Rozgwiazda

Tłumaczenie: Dominika Rycerz-Jakubiec
Cykl: Trylogia Ryfterów (tom 1)
Wydawnictwo: Ars Machina
Starfish
9788393231911
Aleksandra

Ogromna, międzynarodowa korporacja wybudowała obiekt na Grzbiecie Juana de Fuki, na dnie Pacyfiku, by móc wykorzystywać nagromadzoną tam energię geotermalną. Następnie wysłała tam zmodyfikowaną biologicznie załogę - ludzi przystosowanych do oddychania wodą morską i znoszenia ogromnego ciśnienia - która ma żyć i pracować w tym osobliwym, podwodnym świecie. Niestety, jedyni ludzie, którzy na...

Niestety, jedyni ludzie, którzy na dłuższą metę nadają się do pracy w eksperymentalnych elektrowniach, to szaleńcy. Część z nich na swój nieprzyjemny sposób. Ilu z nich dane będzie przetrwać, podczas gdy całemu światu zagraża niebezpieczeństwo z oceanicznych głębin?

źródło opisu: Wydawnictwo Ars Machina, 2011

źródło okładki: wydawca

rumpelsztos | 2019-04-12

Mniam, mniam. Bardzo dobra.

Krzysztof Kułak | 2019-01-07
Przeczytana: 05 stycznia 2019

Peter Watts to zdecydowanie nie autor jednego hitu: genialne Ślepowidzenie, które przyniosło mu rozgłos i bardzo podobna pod względem klimatu Echopraksja to tylko jeden odcień tego niesamowitego autora. Rozgwiazda również umieszcza bohaterów w klaustrofobicznej, obcej przestrzeni, do której zdają się docierać jedynie echa "prawdziwego świata", który wpływa jedynie pośrednio (ale wciąż bardzo realnie) na ich świat. Wciąż mamy przerażająco realistyczną wizję przyszłości, wciąż mnóstwo przyjemnej naukowości, przez którą jest to science fiction z naciskiem na "science", ale jest duża różnica: Rozgwiazda jest dużo bardziej o ludziach niż cykl Ślepowidzenia. Oczywiście, Ślepowidzenie i Echopraksja w ciekawy sposób eksplorują ludzki umysł, ale przedstawione w nich postaci są bardzo odległe od tego, czym jest człowiek we współczesnych czasach. Rozgwiazda, dziejąca się w trochę mniej odległym czasowo settingu operuje na postaciach ukształtowanych przez dużo bliższy współczesnemu...

Nell | 2018-08-20

Trudno jest mi ocenić tę książkę, bo też nie wszystko byłam w stanie z niej zrozumieć. Autor ma taki styl, że uwielbia nadużywać specjalistycznych określeń, które zna może garstka osób ze świata nauki a reszta szaraczków chcąc dobrze zrozumieć przeczytaną treść, powinna zawczasu przygotować sobie encyklopedię albo nawet literaturę specjalistyczną i mieć ją na wyciągnięcie ręki w trakcie czytania. Ktoś powie... jest przecież wujek Google. A no jest, ale ja mam wrażenie, że autor piszący w ten sposób zwyczajnie zachowuje się, jakby pisał dla siebie albo tylko dla garstki osób. Gdy tymczasem z jego wypowiedzi i wstępów do różnych powieści wnioskuję, że ma nadzieję i cieszy się na szerszy odbiór swojej twórczości. Mimo wszystko... nie można mu zarzucić, że nie potrafi tworzyć klimatu w tej powieści, czy że jego bohaterowie są w jakiś sposób nieciekawi. Peter Watts kreuje skończony świat, w którym wszystko ma swoje miejsce. Jest to miejsce, gdzie nie uświadczy się litości i nie ma...

wrotki | 2018-06-11

Niełatwo czyta się tą książkę ale bardzo wciąga :-)

Zuldur | 2018-05-10
Przeczytana: 10 maja 2018

Według mojej subiektywnej opinii, ta książka to arcydzieło. Jako wielkiemu fanowi S-F, pozycja ta sprawiła bardzo wiele przyjemności z czytania. Jest to druga książka po Metro 2033, która najlepiej smakowała mi gdy czytałem ją nocą. Wtedy doskonale można było się wczuć w klimat pracy ryfterów, którzy stanowili trzon ludzkiej patologii. Są w śród nich mordercy, pedofile, osoby molestowane oraz zdemoralizowane. Najciekawszym jest jednak to, że z łatwością możemy identyfikować się z wybraną przez siebie postacią. Jest ciasno, klaustrofobicznie, ciemno a najmniejszy promień choćby latarki oślepia Ciebie. Są również tajemnicze gigantyczne korporacje, które władze oddały mozgoserom - inteligentnym neuronom. Te z kolei z uwagi na błąd w ich uwarunkowaniach i przedkładanie uwielbienia do rzeczy prostych nad skomplikowane, doprowadzają do... wspaniałego zakończenia. Ważnym jest wg mnie to, iż Watts wszelkie informacje podaje powoli, po kolei, nie ma natłoku skomplikowanych definicji i...

