Bliskość. Zaufaj sobie i innym

Okładka książki Bliskość. Zaufaj sobie i innym Osho
Okładka książki Bliskość. Zaufaj sobie i innym
Osho Wydawnictwo: Garamond religia
religia
Intimacy. Trusting Yourself and the Other.
Garamond
2006-01-01
2006-01-01
Bogusława Koziorowska-Jurkevich
bliskość osho rozwój duchowy

Odkryj nową jakość życia! Osho w wyważonej i pełnej wyczucia książce krok po kroku oswaja czytelnika z ryzykiem bliskości. Pokazuje, w jaki sposób zmierzyć się z lękiem przed intymnością i jak go przekroczyć. Podpowiada, jak pielęgnować siebie i swoje relacje, aby budować otwartość i zaufanie.

Książka według mojego uznania zasługuje na 9/10 gwiazdek. Nie jest to "poradnik", to książka dająca czytelnikowi o wiele więcej niż stos złotych rad. Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy czują się osamotnieni w dzisiejszym świecie. Dzięki niej na pewno zrozumieją, dlaczego są samotni, a od czytelnika zależy, czy będzie chciał to zmienić.
W książce podoba mi się również to, że najważniejsze cytaty umieszczone są w ramkach. Pozwala to wziąć książkę z półki i szybko przewertować kartki, odkrywając najważniejsze słowa-klucze.

W książce podoba mi się również to,...

Bardzo dobra książka, która uświadamia wiele ważnych wzorców, mechanizmów działania w relacji z drugim człowiekiem, ale też postępowania z samym sobą. Osho miał dar doskonałego uchwycenia i pokazywania sedna problemów, z którymi boryka się każdy człowiek, ale nie każdy jest w stanie je dostrzec lub dojść do przyczyn określonego postępowania czy myślenia. Wszystko jest przekazane w bardzo czytelny sposób. Jest to ten rodzaj książek, do których się wraca, gdyż niemożliwym jest uchwycenie wszystkich informacji za pierwszym razem. Czytana po raz kolejny po pewnym czasie, już z głębszą świadomością, pozwala dostrzec kolejne istotne rzeczy, uchwycić problem z innej perspektywy, na głębszym poziomie.

Całkiem przyjemna narracja, nawet jeśli autor odrobinę się powtarza.
Osho przedstawia możliwości, ale nie sugeruje narzędzi do ich wykonania. Podaje cel, ale go nie narzuca. To dobre, bo nie budzi w czytelniku automatycznego sprzeciwu, który pojawia się zazwyczaj przy rozkazach.
To z pewnością refleksyjna lektura. Nawet jeśli jej treść nie jest nowością, nadal stanowi dobre przypomnienie.
Aczkolwiek nadal nie wiem, jak miałabym medytować, ale to już raczej kwestia podejścia i osobowości.

Całkiem przyjemna narracja, nawet jeśli autor odrobinę się powtarza.

Wydawałoby się niektórym, że poradniki są dla słabych, którzy nie potrafią radzić sobie z życiem. A może wszyscy potrzebujemy potwierdzenia własnych życiowych rozwiązań, by w końcu coś zrobić? Może te wszystkie odpowiedzi są w nas od dawna, ale nie wiemy, czy to odpowiednie lub mamy mętlik w głowie.
Osho wskazuje drogę, którą powinien znać każdy z nas. Akceptacja siebie to główny punkt, od niego odchodzą rozwiązania. Banalne? Niekoniecznie, to tylko ten najważniejszy pierwszy krok na drodze do bliskości i zaufania innym.

Wydawałoby się to proste - zbliżyć się do drugiego człowieka i pozwolić sobie żyć - ale w dzisiejszym świecie poganianym w wyścigu szczurów, to już tak prosto nie brzmi. Ludzie się blokują, nie chcą tracić czasu na nowe znajomości, boją się otworzyć, pokazać siebie, bo wystawią się wtedy i mogą dać się zranić. Człowiek czasem woli wierzyć, że szczęście go samo znajdzie, nawet gdy on sam pokryje się grubą warstwą lodu.
A może warto wyjść ze swojego zamku z fosą, który zbudowaliśmy ze strachu, wątpliwości, obaw? Osho daje nam najprostsze rozwiązania, bo jak wiadomo, takie są najlepsze. Niech bliskość nie będzie tylko pustym słowem w świecie pozornych relacji.

Osho wskazuje drogę, którą powinien znać każdy z nas. Akceptacja siebie to...

Lubię książki z serii Osho, ale ta jakoś bardzo mnie nie pochłonęła. Szybko się czyta, mało jest typowych rozwinięć o tym samym autora. To jest plus. Sporo znajdujących się tu informacji, już wcześniej można było wyczytać z innych książek Osho.

Polecam.

Polecam.

Nie tak dobra, jak inne, bardziej "konkretne" książki Osho, niemniej nadal warta uwagi.

Wiele zrozumiałam dzięki tej książce. Dobrze że na nią wpadłam.

Wiele zrozumiałam dzięki tej książce. Dobrze że na nią wpadłam.

Osho - albo się uwielbia, albo nie czytało ;). Wartościowa pozycja.

Osho - albo się uwielbia, albo nie czytało ;). Wartościowa pozycja.

• 2015
  • 2017