Upadek

Tłumaczenie: Joanna Guze
Seria: Dzieła Najwybitniejszych Noblistów
Wydawnictwo: TMM Polska
La chute
978-83-60717-72-1
camus, albert, upadek, egzystencjalizm
Andrzej

Bohater powieści "Upadek" (1956r.) to bardzo pewny siebie i zadowolony z życia człowiek, który z chłodną kalkulacją podchodzi do świata. Niespodziewanie, za sprawą uczucia jego życie się przewartościowuje.

źródło opisu: Okładka

Wojciech Gołębiewski | 2015-03-24
Przeczytana: 24 marca 2015

Z trzech jego najpopularniejszych dzieł, najpóżniejsze /"Obcy" 1942, "Dżuma" 1947, "Upadek" 1956/' Zauważmy, że Camus /1913-60/ rok po tej książce dostał Nobla, a cztery lata po niej zginął w wypadku samochodowym. Podziw wzbudza jego wiek - 43 lat, gdyż książka jest pełna sądów aposteriorycznych bazujących na doświadczeniu. Dlatego też najlepszym czytelnikiem tej swoistej spowiedzi wydaje się być człowiek stary, wszechstronnie doświadczony i chętny do samokrytycznych refleksji. Bo w wyznaniach bohatera, jak w zwierciadle, każdy odnajdzie kawałek siebie.
Jak każde arcydzieło, tak i "Upadek" jest wszechstronnie przemaglowany przez profesjonalistów; nawet polska Wikipedia szeroko ten utwór omawia, przeto ja skromnie wypowiem tylko pół zdania: studium hipokryzji i kontynuacja nietzscheańskiego "Bóg umarł", a wszystko w prześmiewczej, ironicznej formie.

PS Postanowiłem ...

Shimik | 2016-04-07

Najlepsza książka Alberta Camus! Jest poruszająca, dająca do myślenia nad swoim życiem i egzystencją całego świata. Każdy poruszony tu wątek jest wyjątkowy i dający do myślenia. Autor pokazuje też jak zaopatruje się na nie Jean-Baptiste Clamence, który toczy monolog, monolog trwa przez całą tą książkę. Nad każdym poruszonym tematem trzeba się zastanowić i spokojnie go przemyśleć. Nie będzie to zadanie łatwe, bo i tematy nie są łatwe. Jednak na pewno dają do myślenia i uważam, że po lekturze same będą nasuwać Wam się na myśl, tak jak mi teraz. Książka jest dla osób potrafiących myśleć, bo innym mózgi mogłyby się ugotować od tego!

Dariusz Karbowiak | 2014-04-12
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Wreszcie sięgnąłem po powieść Camusa - Upadek. Jedna z najważniejszych książek XX wieku, wymienia ją się jako jedną z podstawowych lektur nurtu egzystencjalizmu. Rzeczywiście książka rewelacyjna.
Wczytując się w monolog Clemence mimo chodem skłaniamy się do refleksji nad własnym życiem, jego absurdalnością. Uważam że książkę należny przeczytać i nie koniecznie w tak późnym wieku jak ja. Książka ważna z cała pewnością jeszcze wielokrotnie do niej powrócę, a każdy z potencjalnych czytelników z pewnością podzieli moje zdanie.

Felzmann | 2015-03-30
Na półkach: Przeczytane, Klasyka
Przeczytana: 30 marca 2015

Przenikliwa i mądra. Prawie o mnie. Troszkę w stylu Myśliwskiego.
Przytoczę tu jeden z piękniejszych cytatów:
"Trzeba, żeby coś się stało, oto wyjaśnienie większości uczuć ludzkich. Trzeba, żeby coś się stało, nawet niewola bez miłości, nawet wojna czy śmierć. A zatem wiwat pogrzeby!".

skiatos | 2015-10-31
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 31 października 2015

„Specjalista ludzkiego sumienia” - tak brzmiało uzasadnienie komisji noblowskiej po przyznaniu Albertowi Camus tej nagrody. Nic dodać, nic ująć.

