Warszawskie ballady podwórzowe

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
8 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
warszawa, piosenka, ballada, folklor, gwara
ciarach

Warszawskie ballady podwórzowe to książka Bronisława Wieczorkiewicza o Warszawie, opowieść o jej ulicy i podwórkach, o ludziach i obyczajach, nastrojach i przeżyciach tego miasta, o jego folklorze. Książka to dość niezwykła: autor jej często przerywa swą opowieść i oddaje głos warszawskiej piosence, która żywiej i bezpośredniej demonstruje nam barwy i nastrój omawianej epoki. Przed oczyma czytelnika autor i coraz inni piosenkarze - podwórka, ulicy czy estrady - przesuwają kolejno migawki: z początków XX wieku, z obu wojen i okresu między nimi, na koniec ukazują Warszawę dzisiejszą, odbudowaną, piękną, i jak w każdej epoce, otoczoną sentymentem. Wielu czytelników pamięta czasy najdawniejsze, inni odnajdą już własne wspomnienia: dawniejsze, z okresu międzywojennego, i zupełnie świeże w partiach książki ukazujących okres ostatniej wojny i lata odbudowy - a dla wszystkich ma ona wartość " ocalenia od niepamięci " wielu utworów z trudem zebranych, które, choć nieraz prymitywne, stanowią część naszej bogatej kultury warszawskiej.

źródło opisu: PIW, 1971

źródło okładki: zdjęcie autorskie

ciarach | 2011-03-13
Przeczytana: 13 marca 2011

Przeczytałem bardzo szybko. Autor przedstawia różnego rodzaju anegdoty i ciekawostki z życia codziennego stolicy - szczególnie z kręgu niższych warstw społecznych. Książka okraszona wieloma tekstami wierszy, piosenek, ballad, opowiadań, z których bije moc dawnego języka, gwary i folkloru. Dla mnie to książka bogata w wiedzę, fajnie napisana i świetna.

Artur_Antochów | 2012-07-12
Przeczytana: 2008 rok

Kopalnia wiedzy o dawnej Warszawie, jej obyczajach, mieszkańcach oraz gwarze. Bardzo wciągająca lektura, nie tylko dla miłośników tematu. Zainteresowani tematyką varsavianistyczną powinni potraktować tę książkę jako absolutne "must read"!

Marek | 2011-08-14
magda9377777 | 2016-08-18