Dziad wędrowny w kulturze ludowej Słowian

Wydawnictwo: Oficyna Naukowa
978-83-7459-111-9
dziad, słowianie, kultura ludowa,
historia
Milijon

Dzieło Katii Michajłowej jest w skali nauki światowej unikatowe. Prześledzono w nim i zanalizowano ogromny materiał, po raz pierwszy dziad wędrowny został przedstawiony jako typowy przykład profesjonalizmu w folklorze i poddany analizie pod względem typologii, semantyki, funkcji i repertuaru w całym świecie słowiańskim, przy czym przeprowadzono paralele między działalnością i twórczością dziadów wśród Słowian zachodnich, wschodnich i południowych. Monografia bułgarskiej folklorystki i antropologa kulturowego z jednej strony wpisuje się w nurt komparatywnych badań slawistycznych, charakterystycznych dla pokolenia uczonych kładących fundamenty folklorystyki słowiańskiej, z drugiej zaś - jest to studium, w którym na potrzeby analizy ogromnego materiału zbieranego przez autorkę przez wiele lat wykorzystano najnowsze ujęcia teoretyczne. Pojawienie się tej książki ma szczególną wagę w chwili, gdy kwestionuje się istnienie kulturowej i językowej wspólnoty słowiańskiej.

źródło opisu: księgarnia

źródło okładki: google

Betsy Pajest | 2016-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2016

Tak wyszukała mi Pani Katia Michajłowa piękną pieśń z Chorzowa Batory i śpiewamy ją odtąd we Wszystkich Świętych lub dzień zaduszny na cmentarzu w Katowicach.

Moonrise | 2015-12-20
Monika | 2015-12-14