Repatrianci

Wydawnictwo: Czytelnik
83-07-01485-9
Dorota

Powieść poświęcona jest przesiedleńcom ze wschodu, ich genealogii społecznej i kulturowej, ich dramatycznym przeżyciom i doświadczeniom z lat ostatniej wojny. Rzecz dzieje się w pociągu repatriacyjnym, wiozącym tę mikrospołeczność ze starych stron rodzinnych w nowy świat.

źródło opisu: http://exlibris.chamera.eu/opisy/b003789

źródło okładki: http://exlibris.chamera.eu/opisy/b003789

Anna | 2016-05-13
Przeczytana: 13 maja 2016

Rzadko kiedy zdarza mi się nie doczytać książki do końca, tym razem jednak przekracza to moje możliwości. Wydawało się, że jej autor, którego "Strach" przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem, również i tym razem wzbudzi moją ciekawość. Przebrnęłam przez 100 stron i dalej nie jestem w stanie "podróżować" pociągiem z repatriantami do nowego miejsca ich życia. I dlatego też nie oceniam tej książki, bo byłoby to nieuczciwe.
Akcja, o ile można nazwać to akcją, dzieje się w pociągu, którym "podróżują" przesiedlani z terenów Wołynia, Podola czy Ukrainy ich dotychczasowi mieszkańcy. Narratorem jest siedmioletni Łazarz, w którego umyśle snują się makabryczne wizje mordów, upodlenia, barbarzyńskich akcji skierowanych przeciw jego bliskim, sąsiadom czy żołnierzom. Obrazy okrutne i wstrząsające, jak ze współczesnych horrorów, ale sposób i forma ich przekazu przez autora nie dają nadziei, że na kolejnych stronach cokolwiek może się zmienić. Nie jestem w stanie przebrnąć przez tak dołujące...

Mii | 2016-07-03
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam