Bliskość. Zaufaj sobie i innym

Seria: Biblioteka Osho
Wydawnictwo: Garamond
Intimacy. Trusting Yourself and the Other.
bliskość, osho, rozwój duchowy
religia
Elenmor

Najczęściej występujące układy między ludźmi w naszym społeczeństwie, to te z gatunku „zalicz i spływaj” . Zanikają tradycje rodzinne i kurczą się nasze korzenie, coraz częściej pozwalamy sobie na płytkie znajomości i okazjonalny seks. A jednocześnie zauważamy, że w tym pośpiechu coś zostało nam odebrane, coś przegapiliśmy. Zatraciliśmy umiejętność nawiązywania bliskości. A może celowo zdecydowaliśmy, że nie będziemy wystawiać na światło dzienne swoich najintymniejszych, najdelikatniejszych uczuć? Ktoś mógłby nas zranić, a przecież jesteśmy silni tylko na pozór, na dystans. Tak naprawdę jesteśmy słabi i przerażeni. Decyzja aby zaryzykować bliskość z drugim człowiekiem niesie ze sobą ryzyko. Ale budując swoją wewnętrzną moc, nie będziesz się obawiać takiego ryzyka.

Osho jest twoim przewodnikiem – prowadzi cię krok za krokiem przez lęk spowodowany bliskością, pomaga go oswoić, pokazuje jak szanować i dbać o siebie i o swoje związki z innymi, tak by opierały się na otwartości i prawdzie.

OSHO zachęca Czytelników by wyrwali się z zaklętego kręgu nawyków i rutyny, które ograniczają ich indywidualne piękno i okradają ich życie z najpiękniejszych doznań.

źródło opisu: http://www.foof.most.org.pl/g_ksiazk/bliskosc.htm

źródło okładki: http://www.foof.most.org.pl/g_ksiazk/bliskosc.htm

sharifa | 2014-05-18
Przeczytana: 18 maja 2014

Chyba najbardziej "uporządkowana" książka Osho z tych, które dotychczas przeczytałam (Osho ma tendencję do rozciągania swoich dygresji i powtórzeń zwłaszcza w książkach, które są zapisami jego kazań; ta pozycja jest w miarę spójna, co jest niewątpliwym plusem). Zawiera konkretne rady, bardzo pomaga uzmysłowić sobie kilka spraw i nauczyć się większej autentyczności w kontaktach z drugim człowiekiem. Myślę, że jest też całkiem dobra na początek, gdy ktoś dopiero zaczyna przygodę i medytację z Osho i nie wie, po którą z pozycji autora sięgnąć.

Pioter | 2013-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2013

Kolejna pozycja Osho na półce "Przeczytane". I kolejne spotkanie z PRAWDĄ. Tym razem w odniesieniu do tematu bliskości międzyludzkiej. Autor uczy jak nawiązywać bliskie relacje dające spełnienie. Mówi oczywiście o miłości, wolności, samotności.
Rozsupłuje nam węzły, które sami sobie zaplątaliśmy. Węzły czy problemy, które tworzy nas umysł na zewnątrz siebie. Osho podkreśla, że jedyną układanką jaką można ułożyć to nasze wewnetrzne "puzzle". Reszta to problemy wydumane. Gdy ułożymy samych siebie, gdy zapoznamy się ze swoją Istotą, wówczas na zewnątrz nie będzie już co układać. Należy też zrozumieć, że znaczna część tych wydumanych problemów to "tylko" tajemnice, które z natury swojej są nierozwiązywalne, nie należy czynić z nich problemu, należy w nich uczestniczyć całym sobą (na to ważne rozróżnienie zwrócił na Zachodzie uwagę, egzystencjalista poniekąd, G. Marcel). Niestety nasz wykorzeniony umysł, nasze bojażliwe, wyalienowane a zachłanne ego bez wysiłku przekształci każdą...