konto_usuniete | 2018-03-10

Nie wpiszę się w nurt pochwał dla pisarza i jego książki bo ta mimo wielu znakomitych oraz pochlebnych opinii i recenzji okazała się dla mnie prawdziwą drogą przez mękę. Autor stworzył dziwną powieść z porwaną fabułą i chaotyczną akcją rzucającą bez uprzedzenia czytelnika z miejsca na miejsce z sytuacji na sytuację. Sprawia to, że stworzoną przez niego historię należy czytać powoli i bardzo uważnie aby się nie pogubić i nie stracić wątków. Bohaterowie to kolejny slaby punkt. Otrzymujemy o nich jedynie strzępy informacji przez co pobieżnie lub wcale nie znamy ich historii a te wydają się mieć istotny wpływ na rozwój akcji.
Niestety całkowicie nie przypadli mi oni do gustu i ich lis był mi zwyczajnie obojętny.
Co dalej?
Stała powtarzalność pewnych sytuacji i miejsc co było niestety nudne i mało pasjonujące podczas czytania.
Szkoda bo skoro mamy do czynienia z trylogią to pewnie potencjał w tej historii jest. Niestety ja zobaczyłem w pierwszym tomie tylko to jak został zmarnowany....

ttorcz | 2018-03-04
Przeczytana: 03 marca 2018

Naprawdę wciągające sci-fi z dużym naciskiem na “sci”. Książkę trudno odłożyć, po zakończeniu cieszymy się, że czekają jeszcze dwa tomy.
Styl Wattsa jak zwykle zwięzły i dynamiczny. Łatwo się zgubić, jeśli przeskoczymy akapit lub dwa.

dilbi | 2017-04-18
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

To moja pierwsza styczność z tym autorem, ale już wiem, że nie ostatnia.
Historia umiejscowiona w niesamowitym miejscu, bo 3 km pod powierzchnią wody. W miejscu, gdzie obecnie niewiele sprzętów jest w stanie dotrzeć. A tam żyli ludzie (no ok, troszeczkę przerobieni ;) ), którzy tam pracowali. Bohaterowie zostali pokazani w bardzo ciekawy sposób. Ich odczucia, samotność, ucieczka od życia. Może ich nie polubimy, bo ciężko z ich podejściech i historią ich lubić, ale sie im kibicuje. Do tego mroczne i niezwykle klimatyczne otoczenie. Aż czułam te drgania stacji, kiedy "coś" w nią uderzało. Czytało się naprawdę szybko i przyjemnie.

cavaliero | 2017-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Tak już mam, że czytam prawie każdy rodzaj literatury. Tym razem padło na naukowe s-f i drugie podejście do Watssa. I co?...Jest za....ście. Zimny skurczybyk z Niego, nie ma litości dla rasy ludzkiej. Trochę kuleje przekazywanie emocji i konstrukcja powieści, ale sam pomysł, klimat, i ta ekscytacja z czytania przysłania wady. Poza tym facet raczkuje w pisaniu dopiero.
Czytając "Rozgwiazdę" masz poczucie, że czytasz coś inteligentnego i ważnego, a jednocześnie z nutą tajemnicy i nieodgadnionej fascynacji. Normalnie sięgam zaraz po drugi tom.
W porównaniu do "Ślepowidzenia", jest zdecydowanie bardziej zrozumiale i mniej "galaktycznie". Panie Peterze niniejszym wpisuję Pana do rubryki ulubieni pisarze!

agabla | 2016-10-04

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kiedy człowiek sporo czyta, to po pewnym czasie wartością samą w sobie staje sie to, że książka jest inna, że opowiada inną historię, historię, której się wcześniej nie czytało.
I taka właśnie jest Rozgwiazda. Świetna, wciągająca, inna historia.

Lekki spojler: Szkoda, że autor nie rozwijał podwodnego świata w następnych częściach cyklu.