Jego "Upadek", będący swoistą wariacją na temat mitologicznego Ikara, ukazuje kondycję człowieka współczesnego. Ludzkość, niczym bohater powieści, spada ze szczytów humanizmu, na łeb na szyję, w odmęty grzechu i nihilizmu. Camus doskonale pokazuje jak kruche jest przeświadczenie ludzi o swej wyższości nad innym. Najsmutniejsze jest chyba jednak to, że nawet upadek tak naprawdę nie jest w stanie nas odmienić. Bohater w upadku nadal widzi swoją wielkość, koncentruje się na sobie, igra z innymi, pasożytuje na ludziach. Zmieniły się jedynie zewnętrzne okoliczności. Nie ma dla ludzkości ratunku - zdaje się wieszczyć Camus. Na szczęście?

Książkę wypełniają genialne przemyślenia. Oto jedno z nich: "Zbyt wielu ludzi wdrapuje się teraz na krzyż tylko po to, żeby można ich było wiedzieć z większej odległości [...]."

Naprawdę próbowałam zachwycić się 'Upadkiem'. Nic z tego nie wyszło.
Odniosłam wrażenie, że ten tytułowy moment jest tak... banalny, że aż śmieszny. Czasem egzystencjaliści mogą wydawać się dziecinni. Niby to Albert Camus, noblista i autor cenionych książek, jednak 'Upadek' mnie nie przekonał. Jedynie narracja jest interesująca, reszta - nie.
Może 'Obcy' okaże się lepszy?

Kasia | 2016-09-28
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 28 września 2016

Pierwsze skojarzenie..."Traktat o łuskaniu fasoli" ale nie, w tej książce autor dokładniej przeanalizował istotę ludzką, bardzo otwarcie nazwał jej zachowania i mechanizmy działania. Prawdziwe obnażenie ludzkiej natury. Czytając ten monolog czytelnik może wcielić się w słuchacza albo w samego narratora.
Lektura nie jest łatwa, trzeba się skupić i uważać na interpunkcję, żeby nie zgubić sensu ale wysiłek wart jest tej treści, jaką przekazuje autor.
Polecam

Mavia2033 | 2018-10-25
Przeczytana: 25 października 2018

Trudno, klasyk, a ja daje tylko tyle gwiazdek. Zmęczyła mnie ta spowiedź, to gadulstwo, w gruncie rzeczy puste. A może to tylko przykrywka dla pustki?Dla w gruncie rzeczy nieudanego życia? Z kart książki wyziera człek nieznośny w swej pysze, egotyk bawiący się swoją "dobrocią" wobec maluczkich. Ach, jak go zadowala przeprowadzenie przez jezdnię staruszki czy obrona biedaka pro publico bono. Coś w nim jednak się tli, jakiś ludzki e uczucia, bo po spotkaniu-niespotkaniu samobójczyni na moście jego stosunek do własnego, cudownego i szczęśliwego, poukładanego, jak zamek z klocków lego życia nagle się zmienia. Nie daje sobie rady. Tak, nie zawrócił, nie próbował pomóc tej kobiecie... Zwyczajnie - stchórzył.
Powieść jest zadziwiająca - może troszkę nuży w czytaniu tych rozwlekłych, buńczucznych wywodów, za to zostawia taki ślad, taki powidok, że trzeba o niej myśleć i myśleć.

kinsza | 2010-08-22

Geniusz Camusa, jego uwrażliwienie na pęknięcie ludzkiej natury, ale i celne, choć nie bezlitosne, obnażanie jej ciemnych stron - to wszystko sprawia, że "Upadek" jest czymś więcej niż fascynującą książką. To lustro, w którym chyba każdy ujrzy choćby kawałek siebie...

chiara | 2013-03-16
Przeczytana: 16 marca 2013

Monolog sędziego - pokutnika, który nie potrafił być nieskazitelny, tak jak tego pragnął. W chwili, gdy stanęło przed nim prawdziwe wyzwanie, zawiódł. Wtedy przewartościował swoje życie, obiecującą karierę paryskiego prawnika zamienił na pracę w portowej dzielnicy Amsterdamu, który przedstawia jako czyściec.