Piekło z widokiem na niebo

Wydawnictwo: Znak
83-240-0518-8
Rosja
Krzysiek W

Prezentowana książka to wybór najcelniejszych esejów, reportaży i studiów o kulturze i polityce rosyjskiej, publikowany w latach 1999-2004 na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Znaku”, „Więzi”, „Rzeczpospolitej”, „Polityki” i „Gazety Wyborczej”. Bohaterami prac są zarówno wielcy pisarze i myśliciele Rosji XIX i XX stulecia (Dostojewski, Gogol, Sołowjow, Szałamow, Sołżenicyn i Jerofiejew), jak...

Bohaterami prac są zarówno wielcy pisarze i myśliciele Rosji XIX i XX stulecia (Dostojewski, Gogol, Sołowjow, Szałamow, Sołżenicyn i Jerofiejew), jak i politycy i dygnitarze religijni współczesnej Federacji Rosyjskiej (Putin, Aleksij II). Na szczególną uwagę zasługują rozważania o Janie Pawle II i jego kontaktach z prawosławiem, teksty o problemie czeczeńskim i kwestiach rosyjsko-ukraińskich.

Autor nie ukrywa swej ogromnej radości z faktu upadku imperium - tym bardziej, że nie widzi realnych szans na jego odbudowę w XXI wieku. I dlatego wierzy w możliwość normalizacji stosunków polsko-rosyjskich, czemu właśnie dał wyraz w Piekle z widokiem na niebo.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl

źródło okładki: http://www.znak.com.pl