Ryk tygrysa

hunter

źródło okładki: allegro

dystans | 2012-10-16
Przeczytana: 14 października 1989

Jedyny w swoim rodzaju zbiór opowiadań o polowaniach na zwierzęta które weszły "w kolizję" z człowiekiem. Przede wszystkim eliminowanie tygrysów ludojadów, panter i tzw słoni zabójców. Autor jest Szkotem zamieszkałym od 6 pokoleń w Indiach i opisuje swoje najciekawsze przygody z lat 1939-66. Analizuje lokalne zachowania i zwyczaje tygrysów, celem wyeliminowania ich ataków na członków plemion. Poznaje i przestrzega zwyczaje lokalnych czarowników, szereg obrzędów zapewniających udane polowanie, czasem przechodzi sporo kilometrów, czasem w bezruchu tkwi 8 godzin. Tropiąc zwierzynę odkrywa zarośnięte świątynie, jego przyjaciel zabiera stamtąd ozdobna lampę , mimo ostrzeżeń.. Jak przesądy zaczynają się materializować.. skóra cierpnie... Kolejna przygoda z czatowaniem na tygrysa obok świątyni poza wsią, gdzie ze studni wydobywały się dziwne odgłosy jakby skrzydeł nietoperza i gwizdy, siejąc panikę wśród tubylców.
Przekazywana od lat opowieść, mówiła o ok. 100 kapłanach wciągniętych...

Przerażająco wspaniała. Po raz pierwszy czytałem jako nastolatek, wywarła na mnie niesamowite wrażenie.Do dziś widząc tygrysa w tv zastanawiam się czy starczyło by mi odwagi do zapolowania na niego w jego naturalnym środowisku.Czytając tę książkę dosłownie czuje się atmosferę dżungli, wszystkie zapachy, dżwięki i to tajemnicze uczucie że jest się obserwowanym.Polecam gorąco wszystkim, którzy chcą przeczytać naprawdę coś niesamowitego.

Jacentol | 2012-12-25
Przeczytana: 1974 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Teraz posiadam wersję w jez. angielskim, ale pamiętam kiedy ukazała się w Polsce po raz pierwszy bodajże w roku 1973, sprzedałem łyżwy hokeje, aby kupić tę pozycję. Nie była wcale tania. Czytała się jednym tchem. Uwielbiam Azję, jej przyrodę, dżunglę i wszystkie stwory które w niej mieszkają, zatem Anderson dostarczył mi wszystko to, czego nie byłem w stanie posmakować osobiście, przeżyć, zobaczyć na własne oczy. Fenomenalny "Ryk tygrysa" sprawił że dzisiaj mam na półce wszystkie pozycje jakie wyszły spod pióra Kennetha Andersona. Chociaż w wersji angielskiej, dostarczają równie ekscytujących przeżyć.

MG42 | 2012-04-10
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze

Czytałem jeszcze jako nastolatek. Wspaniałe opowieści człowieka, który zawodowo zajmował się polowaniem na drapieżne zwierzęta zagrażające ludziom.

Mateo | 2016-10-21
Przeczytana: 21 października 2016