Rusałka

Seria: Fantastyka i Groza
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
La vouivre
megiddovl

"Rusałka" to powieść przewrotna. Dzisiaj, po upływie prawie czterdziestu lat od chwili jej powstania, uchodzi za jedno z najwybitniejszych dzieł Marcela Aymé. Pod pozorami realistycznej opowieści o życiu wieśniaków przedstawia dramat istnienia, dwoistość ludzkiego losu, rozdarcie między codziennością a tęsknotą i aspiracjami do wieczności. (...) Rodzajowy obraz życia wiejskiego we francuskiej...

Rodzajowy obraz życia wiejskiego we francuskiej Jurze - życia, które regulują pory roku, a wypełnia ciężka praca, drobne zdarzenia, sąsiedzkie zatargi i miejscowe plotki - rozbija nieoczekiwanie pojawienie się Rusałki.
Kim jest ta postać z baśni czy raczej legendy? Symbolem odwiecznej przyrody? Uścieśleniem mitu, który sięga najodleglejszych dziejów tej ziemi?
Pisarstwo Marcela Aymé nasuwa pewne podobieństwa z malarstwem René Magritte'a. Obaj banalnymi, czasem wręcz naiwnymi, a zawsze realistycznymi środkami przedstawiają fantastyczne wizje. I tu, i tam w realny świat wbudowany jest świat fantastyczny, nie będący opisem idei ani odbiciem rzeczywistości, choć oba tworzą razem nową, prawdziwą, choć absurdalną, niejako - wedle słów Maurice'a Nadeau - "odwrotną stronę dekoracji logicznej."

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1981.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

problem | 2016-11-11