Złota Trąba i Czesiek Swoboda.

źródło opisu: Opis autorski użytkownika takisobiejac

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

dasio72 | 2014-09-15
Przeczytana: 15 września 2014

Apoteoza dawnego złodziejskiego życia. Podróż przez Mińsk Litewski w przededniu wkroczenia tam bolszewików. Złodziejski honor i zdrada, brudne spelunki i hulaszcze zabawy, drobne kradzieże i niewiarygodne przekręty. Niezwykła podróż do nieistniejącego już świata, honorowych, choć wyrzuconych poza nawias społeczeństwa ludzi, gotowych do największych poświęceń w imię niepodważalnych zasad.
Prosto, prawdziwie i z polotem, pewnie trochę mitologicznie, ale jak ciekawie.
Rewelacja.

| 2013-07-26

Minęło trochę czasu, zanim zdecydowałem się sięgnąć po drugi tom trylogii złodziejskiej. Teraz żałuję, że tak długo zwlekałem, ponieważ książka pozytywnie mnie zaskoczyła. Oceniając „Jabłuszko” i jej bohaterów byłem chyba zbyt surowy. Albowiem w drugiej części cyklu akcja zdecydowanie nabiera tempa, a na Komarówce robi się tłoczno od nowych barwnych postaci. Ponadto młody Jaś staje się już „blatnym” pełną gębą, a jego pomysłowość w krojeniu „frajerów” zjednuje mu szacunek złodziejskiego świata. Nie gardzi żadną robotą, chodząc na „potok” (okradanie wozów), „szopenfeld” (obrabianie sklepów), „sznif” (nocne okradanie mieszkań) i „dolinę” (kradzież kieszeniowa). Poza tym ma lepszą rękę do kobiet od swego mentora Olka Barana, dzięki czemu zyskuje nie tylko przychylność płci pięknej, ale i sympatię czytelnika. Książka oparta na promowaniu antybohaterów i postaw powszechnie potępianych w każdym społeczeństwie trochę czytelnika dezorientuje. Piasecki, który sam wywodzi się ze środowiska,...

Adrian F | 2015-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Druga część "Trylogii złodziejskiej" jest ciekawsza od i tak bardzo dobrej pierwszej. Akcja przyspiesza a perypetie blatnych przypominają mi trochę współczesną serię "Niecnych Dżentelmenów". Polecam, naprawdę wartościowa lektura.

daria | 2012-10-24
Przeczytana: 24 października 2012

Kontynuacja "Jabłuszka" i również mojej opinii. Aż chce się więcej.

Coś ze środka:
"Zawód złodzieja jest szczególnie trudny. Od adeptów swych wymaga dużej odwagi, wyostrzonego zmysłu obserwacji, szybkości decyzji, wielkiej wrodzonej inteligencji, fantazji. Te kwalifikacje, które w życiu normalnym robią zdolnego wodza, detektywa, administratora, wynalazcę, a nawet... pisarza (elementy fantazji, zmysł obserwacji), zaledwie wystarczają na to, aby (z woli Losu i nędzy naszej kultury) zrobić przeciętnego złodzieja zawodowego. Twierdzę, że Ludzkość ogromnie dużo straciła, spychając najzdolniejszych, najśmielszych, najciekawszych swych członków na margines życia pod sztandar przestępcy."
"Ludzie mają przeważnie serca wylewne, które mówią i reklamują swój ból i swoje radości. Lecz jakże wiele jest takich, które żyją i konają w bólu lub płoną ze szczęścia w milczeniu."
"Cóż pijmy, bo będzie wódkę szkłem czuć" ;)

robofree | 2016-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2016

Druga część trylogii,"Spojrzę Ja W Okno", do dalsze złodziejskie losy, znanych już czytelnikowi z "Jabłuszka"- Olka Barana, czy Jasia. Pojawiają się również inni osobnicy "spod ciemnej gwiazdy", trudniący się włamaniami, kieszonkostwem, (doliniarstwem), czy innymi sposobami, odbierania szarym obywatelom ich kosztowności. Po prostu frajerzy ograbiani są na wiele możliwości. Sergiusz Piasecki, rzuca przed czytelnikiem cały ówczesny świat ludzi z półświatka, z ich nadziejami, zasadami, spojrzeniem na życie. Jest to świat hermetyczny, nie dostępny dla innych. Tylko wtajemniczeni, potrafią w nim zręcznie się poruszać i przestrzegać panujących tam praw.

Marcellus | 2015-07-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Powieść
Przeczytana: 12 lipca 2015

Druga część „złodziejskiej trylogii” jeszcze bardziej ciekawsza od pierwszej części. Paulinka pokazała prawdziwe oblicze. Świat blatnych pomału zamieniał się w koszmar, czasy złodziejskiego dobrobytu odchodziły do lamusa.

Macmax36 | 2013-11-13
Przeczytana: 03 listopada 2013

Znakomita książka, napisana świetnym językiem, czyta się ją bardzo szybko. Obraz mińskich, blatnych złodziei jest rewelacyjny.

niko1500 | 2015-03-17

Kolejny, drugi z kolei tom trylogii łotrzykowskiej. Co najważniejsze nie odbiega poziomem od części pierwszej, wręcz przeciwnie tempo akcji w Mińskim półświatku nabiera tempa, obok Olka Barana i Jasia pojawiają się nowe, barwne postacie. Złodziejskie przygody coraz bardziej przeplatają się z perypetiami miłosnymi bohaterów a na wszystko pada cień zbliżających się bolszewików i ich nowej filozofii porządku świata.

monika | 2012-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2012

Świat frajerów jest fałszywy, kłamliwy i tchórzliwy.Frajer jest uczciwy z konieczności,lecz jeśli może tę konieczność ominąć,zrobi takie draństwo, jakiego żaden złodziej się nie dopuści.

grzech-pierworodny | 2011-11-13

Tak jak miałem nadzieję, akcja drugiej części rozwinęła się zasadniczo. Pierwszy tom czyli „Jabłuszko” był wstępem do głównej historii o półświatku przestępczym Mińska Litewskiego. W tej części, starzy bohaterowie wracają i dopiero tutaj mamy możliwość zapoznać się z tajnikami pracy włamywacza. Z tych książek, czyli już drugiej w kolejności, przebija wielka sympatia autora do przestępców i złodziei. Już wcześniej wspominałem, że autor osobiście uczestniczył w niektórych wydarzeniach, więc poznał środowisko przestępcze od podszewki. Nie ukrywa także, iż ta specyficzna grupa społeczna, rządzi się swoimi prawami i niejednokrotnie sposób ich postępowania jest godny podziwu. Według autora.<br />
<br />
Oddam na chwilę głoś Sergiuszowi Piaseckiemu:<br />
<br />
„Miałem wielokrotnie możność porównania etyki i praw złodziejów zawodowych z tymi kategoriami pojęć ludzi „mechanicznie” uczciwych. Nie pozory i formę a treść tych słów. Porównania wypadły fatalnie dla ludzi uczciwych. Złodziej,...