Alicja Kostrzak | 2015-07-09

Wydawałoby się niektórym, że poradniki są dla słabych, którzy nie potrafią radzić sobie z życiem. A może wszyscy potrzebujemy potwierdzenia własnych życiowych rozwiązań, by w końcu coś zrobić? Może te wszystkie odpowiedzi są w nas od dawna, ale nie wiemy, czy to odpowiednie lub mamy mętlik w głowie.
Osho wskazuje drogę, którą powinien znać każdy z nas. Akceptacja siebie to główny punkt, od niego odchodzą rozwiązania. Banalne? Niekoniecznie, to tylko ten najważniejszy pierwszy krok na drodze do bliskości i zaufania innym.

Wydawałoby się to proste - zbliżyć się do drugiego człowieka i pozwolić sobie żyć - ale w dzisiejszym świecie poganianym w wyścigu szczurów, to już tak prosto nie brzmi. Ludzie się blokują, nie chcą tracić czasu na nowe znajomości, boją się otworzyć, pokazać siebie, bo wystawią się wtedy i mogą dać się zranić. Człowiek czasem woli wierzyć, że szczęście go samo znajdzie, nawet gdy on sam pokryje się grubą warstwą lodu.
A może warto wyjść ze swojego zamku z fosą,...

Ramon | 2011-05-08
Przeczytana: 09 sierpnia 2011

Mocno przeciętna. Serdecznie odradzam jako pierwszą książkę Osho. Jako kolejną też - lepiej przeczytać kolejny raz Tantra Najwyższe Zrozumienie albo Miłość, Wolność, Samotność.

Bliskość jest dla najzagorzalszych fanów Osho. Owszem, jest tu kilka pięknych cytatów, ale tylko kilka; stanowczo za dużo tu "lania wody" (plus parę głupot). Zmęczyłem wreszcie tę książkę, ale szkoda na nią czasu!

Marzena | 2015-01-31
Na półkach: Przeczytane, Motywujące
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Lubię książki z serii Osho, ale ta jakoś bardzo mnie nie pochłonęła. Szybko się czyta, mało jest typowych rozwinięć o tym samym autora. To jest plus. Sporo znajdujących się tu informacji, już wcześniej można było wyczytać z innych książek Osho.

rakhna | 2013-05-19

Może nie jest to książka, która zmieniła moje życie. Dała mi do myślenia, a takie książki lubię. Może raczej zwróciła uwagę na błędy, które stale popełniam. Jednak szybko ta wiedza umyka, dlatego czasem do niej wracam.

Sahrami | 2016-03-03
Przeczytana: 2015 rok

Bardzo dobra książka, która uświadamia wiele ważnych wzorców, mechanizmów działania w relacji z drugim człowiekiem, ale też postępowania z samym sobą. Osho miał dar doskonałego uchwycenia i pokazywania sedna problemów, z którymi boryka się każdy człowiek, ale nie każdy jest w stanie je dostrzec lub dojść do przyczyn określonego postępowania czy myślenia. Wszystko jest przekazane w bardzo czytelny sposób. Jest to ten rodzaj książek, do których się wraca, gdyż niemożliwym jest uchwycenie wszystkich informacji za pierwszym razem. Czytana po raz kolejny po pewnym czasie, już z głębszą świadomością, pozwala dostrzec kolejne istotne rzeczy, uchwycić problem z innej perspektywy, na głębszym poziomie.

Jasmin | 2013-10-10
Przeczytana: 20 września 2013

Każda książka Osho uświadamia mi pewne rzeczy, otwiera jeszcze bardziej, pozwala się zatrzymać, wziąć oddech i spróbować spojrzeć na świat bez zbędnych, przeszkadzających emocji.
Nie zawsze się zgadzam z wszystkimi jego myślami, ale generalnie lekkość wyrażania siebie i otwartość jego umysły jest mi bardzo bliska. Tak, jak książka Bliskość :)
Polecam!

majeczkaaa2 | 2011-06-02

Książka, która odmieniła mój sposób myślenia sprawiając, że życie jest prostsze, a ludzie bardziej czytelni.

AnKa | 2018-05-10
Przeczytana: październik 2011

Osho - albo się uwielbia, albo nie czytało ;). Wartościowa pozycja.