Habsburgowie, dynastia
historia
megiddovl

Tom 9 kolekcji – "Habsburgowie" – przybliża historię niemieckiej dynastii, która była obecna na scenie dziejowej aż przez siedem wieków i w czasie swojego panowania odgrywała pierwszoplanową rolę w polityce europejskiej. Władcom tego rodu przypadło m.in. zadanie obrony katolicyzmu przed błyskawicznie rozwijającym się ruchem reformacyjnym – wierność Kościołowi rzymskokatolickiemu stała się ich...

Władcom tego rodu przypadło m.in. zadanie obrony katolicyzmu przed błyskawicznie rozwijającym się ruchem reformacyjnym – wierność Kościołowi rzymskokatolickiemu stała się ich misją dziejową. Habsburgowie w swym dążeniu do podporządkowania sobie Europy Środkowej przez kilka pokoleń ścierali się z Jagiellonami. Rywalizację tę ułatwiła im doprowadzona do perfekcji sztuka zawierania związków dynastycznych. Wśród członków tej potężnej dynastii nie brakowało wyjątkowych osobowości, takich jak Franciszek Józef I – jeden z najdłużej panujących władców w historii świata, Filip II, któremu nikt nie dorównał w wypełnianiu przyjętych na siebie obowiązków, czy Maria Teresa, która wprowadziła naddunajskie mocarstwo na drogę oświeceniowych reform.

Bogato ilustrowany tom zawiera biografie tych wpływowych władców, a także analizy i szkice znanych historyków na temat roli Habsburgów w historii Europy. Wzbogacony jest o reprodukcje unikatowych dokumentów, drzewa genealogiczne, mapy i dziesiątki zdjęć z polskich i zagranicznych muzeów.

źródło opisu: Wydawnictwo Planeta DeAgostini SA/Agora SA, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie