Właściwy porządek rzeczy

Tłumaczenie: Jan M.Fijor
Wydawnictwo: Kobieta
The Way TheThings Ought To Be
polityka, publicystyka

Mody wędrują z zachodu na wschód. Gdzież te piękne czasy, kiedy walczyliśmy nawet ze stonką ziemniaczaną i coca-colą! Ostatnio polskie media kopiują chętnie generowane w USA problemy tolerancji, feminizmu i AIDS. Jednakże ostatnio Ameryka zaczyna patrzyć krytycznie na to, co sama tworzy. Jednym z inicjatorów nowego, choć zarazem tradycyjnego nurtu jest znany już szeroko w USA Rush Limbaugh. Ostatnio ukazała się po polsku, ale - tu ciekawostka! - wydana w Chicago prezentowana książka. Wydano ją w wydawnictwie Kobieta Ltd., co jest zapewne aluzją do ruchu Woman Liberated. Ale nie znaczy to, że książka popiera feminizm.

Polski tłumacz książki Jan M.Fijor, który mieszka w USA od 1985 roku i miał czas skonfrontować obiegowe wyobrażenie o Ameryce z rzeczywistością, tak pisze o motywach przedstawienia książki czytelnikowi polskiemu:

Rany Boskie! - krzyknąłem kiedyś do żony. - Gdzie myśmy przyjechali?Byłem sfrustrowany, oburzony, nie mogłem pogodzić się z myślą, że oto ten piękny, wolny i dzielny kraj został opanowany przez bandę szaleńców, którzy udają, że nic się nie dzieje.

Odtrutką okazał się Rush Limbaugh i jego program radiowy. Codziennie 7 mln osób słucha jego programu radiowego, a 30 mln ogląda jego program telewizyjny. Czy i u nas znajdzie tyle zrozumienia?

źródło opisu: http://pryzmat.pwr.wroc.pl/Pryzmat_93/93xion.html

| 2013-01-15

Rush głową

Widmo krąży po Ameryce. Widmo poprawności. Słyszymy o tym od dawna. Przeróżne mniejszościowe organizacje – etniczne, rasowe, feministyczne, seksualne, ochrony środowiska, obrony praw zwierząt itp. – próbując ograniczać prawa społeczeństwa złożonego w przeważającej części z WASP-ów (White Anglo-Saxon Protestant), w rzeczywistości mają na celu wpajanie libertyńskiego – niezgodnego z amerykańskimi korzeniami, zapisanymi w Deklaracji Niepodległości – światopoglądu. Pierwsza i Piąta Poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki (gwarancja swobody wypowiedzi i wolności wyznania), które miały strzec obywateli tego kraju przed cenzurą i próbami tworzenia państwa wyznaniowego, wykorzystywane są przez amerykańską lewicę do narzucania większości woli małych i niereprezentatywnych grup nacisku, wobec których władze i media są uległe. Stąd ewidentne przeinaczanie faktów (np. o możliwościach awansu społecznego Murzynów, liczbie bezdomnych czy zagrożeniu środowiska) i...

Bartek Wójcik | 2013-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2013