Dudziak

The Lost Boy

Wydawnictwo: Kwela Books
angielski
Aggie

Aher Arop Bol is a boy of three or four when his uncle carries him from the bush into an Ethiopian refugee camp. It is the 1980s and they are fleeing the civil war in Sudan. This remarkable account tracks Bol’s boyhood through one camp after another, through good times and bad, until he begins a vast journey through Kenya, Tanzania, Zambia and Zimbabwe which finally ends in South Africa some...

This remarkable account tracks Bol’s boyhood through one camp after another, through good times and bad, until he begins a vast journey through Kenya, Tanzania, Zambia and Zimbabwe which finally ends in South Africa some ten years later.

By the time Bol reaches Pretoria, he is in his early twenties, and for the first time finds himself without a purpose. Hoping to lift his spirits, he starts studying English at a school for refugees. He recounts his life experiences to a teacher, who suggests he writes it all down. The result is this book.

źródło opisu: http://www.kwela.com/Books/3180

źródło okładki: http://book.co.za/bookfinder/ean/9780795702785

Agnieszka Garncarczyk | 2018-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Czasami wystarczy dać komuś wędkę, a samodzielnie zacznie łowić ryby.W przypadku Ahera saudyjskiego chłopca wystarczyła możliwość podjęcia nauki aby zmienić swój los. Ocalony cudem z wojny domowej umieszczony przez wuja w obozie dla dzieci, podejmuje heroiczną walkę o przetrwanie.
Codziennie widzi stosy trupów ludzi ,którzy umarli z głodu i szerzących się chorób.Desperacja jego jest jednak wielka, bo podejmuje wysiłek udania się do Zimbabwe, aby zdobyć wykształcenie.
Czytając tę książkę odnosi się wrażenie ,że my europejczycy nie doceniamy wielu możliwości, które daje nam los. W zestawieniu z mieszkańcami Afryki wypadamy blado, choć i oni nie są wolni od korupcji.
Warto sięgnąć po tę pozycję po to aby nie okopywać się w cieplarnianych warunkach.

Wiórek | 2011-09-24
Przeczytana: 24 września 2011

To zadziwiające jak wiele może zrobić człowiek w poszukiwaniu edukacji, lepszego jutra i dawno utraconej rodziny. Aher Arop Bol zwędrował Afrykę od Sudanu do RPA prawie cały czas pozostawiony samemu sobie, walczył o należne mu, jako uchodźcy, pieniądze, racje żywnościowe, czy też możliwość uczenia się w szkole. Doświadczył głodu, przemocy, niesprawiedliwości, ale też spotkał na swej drobdze ludzi gotowych nieść pomoc bliźnim. Lektura tej ksiażki uświadamia, jak wojna potrafi niszczyć życie setek tysiecy ludzi i odbierać im to, co było dla nich na prawdę ważne.

Keenyah | 2016-10-03
Przeczytana: 2016 rok

Podziwiam autora, że w czasie złego okresu dotykającego go boleśnie, ani na chwilę nie marudził. Stawiał sobie kolejne cele do których dążył małymi lub większymi krokami. Tacy powinniśmy być.

Ogrom ludzi niosących pomoc, lub chociaż same chęci aby pomóc bardzo mnie zaskoczył... takie czasy, że prędzej liczysz na kopa w tyłek niż na pomocną dłoń.

Polecam, bo warto.

Anna | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Nie mogę się pogodzić z myślą, że kiedy jedni ludzie żyją wygodnie, inni w tym samym czasie giną w wojnach, ich rodziny są rozdzierane, zmuszone do uchodźctwa i bytowania w niewyobrażalnej poniewierce. Co ma zrobić małe dziecko bez jakichkolwiek krewnych w obozie dla uchodźców, gdzie obowiązują prawa siły? Jak ma przeżyć bez jedzenia i dachu nad głową? Właśnie przeczytałam prawdziwą historię sudańskiego chłopca przedzierającego się przez kraje Afryki (lata 1987-2002) w poszukiwaniu godnych warunków życia i możliwości edukacji. Mimo straszliwych warunków egzystencji spotykał na swojej drodze także dobrych ludzi, którzy ratowali go z opresji, którzy wychowywali go swoim przykładem. Siłę dawała mu też wiara, że dobro uczynione drugiemu człowiekowi zawsze wraca, że kiedyś odnajdzie matkę, choć już zapomniał, jak wygląda. I kiedy tylko mógł, sam pomagał innym dzieciakom uciekającym przed wojną. Aher Arop Bol spisuje swoje wspomnienia, by przestrzec przed pogardą i nienawiścią. Trzeba...

Paulina Kwiatkowska | 2012-08-09
Przeczytana: 28 lipca 2012

,,To pełna nadziei opowieść, która pokazuje siłę, z jaką młodzi ludzie - tacy jak Aher Arop Bol pragną, aby Afryka usłyszała ich głos" - dr Mamphela Ramphele

Aher jest uchodźzą z Sudanu. Podróżuje razem ze swoim wujem i dwoma kuzynami. W obozach, w których przebywają nie ma najlepszych warunków sanitarnych, nie ma jedzenia, ani picia. Ludzie są skazani na siebie samych, nikt im nie pomaga. Codziennie umiera wielu z nich, są też chorzy. Ratują się wodą z rzeki, która jest zakażoan i powoduje u nich śmiertelną cholerę.Takie są realia uchodźców uciekających z Sudanu. Niektóre dzieci są pozostawione same sobie, nie mają rodzin, ich rodzice, krewni pomarli. Główny bohater, Aher jest w tej dobrej sytuacji, że przebywa z nim wuj, który dba o niego i jego dwóch kuzynów. Nie każe im pić za dużo wody, gdyż obawia się, że mogą umrzeć. Gdy ludzie są już wyczerpani przychodzi ratunek. Przyjeżdżają zapasy żywności, jednak i jej nie starcza dla wszystkich potrzebujących.Najwięcej jest dla...

jjakubow | 2016-03-28
Przeczytana: 27 marca 2016

Trudno oceniać czyjąś historię zamkniętą w książce, zwłaszcza jeśli jest trudna i przykra.. Warto przeczytać. Takich historii jest więcej..

justynami | 2018-03-28
Marci | 2018-02-21