El-Alamejn 1942. Punkt zwrotny

978-83-261-0301-8
II wojna światowa, Afryka
historia
megiddovl

Bitwa pod El-Alamejn była dla Brytyjczyków punktem zwrotnym w II wojnie światowej. Trzy starcia, do jakich tam doszło pomiędzy lipcem a listopadem 1942 r., miały na celu powstrzymanie natarcia feldmarszałka Rommla ku Egiptowi i Kanałowi Sueskiemu. W trakcie ostatniej z tych bitew, jaka rozegrała się w październiku i listopadzie 1942 r., inicjatywa leżała już po stronie Brytyjczyków. Wojska Brytyjskiej Wspólnoty Narodów atakowały pozycje niemieckie i włoskie, dążąc do ich przełamania - rozkazy wydane Rommlowi przez Hitlera były jednak jasne - ani kroku w tył! Mimo to Brytyjczykom udało się przebić przez obronę przeciwnika i zmusić go do odwrotu na zachód - tylko w ten sposób "Lis pustyni" mógł ocalić resztki Afrika Korps. W książce znajduje się szczegółowy opis i analiza bitwy, która odmieniła afrykański obszar działań wojennych.

źródło opisu: Polskie Media Amer.Com SA,

źródło okładki: http://amercom.com.pl

MaciekWroc | 2016-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Zainteresowany kampanią w Afryce Północnej, po przeczytaniu „Operacji Kompas”, sięgnąłem po kolejną pozycję omawiającą walki wojsk sprzymierzonych z Afrika Korps i Włochami. Książeczka nie zawodzi. Z dużym pietyzmem dostarcza szczegółowych informacji, zdjęć i inscenizacji poszczególnych starć. Natłok informacji czasem utrudnia i spowalnia czytanie, ale po to właśnie sięga się po podobne publikacje. To nie jest książka dla każdego i niejednego zanudzi, ale dla chcącego zgłębić temat będzie interesująca. Dla mnie szczególnie ciekawe były pojedynki strategów: Montgomery’ego i Rommla oraz fragmenty opisujące błędy i okoliczności mające wpływ na poszczególne etapy kampanii, takie jak: nagła zmiana pogody, opieszałość dowódców w wykonywaniu rozkazów czy braki w zaopatrzeniu. Dla zainteresowanych tematem warte polecenia.

Flagelum | 2015-08-26
Przeczytana: marzec 2010