Tytan

Wydawnictwo: Solaris

Habitat Goddard kosmiczna arka z dziesięciotysieczną załogą na pokładzie wchodzi na orbitę Saturna. Naukowcy wysyłają sondę na Tytana, ale zaraz po wylądowaniu przestaje ona wysyłać sygnały. Jednocześnie doktor Wunderly robi wszystko, żeby doszło do jeszcze jednego lotu przez pierścienie planety, podejrzewa, że żyją w nich mikroorganizmy..

Ireth | 2016-08-22

Książkę tę kupiłam przez przypadek - bo miałam ochotę poczytać science-fiction na wakacjach. I tym oto szczęśliwym trafem odkryłam Bena Bovę, którego uważam za jednego z najlepszych pisarzy gatunku.

Bova nie przenosi nas tu daleko w przyszłość, ani daleko w przestrzeń kosmiczną. Ludzkość dopiero zaczyna podbijać Układ Słoneczny, przez co czytelnik ma wrażenie, że to wszystko mogłoby się wydarzyć jeśli nie jutro, to pojutrze.

I nieważne gdzie ten człowiek się znajdzie i kiedy, zawsze i wszędzie pozostanie człowiekiem, zawsze i wszędzie zabierze ze sobą ludzkie pragnienia i potrzeby, a także słabości.

W "Tytanie" Bova robi także coś z czym nie spotkałam się w żadnej innej jego książce. Otóż w pewnym momencie perfidnie bawi się czytelnikiem. Jak? Ano w bardzo prosty i przez to genialny sposób. W całej książce nie ma tytułów rozdziałów, aż tu nagle, ni stąd ni zowąd pojawia się tytuł, dodajmy, bardzo złowieszczy tytuł. I po fragmencie opisy kilku sytuacji, kilku wątków, z których...

Michał Gołębiewicz | 2015-09-09
Przeczytana: wrzesień 2015