Balkon był za wysoko

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Balkón bol privysoko
Literatura słowacka
megiddovl

W utworze "Balkon był za wysoko" autor opisuje przeżycia bohatera przeobrażającego się we śnie w różne zwierzęta, odsłania naturę człowieka jako współtwórcy absurdalnych form egzystencji.

źródło opisu: Opis własny

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Voudini | 2017-04-26

Alfonz Bednár postanowił rozprawić się z człowiekiem przy pomocy zwierzątek. Nie lokuje się jednak w tradycji bajki ezopowej – to byłoby zbyt proste. Wspomniane zwierzątka zaludniają zatem sny Michała …skiego, bohatera powieści, a raczej on sam je zaludnia to pod postacią pieska, to znów barana, a ta inna perspektywa pozwala mu dostrzec rzeczy, które na jawie mu umykają. Pal sześć, że zdradza go żona; tu idzie o całą ludzkość! Tu idzie o nader przykrą konstatację, że psychiczny mechanizm racjonalizacji postępków i występków, jakkolwiek niezmiernie przydatny na co dzień, nie jest w stanie skryć ich prawdziwej natury przed okiem dociekliwym i świeżym.
Forma zaserwowania tej konstatacji, choć również świeża, nie jest wcale najłatwiejsza w odbiorze. Częściowo fantastyczna fabuła stanowi dla Bednára pretekst do językowej ekwilibrystyki, do poszukiwania (pośród dostępnych w 1968 roku literackich wynalazków) narracji idealnej metodą prób i błędów. I nie podejmę się orzekania, jaki odsetek...

Victoryette | 2017-05-04
cerata | 2015-08-31