Rodzynki, migdały

Krajowa Agencja Wydawnicza
1986-01-01
1986-01-01
wywiady aktorzy polscy

Czarujące, aczkolwiek pozbawione obiektywizmu i jakichkolwiek wartości literackich anegdotki, okraszone świetnymi karykaturami autorstwa Edmunda Mańczaka.

Nic wielkiego.
Lektura z gatunku łatwych i przyjemnych.
Doskonała do „zjedzenia” na kocyku pod szumiącą brzeziną.

Nic wielkiego.
Lektura z gatunku łatwych i przyjemnych.
Doskonała do „zjedzenia” na kocyku pod szumiącą brzeziną.

Czterdzieści krótkich, subiektywnie napisanych portretów artystów scen polskich. To raczej szkicowe prezentacje artystów stworzone na podstawie rozmów i obserwacji aniżeli biogramy. Budzińska z częścią aktorów prowadziła spotkania z publicznością, była konferansjerem, stąd niektóre rozdziały dłuższe i bardziej rozbudowane, a inne skąpe w informacje. Natomiast jest coś, co łączy wszystkich opisywanych bohaterów: każdy - zdaniem autorki - jest cudowny, wspaniały, ciepły, zdolny, niesamowity i piękny. Budzińska jest całkowicie pozbawiona obiektywizmu i dystansu. Sam język, jakiego używa, trąca myszką, i nosi znamiona nowomowy PRL-owskiej. Bardzo to infantylne, momentami lekko głupawe.
Do każdego portretu autorka dołącza anegdoty i ciekawostki. Jakież było jej oburzenie, że nie mogła tego zrobić przy opisie postaci Piotra Fronczewskiego!

Cóż, takie rzeczy "z życia gwiazd" czytało się w czasach, kiedy nie było tabloidów, Internetu i Pudelka (tak, były takie czasy)... Z tym, że wtedy były gwiazdy, a nie perseidy, jak dziś.

Bardzo zawiodłem się na tej książce. Ale dlaczego? Wszak zbiór anegdot i historyjek o znanych polskich aktorach doprawiony bezpośrednimi wypowiedziami dla autorki mógłby być daniem smakowitym i w dodatku lekkostrawnym. Niestety, wyszedł zakalec, po zjedzeniu którego czeka nas wielogodzinny pobyt w ubikacji.
I właściwie już nie dziwię się czemu do tej pory nie zetknąłem się z nazwiskiem autorki. Śląska dziennikareczka zapowiadająca spotkania z aktorami w malutkich mieścinach. Przeminęła równie szybko jak masowo onegdaj organizowane wieczorki w domach kultury. Zresztą dziś nie mamy aktorów, tylko gwiazdki serialowe, o których wszystko przeczytamy na Pudelku czy Kozaczku. Ale to inna sprawa.
Co spowodowało u mnie największy niesmak po przeczytaniu "Rodzynek, migdałów" (poza tym, że nie lubię ani rodzynków, ani migdałów)? Te okropne spoufalanie się z aktorami. Budzińska w zasadzie nie pisze "Daniel Olbrychski" tylko... "Danek", nie "Kazimierz Brusikiewicz", tylko "Brusio", nie "Gustaw Holoubek", tylko "Gucio". I nie jest dla mnie ważne, że tak zwracali się do ww. koledzy po fachu, bo to ich prywatna sprawa. Budzińska aktorką nie jest, a jak się okazało dziennikarka z niej też bardzo słaba i za każdym razem próbująca zwrócić na siebie uwagę ("Danek powiedział mi...", "Kiedy razem z Brusiem..." itp.). Przypominała mi Dariusza Szpakowskiego, który także zapomina, że jest zwykłym dziennikarzyną, w dodatku bardzo kiepskim, więc słyszymy "Gdy rozmawiałem z naszym selekcjonerem, powiedział mi: Darek...". Brrr, okropne kolesiostwo, zarówno u Szpakowskiego jak i u pani Budzińskiej.
No właśnie, autorce dedykuje jedną z wypowiedzi Jana Kobuszewskiego, z tej właśnie książki: "Człowiek leniwy także do niczego nie dojdzie, ale z o ile mniejszym trudem". Pani Alino, było się tak męczyć?

I właściwie już nie dziwię się czemu do tej pory nie zetknąłem się...

• sztuka
  • Bib
  • X Muza
  • Dawno przeczytane
  • Wywiady
  • Jak

Dodaj cytat z książki Rodzynki, migdały